NIEPŁODNOŚĆ jest już chorobą CYWILIZACYJNĄ? Co na nią WPŁYWA? [FILM]

2014-05-16 11:35

Coraz więcej kobiet ma problemy z zajściem w ciążę. Wpływa na to nie tylko skażenie środowiska i szybkie tempo życia, ale również odkładanie decyzji o macierzyństwie. Jeśli dalej tak będzie, wkrótce niepłodność może stać się chorobą cywilizacyjną. Co na nią wpływa i czy można temu zaradzić?

Niepłodność
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co wpływa na niepłodność?
  2. Warto zrobić badania

Studia, praca, kariera, własne mieszkanie, odpowiedni mężczyzna, zabezpieczenie finansowe - kobiety wskazują coraz więcej punktów, które muszą odhaczyć na życiowej liście, zanim zdecydują się na dziecko. I tak odkładają decyzję o macierzyństwie najpierw do ukończenia 30. roku życia, później 35. A potem może się okazać, że jest już za późno.

- W momencie narodzin dziewczynka ma około miliona pęcherzyków w jajnikach. Z czasem ta liczba naturalnie się zmniejsza. Średnio kobiety mają w życiu 300-500 płodnych cykli, a więc tyle szans na poczęcie dziecka - mówi ginekolog Grzegorz Mrugacz.

Co wpływa na niepłodność?

Niektóre kobiety mają jednak mniej cykli. Może się do tego przyczyniać genetyka, mogą również przebyte choroby oraz zabiegi operacyjne. - Jeśli kobieta przechodziła endometriozę, torbiele czy miała inne zmiany na jajnikach, ta pula komórek może się zmniejszyć - informuje.

Przyjmowanie doustnych preparatów antykoncepcyjncyh nie wpływa zasadniczo na obniżenie płodności, ale oddala w czasie możliwość zajścia w pierwszą ciążę - co również może być niebezpieczne.

Warto zrobić badania

Przed decyzją o odłożeniu ciąży warto wykonać sobie badania i sprawdzić, ile czasu jeszcze będzie można bez problemu zajść w ciążę. Czasem się okazuje, że rezerwa wystarczy jeszcze na rok, a czasem na kilka lat. - Badania są bardzo proste, wystarczy pobrać krew i oznaczyć hormon AMH, który jest dosyć dobrym parametrem określającym zasób komórek zdolnych do owulacji - radzi ginekolog.

Trzeba jeszcze zbadać hormon FSH (w trakcie cyklu miesięcznego) oraz wykonać ocenę ultrasonograficzną jajników. Wszystkie te badania powinny dać obraz płodności kobiety.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza