OBJAWY CIĄŻY. Ciąża a okres: czy możliwa jest MIESIĄCZKA W CIĄŻY?

Ciąża a okres: czy możliwa jest miesiączka w ciąży?
fot.: photos.com
Czy możliwa jest miesiączka w ciąży?

Słyszysz "miesiączka w ciąży", mówisz "niemożliwe"? A jednak na forach internetowych wątki miesiączka w ciąży czy okres a ciąża, są pełne wpisów: „Nie wiedziałam, że jestem w ciąży do 3 miesiąca, bo normalnie miesiączkowałam”, „o ciąży dowiedziałam się po 10 tygodniach, bo dopiero wtedy przestałam mieć okres”. Czy rzeczywiście kobieta może normalnie miesiączkować będąc w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach ciąży?

Mówisz: objawy ciąży, myślisz - zatrzymanie miesiączki. Ale to nie takie oczywiste. Czy rzeczywiście miesiączka w ciąży może się pojawiać i dlaczego temat okres a ciąża budzi aż takie zainteresowanie?

Być może dlatego, że powszechnie uznawanym pierwszym objawem świadczącym o ciąży, jest brak miesiączki. Jednak nie zawsze tak się zdarza, bywa, że kobieta jest w ciąży, ale w czasie spodziewanej miesiączki ma krwawienie, które interpretuje jako miesiączkę, choć ta nią nie jest.

Krwawienie, które może występować w pierwszym okresie ciąży błędnie brane za miesiączkę może mieć wiele przyczyn. -  Powodem krwawienia może być bowiem zarówno niedobór progesteronu, nieprawidłowe zagnieżdżenie jaja płodowego, ciąża pozamaciczna, wady jaja płodowego, obumarcie zarodka, jak i patologia w obrębie szyjki macicy - mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka, ginekolog w Oddziale Puławska oraz Arkadia Centrum Medycznego Enel-Med.

Miesiączka w ciąży to w rzeczywistości krwawienie spowodowane zagnieżdżaniem się jajeczka w macicy

U wielu kobiet pojawiają się plamienia bądź nawet krwawienia w czasie zagnieżdżania się jajeczka w macicy. Jajo płodowe zagnieżdża się w ściance macicy w drugiej połowie cyklu, w którym doszło do zapłodnienia i czasem może przypominać miesiączkę - bywa dosyć obfite, choć częściej bardziej przypomina plamienie. Kobiety, które nieregularnie miesiączkują albo mają krótkie cykle mogą to krwawienie traktować jako krwawienie miesiączkowe.

Miesiączka w ciąży (w pierwszych miesiącach) moze występować, ale krwawienie jest słabsze

Inną przyczyną krwawienia w pierwszych tygodniach ciąży jest termin miesiączki – w dniach, których powinna się ona pojawić, gdyby nie doszło do poczęcia może pojawić się plamienie, przeważnie jest ono znacznie słabsze niż klasyczna miesiączka. Krwawieniu może towarzyszyć lekki ból w okolicy podbrzusza, jednak przeważnie nie ma to wpływu na samą ciążę.
- Zdarza się też, że we wczesnej ciąży występują krwawienia w terminie teoretycznie przypadających miesiączek w pierwszych 2, 3 miesiącach. Najczęściej wynikają one z faktu, że jajo płodowe nie wypełnia jeszcze całkowicie jamy macicy i złuszcza się fragment "wolnej"  śluzówki. Krwawienia w terminach miesiączek są zwykle zdecydowanie skąpsze i krótsze niż normalne miesiączki - mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka. - Jeżeli taki jest mechanizm krwawienia to nie stanowi on zwykle istotnego zagrożenia dla ciała.

Może to nie miesiączka w ciąży a choroba szyjki macicy?

Krwawienie, które może wystąpić w ciąży może mieć podłoże chorobowe i być spowodowane chorobą szyjki macicy lub zmianami chorobowymi w pochwie m.in. nadżerką, polipami czy żylakami pochwy. We krwi, która ma kolor czerwony mogą być widoczne skrzepy.

To, co bierzesz za okres w ciąży to mogą być krawawienia spowodowane brakiem progesteronu

Krwawienie może być spowodowane także zmianami hormonalnymi – początek ciąży to istna burza hormonalna w organizmie przyszłej mamy. Przyszłej mamie może brakować progesteronu – brak tego hormonu, który odpowiada za zagnieżdżenie się jajeczka i utrzymanie ciąży może doprowadzić nawet do poronienia. Krwawienia obserwowane przy braku progesteronu mają jasnoczerwony kolor, mogą być zarówno obfite jak i przypominać skąpe plamienia.

Krwawienie może też świadczyć o ciąży pozamacicznej

Z ciążą pozamaciczną mamy do czynienia, gdy zarodek zagnieżdża się nie w macicy tylko w jajowodzie. Ból jest ostry i kłujący, często występuje tylko z jednej strony podbrzusza, krwawieniom, nawet o brunatnym kolorze, mogą towarzyszyć też omdlenia – ciąża pozamaciczna jest bardzo niebezpieczna dla kobiety, może nawet zagrażać jej życiu – wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej!

Krwawienie w pierwszych miesiącach ciąży może być poronieniem

Poronienie, albo jego początki mogą przypominać miesiączkę, bo krwawienie jest  obfite (zdarza się, że nawet bardziej niż standardowa miesiączka), trwa minimum trzy dni i towarzyszą mu bóle podbrzusza i wyczuwalny ucisk, ból w dole kręgosłupa i mniejsze albo większe skurcze macicy.
- Nigdy nie wiemy jednak jaki jest powód krwawienia, które wystąpiło w ciąży i czy nie jest ono objawem np. poronienia zagrażającego – tłumaczy mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka. – Dlatego każde krwawienie w ciąży powinno wiązać się z pilną konsultacją ginekologiczną, aby w razie potrzeby wykonać potrzebne badania i włączyć odpowiednie leczenie

Krwawienie w ciąży zawsze wymaga porady lekarskiej

Krwawienie, które występuje w ciąży powinno wzbudzić twój  niepokój i wymaga porady lekarskiej. W wielu przypadkach nie zagraża ani ciąży ani zdrowiu dziecka, ważne jednak aby ustalić ich przyczynę i wykluczyć nieprawidłowości wymagające interwencji lekarskiej, czy wprowadzić leki umożliwiające donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego malucha.
- Kobiety prowadzące współżycie płciowe, niestosujące antykoncepcji o wysokiej skuteczności, u których wystąpiła nietypowa miesiączka powinny zgłosić się do ginekologa w celu przeprowadzenia badania, które wykluczy wczesną ciąża także wczesną ciąża pozamaciczna, która nierozpoznana może stanowić zagrożenie zdrowia, a czasem nawet życia kobiety – mówi lek. med. Aneta Tramś-Sujka.

Wczesne objawy ciąży: wyjaśnia ginekolog

Zapytaliśmy ginekologa jakie są wczesne objawy ciąży i kiedy możemy już je poczuć. Częstsze niż zwykle korzystanie z toalety, bolesność piersi, zatrzymanie miesiączki to pierwsze sygnały, że możesz być w ciąży. Czy wiesz, że pierwsze objawy ciąży możesz odczuć nawet już w trzecim tygodniu, zanim jeszcze potwierdzi ją test ciążowy? Czy wiesz kiedy w stu procentach możliwe jest potwierdzenie ciąży? O wczesne objawy ciąży zapytaliśmy ginekologa położnika.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.