Jedzenie grzybów w ciąży. Czy kobieta w ciąży może jeść grzyby?

Grzyby w ciąży
fot.: Thinkstock
W ciąży warto jeść kurki - zawierają witaminę A w postaci karotenu.

Kobiety w ciąży często wykluczają grzyby z jadłospisu. Czy słusznie? Czy jedzenie grzybów w ciąży jest niebezpieczne? Zdaniem specjalistów niskokaloryczne i pełne cennych składników odżywczych grzyby wspomagają prawidłowy wzrost dziecka oraz stanowią dobre źródło żelaza, które chroni kobiety w ciąży przed anemią.

Grzyby – składniki odżywcze

Grzyby w diecie kobiety w ciąży wspomagają prawidłowy rozwój dziecka, są bowiem bogatym źródłem witamin z grupy B. Tiamina, niacyna i kwas pantotenowy wzmacniają centralny układ nerwowy rozwijającego się dziecka oraz sprzyjają osiągnięciu przez niego zdrowej wagi ciała. Grzyby zawierają też witaminę A w postaci karotenu (zwłaszcza kurki). Dieta w ciąży powinna obfitować w cenne składniki mineralne, wśród których istotną rolę odgrywa znajdujące się w grzybach żelazo. Jego odpowiednia ilość w diecie ciężarnej chroni przed anemią i obniża ryzyko porodu przedwczesnego.

>> Czy w ciąży można jeść dania z grilla?

Kobiety zastanawiające się nad tym co jeść w ciąży, powinny uwzględnić w swoim jadłospisie grzyby z powodu wysokiej zawartości selenu, który przyczynia się do wzmocnienia odporności i prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jest też silnym przeciwutleniaczem, który pomaga usuwać wolne rodniki z organizmu i chroni go przed szkodliwym działaniem środowiska. Kontrowersje wzbudza obecność białka w grzybach (jest to białko pośrednie pomiędzy roślinnym a zwierzęcym) i jego przyswajalność - badacze nadal spierają się do jakiego stopnia organizm jest w stanie je strawić.

>> Zdrowa dieta dla kobiety w ciąży - co i jak jeść w ciąży?

Jakie grzyby można jeść w ciąży

Warto sięgać po grzyby o ciemnym zabarwieniu – grzyby portobello, crimini, boczniaki, ponieważ zawierają one sporo regulującego płyny w organizmie potasu. Ponadto popularne boczniaki stanowią źródło kwasu foliowego, który pozwala uniknąć wady cewy nerwowej płodu. Dla kobiet w ciąży szczególnie wskazane są smardze, które zawierają duże ilości żelaza oraz pokrywają niemal 20 procent dziennego zapotrzebowania na cynk. Podobną zawartość żelaza znajdziemy też w pieprzniku jadalnym.

>> Czy w ciąży można jeść ser pleśniowy?

Należy wybierać grzyby, co do pochodzenia których mamy pewność. Do najbardziej bezpiecznych zalicza się pieczarki oraz kurki, które nie ustępują innym rodzajom pod względem składników odżywczych. Warto wiedzieć, że już niewielka ilość grzybów w diecie ciężarnej pomoże uniknąć niedoborów witamin i minerałów. Jadalne grzyby są bezpieczne dla kobiety spodziewającej się dziecka, a jedynym przeciwwskazaniem jest spożywanie ich w postaci surowej. W ciąży można jeść grzyby w formie wyciągów, gotowane lub suszone.
Grzyby należą do produktów ciężkostrawnych, dlatego zarówno przyszłe mamy, które cierpią z powodu mdłości w pierwszych miesiącach, jak i bliskie rozwiązania kobiety uskarżające się na uporczywą zgagę i wzdęcia powinny zrezygnować z jedzenia grzybów.

>> Czy w ciąży można jeść sushi?

Dobrze wiedzieć

Grzyby w ciąży - jak jeść?

Najmniej ciężkostrawne są grzyby duszone w sosie własnym. Dbając o zdrową dietę w ciąży rezygnujemy z dodawania do nich sosów świetanowych oraz zasmażek. Do grzybów dodajemy zioła usprawniające trawienie, takie jak: kminek, tymianek, cząber, jałowiec. Złota zasada to unikanie połączenia grzybów z innymi ciężkostrawnymi produktami, np. z roślinami strączkowymi. Ciężarnym poleca się też zupy grzybowe przyrządzone bez dodatku śmietany na bazie bulionu drobiowego lub warzywnego z dużą ilością ziół.

Polecamy też

Aktualizacja: 2016-09-19 Publikacja: 2016-08-18
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.