Beta hCG w ciąży. Co oznacza poziom hCG i jakie są normy hCG?

Hormon beta-hCG
fot.: thinkstockphotos.com
Obecność hormonu beta hCG oznacza ciążę.

Obecność hormonu beta hCG jest pierwszym wskaźnikiem, że kobieta jest w ciąży. To właśnie betę hCG wykrywa test ciążowy już kilka lub kilkanaście dni po zapłodnieniu. Poziom hCG rośnie wraz z rozwojem płodu. Jakie są normy hCG w poszczególnych tygodniach ciąży?

Beta hCG to hormon gonadotropiny kosmówkowej produkowany w kosmówce łożyska. Pojawia się tuż po zapłodnieniu, a jego obecność w moczu lub krwi kobiety oznacza, że spodziewa się dziecka - to jego obecność wykrywa test ciążowy. Poziom beta hCG zmienia się z dnia na dzień i rośnie aż do 3 miesiąca ciąży. Na początku drugiego trymestru poziom beta hCG normuje się, by stopniowo zacząć spadać. I tak dzieje się aż do porodu.

>> Jaka jest współczesna Matka Polka? Podobna do ciebie? Co to znaczy, być matką gotowa na wszystko i jak zabezpieczyć zdrowie dziecka już podczas porodu - SPRAWDŹ!

Beta hCG w ciąży

Hormon beta hCG w ciąży pojawia się już kilka dni po zapłodnieniu. Teoretycznie po zagnieżdżeniu się jajeczka w macicy (szóstego-ósmego dnia od owulacji), w krwi kobiety pojawia się minimalne stężenie hormonu beta hCG. Oscyluje ono wtedy na granicy 1 mIU/ml i może być wykrywalne przez test ciążowy. Ale nie musi - to bardzo wczesna ciąża, test więc może się mylić.

Teoretycznie uznaje się, że nie ma sensu przeprowadzać testu ciążowego wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki. Jeśli kobieta zaszła w ciążę, stężenie beta hCG będzie już większe i w terminie miesiączki test ciążowy da wynik miarodajny. Zdarzają się jednak historie, w których kobiety były w ciąży, mimo że testy dawały wynik negatywny. To możliwe, gdy owulacja przesuwa się o kilka dni - po prostu testy ciążowe były robione zbyt wcześnie. Mojej znajomej ciąża wyszła dopiero po zrobieniu trzech testów - pisze jadwigakalska na forum Mjakmama24.pl Poziom beta hCG wzrósł i test w końcu dał wynik pozytywny.

Beta hCG: co to za badanie?

Beta hCG to badanie z krwi. Aby je zrobić, nie trzeba mieć skierowania od ginekologa. W każdej chwili można udać się do poradni i oddać krew do badania (jest to odpłatne badanie, ale niedrogie - kosztuje kilkanaście złotych). Badania bety hCG nie trzeba wykonywać na czczo, można je zrobić o dowolnej porze dnia. Pozwala ono określić poziom hCG w krwi kobiety planującej ciążę. Niski poziom hCG (poniżej 5 mIU/ml) oznacza, że nie doszło do implantacji zarodka. Wysoki poziom hCG oznacza, że kobieta spodziewa się dziecka.

Beta hCG: kiedy zrobić badanie?

Badanie beta hCG najlepiej jest zrobić tuż po terminie spodziewanej miesiączki. I to niezależnie od tego, czy test ciążowy daje wynik pozytywny czy negatywny. Badanie beta hCG daje wynik wiarygodny i pozwala rozsądzić, czy kobieta spodziewa się dziecka, czy też brak okresu spowodowany jest czynnikami innymi niż ciąża.

>> Jak działa test ciążowy, który potwierdza objawy ciąży? >>

Poziom beta hCG w ciąży

Poziom beta hCG w krwi kobiety wzrasta z tygodnia na tydzień. Największy wzrost dokonuje się w pierwszych dobach po implantacji. W ciągu 72 godzin poziom hCG wzrasta o ponad 110 procent! Tak szybki wzrost utrzymuje się do 12. tygodnia ciąży. Od drugiego trymestru poziom beta hCG zaczyna opadać.

Normy beta hCG

Beta hCG w ciąży rośnie z dnia na dzień. Przyjmuje się, że wynik poniżej 5 mIU/ml oznacza, że kobieta nie jest w ciąży. Powyżej 5 mIU/ml - że z pewnością jest. Każde laboratorium ma inne normy beta hCG, zależne od urządzeń oraz odczynników, które są wykorzystywane przy wykonywaniu badania. Do wyników powinne być więc dołączone zakresy norm aktualne dla danego laboratorium. 

Pomimo tych drobnych różnic przyjmuje się pewne normy ogólne. Jak kształtują się normy beta hCG w ciąży?

Normy beta hCG dla tygodni ciąży, licząc tygodnie od ostatniej miesiączki:

 • 3. tydzień            5 - 50 mIU/ml
 • 4. tydzień            5 - 426 mIU/ml
 • 5. tydzień            18 - 7,340 mIU/ml
 • 6. tydzień            1,080 - 56,500 mIU/ml
 • 7. - 8. tydzień            7, 650 - 229,000 mIU/ml
 • 9. - 12. tydzień            25,700 - 288,000 mIU/ml
 • 13. - 16. tydzień            13,300 - 254,000 mIU/ml
 • 17. - 24. tydzień            4,060 - 165,400 mIU/ml
 • 25. - 40. tydzień            3,640 - 117,000 mIU/ml

Normy beta hCG dla tygodni ciąży, licząc tygodnie ciąży:

 • 3. – 4. tydzień od owulacji –  9 – 130
 • 4. – 5. tydzień od owulacji – 75 – 2600
 • 5. – 6. tydzień od owulacji –  850 – 20,800
 • 6. – 7. tydzień od owulacji –  4,000 – 100,200
 • 7. – 12. tydzień od owulacji – 11,500 – 289,000
 • 12. – 16. tydzień od owulacji - 18,300 – 137,000
 • 16. – 29. tydzień od owulacji – 1,400 – 53,000
 • 29. – 41. tydzień od owulacji – 940 – 60,000

>> Jakie badania są konieczne w ciąży? >>

Niski poziom beta hCG a ciąża pozamaciczna. Co oznacza niski poziom hCG?

Niski poziom beta hCG (tzn. niższy niż w przyjętych ramach) może niestety oznaczać poronienie lub ciążę pozamaciczną. Dlatego zawsze wykonuje się dwa badania, aby sprawdzić, czy stężenie hormonu wzrasta prawidłowo. Jeśli są jakiekolwiek wahania, ginekolog zleca dodatkowe badania. Często pomocne okazuje się USG, które pozwala stwierdzić umiejscowienie zarodka.

Wysoki poziom beta hCG a ciąża zaśniadowa. Co oznacza wysoki poziom hCG?

Wysoki poziom beta hCG (wyższy niż w przewidywanych widełkach) również jest czynnikiem niepokojącym. Może oznaczać ciążę zaśniadową, a więc patologiczny rozrost łożyska. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badanie USG, które pozwala stwierdzić, czy w macicy znajduje się komórka jajowa, czy też gama pęcherzyków, charakteryzująca ciążę zaśniadową. W czasie badania USG słychać też, czy bije serduszko dziecka. Jeśli nie słychać bicia serca to znaczy, że mamy do czynienia z ciążą zaśniadową.

Poziom beta hCG a puste jajo płodowe

Poziom beta hCG wzrasta w ciągu pierwszych 48 godzin o ponad 60 procent, a 72 godzin - 110 procent. Prawidłowy przyrost hormonu beta hCG oznacza, że ciąża rozwija się prawidłowo. Jeśli przyrost jest zbyt niski, może to oznaczać puste jajo płodowe, czyli ciążę bezzarodkową. W takiej sytuacji, aby potwierdzić diagnozę, lekarz wykonuje badanie USG. Jeśli potwierdza się przypuszczenie, że to ciąża bezzarodkowa, po kilku dniach ginekolog ponownie wykonuje USG, a następnie oznacza poziom bety hCG. Gdy diagnoza jest już pewna, niestety trzeba przeprowadzić zabieg łyżeczkowania (jeśli nie dojdzie do poronienia samoistnego).

Poziom beta hCG po łyżeczkowaniu

Po zabiegu łyżeczkowania w organizmie kobiety, która straciła ciążę, przez kilka tygodni może się utrzymywać podwyższony poziom beta hCG. To oznacza, że mimo iż kobieta nie jest w ciąży, testy będą dawały wynik pozytywny. Po kilku tygodnia organizm powinien wrócić do normy. Jeśli tak się nie dzieje, może to oznaczać zaburzenia hormonalne.

Poziom beta hCG a polipy macicy

W przypadku polipów macicy w krwi kobiety nie powinno być beta hCG. Jeśli test ciążowy lub badanie z krwi wykrywają obecność beta hCG (co więcej, poziom hormonu jest wysoki), oznacza to ciążę. W takiej sytuacji należy sprawdzić u ginekologa czy ciąża rozwija się prawidłowo i czy nie doszło do jakiś patologii (ciąży pozamacicznej, zaśniadowej itp.)

Aktualizacja: 2017-06-07 Publikacja: 2015-09-17
Ocena: 4,8
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.