Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach od zapłodnienia wynik jest miarodajny?

Test ciążowy
Test ciążowy wykazuje obecność hormonu beta-hCG, pojawiającego się już w pierwszych dniach ciąży.

Zastawiasz się, kiedy zrobić test ciążowy? Nie spiesz się z tym - po jednym albo dwóch dniach od stosunku lub zapłodnienia i tak nic nie wykaże. Zobacz, po jakim czasie zrobić test ciążowy, by uzyskać miarodajny wynik i na jakiej zasadzie działają testy ciążowe.

Zaszalałaś ze swoim partnerem, wyjechałaś na wakacje i wdałaś się w romans, zapomniałaś, że odstawiłaś tabletki. Niezależnie od tego, co się wydarzyło, teraz siedzisz i zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży. Nie myśl, tylko zrób test ciążowy, który rozwieje twoje niepokoje. Kiedy zrobić test ciążowy? Nie rób go kilka godzin po stosunku ani nawet po kilku dniach. Komórka jajowa wędruje do macicy przez 6 dni, jeśli więc nawet doszło do zapłodnienia i wykonasz test ciążowy w tym czasie, niczego on nie wykaże.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Działanie dostępnych w aptekach testów ciążowych polega na wykrywaniu obecności (bądź braku) w kobiecym organizmie gonadotropiny kosmówkowej, którą skrótowo oznacza się jako HCG (od angielskiej nazwy human chorionic gonadotropin). Gonadotropina kosmówkowa jest jednym z najwcześniej wykrywanych hormonów ciążowych, produkuje ją w trakcie ciąży zarodek, a później również łożysko. Test ciążowy dostępny w aptekach wykrywa obecność gonadotropiny kosmówkowej w moczu kobiety.

Czym otulać dziecko, by było spokojne i czuło się bezpieczne?

Po ilu dniach zrobić test ciążowy?

Niestety, nie da się potwierdzić ciąży w ciągu kilku godzin po zapłodnieniu, potrzebne jest więcej cierpliwości. Najbezpieczniej jest wykonać test 9-10 dni po zapłodnieniu - wtedy wynik będzie już w miarę miarodajny. Dlaczego? Dopiero po tym czasie dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w endometrium, a następnie - rozpoczęcia wydzielania gonadotropiny kosmówkowej. Lepiej więc oszczędzić sobie nerwów i do wykonywania testu ciążowego przystąpić dopiero po tym czasie od stosunku.

Kolejnym, obok tego, kiedy zrobić test ciążowy, jest pytanie o prawidłowy odczyt jego wyniku. Choć teoretycznie nie powinien on sprawiać trudności, w praktyce bywa z tym różnie. Głównie z tego powodu, że zdenerwowana kobieta nie zawsze wykonuje test ciążowy prawidłowo.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Wyróżniamy trzy rodzaje testów ciążowych - płytkowe, strumieniowe i paskowe - jednak każdy z nich informuje o wyniku - pozytywnym lub negatywnym - za pomocą liniii w obszarze kontrolnym (przypominającym małe okienko). Jeśli na teście ciążowym nie pojawiła się żadna linia, oznacza to konieczność jego powtórzenia, ponieważ został wykonany nieprawidłowo, najprawdopodobniej z powodu zbyt niewielkiej ilości moczu. Jeśli w polu odczytu znajduje się tylko jedna kreska, wynik testu ciążowego jest negatywny i oznacza brak ciąży, natomiast dwie kreski w polu kontrolnym oznaczają, że kobieta spodziewa się dziecka. Jeśli test ciążowy został wykonany przed upływem 10 dnia od zapłodnienia, a wynik ukazał tylko jedną kreskę, test można powtórzyć po upływie około 14 dni od współżycia. Przed wykonaniem testu ciążowego zapoznaj się dokładnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Ona ci wszystko precyzyjnie wyjaśni.

Nie przegap

Kiedy zrobić test ciążowy: na czym polega działanie testu ciążowego?

Jak wspomniano, żródłem gonadotropiny kosmówkowej w organizmie ciążarnej kobiety jest zarodek, a konkretnie - jego komórki trofoblastu. Już po owulacji tam, gdzie był pęknięty pęcherzyk jajnikowy dochodzi do powstania ciałka żółtego, odpowiedzialnego za produkcję progesteronu i estrogenów. Hormony te pozwalają na utrzymanie ciąży, hamują jednak przysadkę mózgową, co z kolei powoduje niskie stężenie gonadotropin przysadkowych. Te z kolei nie stymulują już ciałka żółtego do wydzielania hormonów, a funkcję tę zaczyna pełnić od drugiego tygodnia po zapłodnieniu gonadotropina kosmówkowa. Następnie tę funkcję ciałka żółtego przejmuje łóżysko.

Polecamy wideo: Jak działa test ciążowy?

- Wiarygodność testu z moczu ma swoje ograniczenia. Producenci oceniają wiarygodność swoich testów na 90-95 procent, pod warunkiem, że zostanie on wykonany w odpowiednim czasie, czyli najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki - wyjaśnia Małgorzata Zielińska, położnik-ginekolog ze Szpitala św. Zofii w Warszawie. - Jeśli zdarzy się, że wynik testu nie jest zupełnie jasny. Jeśli litera "C" w tescie się nie zabarwi, może to oznaczać, że nie został on prawidłowo wykonany lub minęła jego data ważności. W takiej sytuacji test nalezy powtórzyć - dodaje ekspertka.

Kiedy zrobić test ciążowy: test w laboratorium

Kobiety najczęściej wykonują test ciążowy samodzielnie w domu. Jego działanie polega na wykrywaniu (bądź nie) gonadotropiny kosmówkowej w moczu. Jeśli jednak potencjalna przyszła mama chce zyskać jeszcze większą pewność lub nie chce się zdawać na wyniki aptecznych testów ciążowych, może udać się na badanie do laboratorium. Tam działanie jest podobne: również wykrywa się HCG, jednak nie w moczu, a we krwi. Warto jednak pamiętać, że w przypadku testów laboratoryjnych, polegających na pobraniu krwi, odpowiedź na pytanie kiedy zrobić test ciążowy jest taka sama, jak w przypadku testów domowych: trzeba poczekać co najmniej 10 dni od stosunku przed jego wykonaniem, ponieważ wcześniej uzyskane wyniki również będą negatywne.

Kiedy zrobić test ciążowy: i co dalej?

Wynik testu ciążowego, jeśli jest pozytywny, jest wiarygodny w 99 procentach. Jeśli wyszedł negatywny, mimo wykonania po 10. dniu od stosunku, jego wiarygodność również jest wysoka. Jeśli test został wykonany w dniu spodziewanej menstruacji i nie wykazał ciąży, należy poczekać kolejne dwa dni i zrobić go ponownie. Jak ma dalej postępować  kobieta, u której wynik tesu okazał się pozytywny? Powinna udać się do ginekologa, który powtórzy badanie, zlecając pobranie krwi i wykona dopochwowe badanie USG. Warto jednak pamiętać, że badanie ultrasonograficzne potwierdzi ciążę dopiero wtedy, gdy ma ona co najmniej 5 tygodni.

>>Który test ciążowy uważacie za najskuteczniejszy, a który zupełnie się nie sprawdził? Zapraszamy do dyskusji na forum Mjakmama24.pl!>>

Aktualizacja: 2017-02-06 Publikacja: 2015-08-20
Ocena: 2
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.