Drugi trymestr ciąży - dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze ciąży

Dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze ciąży
fot.: photos.com

W 14 tygodniu ciąży przejdziesz do drugiego trymestru ciąży. Okres ten, podobnie jak pierwszy trymestr charakteryzuje się dolegliwościami, które są bardziej i mniej naturalne dla tego etapu ciąży. Sprawdź jakie uciążliwości czekają cię w drugim trymestrze ciąży.

Dziecko rośnie, coraz bardziej rozwijają się jego narządy. Drugi trymestr ciąży trwa od 14. do 28. tygodnia ciąży, a około 17.-20. tygodnia możesz poczuć pierwsze ruchy. Drugi trymestr to czas w którym powinnaś cieszyć się ogólnie dobrym samopoczuciem - będziesz czuć się i wyglądać znacznie lepiej. Liczne przypadłości związane z początkiem ciąży ustąpią, a coraz bardziej widoczny brzuszek będzie znacznie poprawiał ci humor.

Drugi trymestr ciaży (14-28 tydzień) - dolegliwości mieszczące się w normie:

  • Zaparcia, zgaga, niestawność - podobnie jak w pierwszym trymestrze ciąży mogą ci one dokuczać. Bardzo możliwe, że przez całą ciążę będziesz odczywała problemy związane z przyjmowaniem pokarmów.
  • Bóle pleców i kręgosłupa - ze względu na to, że pod koniec drugiego trymestru twój brzuch staje się coraz większy i cięższy będziesz odczuwała spore obciążenie kręgosłupa, a co za tym idzie bóle pleców.
  • Popuszczenia moczu - rozciągnięte mięśnie dna miednicy bedą powodowały mimowolne popuszczanie moczu. Często będzie się to zdarzało podczas śmiechu, kichania czy kaszlu.
  • Obrzęki nóg i rąk - uciskanie powiększonej macicy na żyłę główną dolną i zatrzymanie wody w organizmie będą skutkowały pojawieniem się obrzęków. Zauważysz je zwłaszcza w okolicach nóg i dłoni. Obrzęki będą ustępowały po nocnym odpoczynku.
  • Skurcze łydek - ucisk macicy na naczynia krwionośne utrudnia krążenie i  może wywoływać skurcze, zwłaszcza w nocy. Będą one związane prawdopodobnie równiez z niedoborem pewnych składników minetalnych (magnezu, potasu i wapnia).
  • Zawroty głowy, zasłabnięcia - przy gwałtownych zmianach pozycji, zauważysz kłopoty z krążeniem, które może wywoływać zawroty głowy bądź nagłą utratę sił.

Drugi trymestr ciąży (14-28 tydzień) - dolegliwości na które musisz uważać:

  • Obrzęki całego ciała i twarzy - jeżeli zauważysz, że po nocy obrzęki nie ustępują powinnaś udać się do lekarza. Mogą one być objawem gestozy (zatrucia ciążowego, nadciśnienia indukowanego ciążą). To groźne schorzenie występuje po 20. tygodniu ciąży.
  • Wysokie ciśnienie (powyżej 140/90 mmHg) - podniesione ciśnienie w ciąży jest zawsze sygnałem niepokojącym. Jeśli zauważysz przekroczenie normy poziomy ciśnienia powinnaś upewnić się, że nie jest to wynik zatrucia ciążowego.
  • Szybki przyrost wagi - w przypadku gdy przybierasz na wadze więcej niż 400 g na tydzień może grozić ci zatrucie ciążowe albo cukrzyca ciężarnych. Nie jest to konieczne, ale warto sprawdzić to umawiając się na wizytę do lekarza.
  • Ból głowy połaczony z podwójnym widzeniem lub błyskami przed oczami - silne bóle połączone z takimi objawami mogą oznaczać gestozę.

Badania w ciąży - trymestr drugi

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w drugim trymestrze ciąży.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2011-03-25
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.