Plamienie i upławy w ciąży. Czy to normalne? Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne?

Plamienie w ciąży
Plamienie w ciąży może mieć różne przyczyny - od implementacji po poronienie. Dlatego nie można go lekceważyć, zawsze wskazana jest wizyta u ginekologa.

Plamienia w ciąży i krwawienia w ciąży oraz upławy o dziwnym zabarwieniu to powód do szybkiej konsultacji z ginekologiem. Jakie są przyczyny plamienia z pochwy w ciąży? Co wywołuje krwawienia? Jak przebiega leczenie upławów w ciąży?

Plamienia w ciąży budzą u kobiety w ciąży zrozumiały niepokój. Pojawiające się upławy mogą mieć różny kolor i intensywność. Krwawienie w ciąży może być zupełnie niegroźne, jednak w 10-15 procentach przypadków oznacza poronienie.

Przeczytaj także: Jakie objawy ciąży mogą być niebezpieczne

Plamienie na poczatku ciąży

Plamienie w ciąży może mieć różną barwę, intensywność i występować na różnym jej etapie. Jeśli plamienie występuje w 1 trymestrze ciąży i ma brązowawy kolor, jest to zapewne krwawienie implantacyjne - objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka. Dochodzi do niego zazwyczaj po 7-10 dniach od owulacji. Ciężarne mogą mylić tego typu plamienie w ciąży z miesiączką. Z tą różnicą, że trwa ono zazwyczaj kilka godzin, a wydzielina ma raczej brązowawy niż czerwonawy kolor. Procesowi towarzyszą również lekkie bóle podbrzusza. 

Przeczytaj również: Implantacja zarodka - zagnieżdżenie zarodka w macicy (objawy i przebieg)

Krwawienie w ciąży: czy to normalne?

Kiedy plamienie w ciąży może oznaczać coś groźnego? Najbardziej niepokojące jest obfite krwawienie ciemną lub jasną krwią, zwłaszcza gdy jednocześnie odczuwasz bóle brzucha albo krzyża. Wezwij pogotowie albo natychmiast pojedź na ostry dyżur do szpitala położniczego, jeżeli:

  • masz obfity krwotok z dróg rodnych
  • krwawienie przypomina miesiączkę, pojawiają się skrzepy krwi 
  • krwawieniu towarzyszy bardzo silny ból w dole brzucha

Krwawienie w ciąży, połączone z silnym bólem podbrzusza i dolnej części pleców, może być również objawem ciąży pozamacicznej

Co wpływa na pojawienie się upławów w ciąży i jak je leczyć

Przyczyny plamienia w ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży brązowawe upławy mogą oznaczać ciążę zaśniadową (nieprawidłową). Z kolei po pierwszym trymestrze różowawe upławy w ciąży (trwające kilka dni) lub skąpa, brązowawa wydzielina z pochwy (utrzymująca się przez tydzień lub dłużej) mogą wskazywać na zagrożenie poronieniem. Jeśli zauważysz, że z pochwy wypływa ciecz, która nie jest moczem, może to świadczyć o przedwczesnym pęknięciu (przed 37. tygodniem ciąży) pęcherza płodowego. Mocz od płynu owodniowego odróżnisz po zapachu – ten pierwszy ma woń amoniaku, płyn owodniowy natomiast pachnie słodkawo. Plamienie w ciąży może także wynikać z pojawienia się stanów zapalnych, wskazywać na nadżerkę. Te objawy nie wywołują tak dużych bólów jak poronienie i, w przeciwieństwie do niego, towarzyszy im pieczenie.

Przeczytaj również: Ciąża zagrożona – coraz więcej szans dla mamy i dziecka [Wywiad]

Krwawienie w ciąży: kiedy odwiedzić lekarza?

Jeśli plamienie w ciąży nie jest obfite, nie towarzyszą mu silne skurcze, a w krwi nie widać skrzepów - najprawdopodobniej nie jest to poronienie. Jednak z każdą taką przypadłością należy udać się do ginekologa. Nawet, jeśli okaże się niegroźna. Badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne pozwoli odpowiedzieć na targające przyszłą mamą wątpliwości.

Porozmawiaj na forum z mamami, które doświadczyły plamienia w ciąży

Krwawienia w ciąży [wideo]

Krwawienie w ciąży zawsze wywołuje niepokój u przyszłej mamy. Przyczyn krwawienia może być wiele, w zależności od stopnia zaawansowania ciąży. Mogą je wywołać zmiany hormonalne, stany zapalne, nadżerka czy np. obecność krwiaka. Zawsze jednak należy zasięgnąć porady lekarskiej. Zapytaliśmy eksperta kiedy nie powinniśmy wpadać w panikę, a jaki rodzaj krwawienia w ciąży jest powodem do niezwłocznej konsultacji specjalistycznej.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-07-17 Publikacja: 2013-02-06
Ocena: 3
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.