Program rejestracji narodzin dziecka w szpitalu

rejestracja dziecka w szpitalu

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło pilotażowy program rejestracji narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego poprzez pełnomocnika w szpitalu – informuje minister Anna Streżyńska na konferencji prasowej zwołanej w Ełku, w piątek 21 lipca 2017 roku. Na razie program jest realizowany jako pilotaż w ełckim szpitalu na oddziale ginekologiczno-położniczmy.

Realizacja projektu

Program jest realizowany od 17 lipca 2017 roku, minister odwiedziła Ełk, aby zobaczyć wstępnie jego efekty. Program przede wszystkim ma pomóc w załatwieniu formalności na miejscu w szpitalu. Program ma ułatwić młodym rodzicom rejestrację noworodka. Nie będą musieli zgłaszać się osobiście do Urzędu Stanu Cywilnego. Wszystkie urzędowe formalności odnośnie narodzin dziecka mają być załatwione w szpitalu przez pracującego tam pełnomocnika.

Program pilotażowy realizowany będzie do 6 grudnia bieżącego roku. Celem programu jest zebranie opinii rodziców na temat proponowanej usługi i ułatwianiu formalności związanych z narodzinami dziecka. Według minister program przebiega sprawnie i jest dobrze odbierany przez przyszłe mamy, przebywające na oddziale ginekologiczno-położniczym w ełckim szpitalu. Założeniem programu jest aby taki proces został uruchomiony w całej Polsce do końca 2018 roku.

>> Szpitale położnicze w Polsce - baza szpitali, poznaj opinie, dodaj opinię

Jak wygląda rejestracja noworodka dotychczas?

Aby otrzymać akt urodzenia dziecka dotychczas rodzice musieli stawić się w USC osobiście, w ciągu 21 dni od daty wystawienia karty urodzenia dziecka przez szpital. Często załatwienie rejestracji noworodka w urzędzie trwała długo, taka zmiana pozwoli na szybsze załatwienie formalności.

>> Formalności po urodzeniu dziecka

Jaka jest rola pełnomocnika?

Pełnomocnik pracujący w szpitalu będzie miał prawny obowiązek zgłosić za rodziców informacje o narodzinach dziecka do USC. Po stronie rodziców zostanie jedynie napisanie pełnomocnictwa i oświadczenia, w którym wskażą imię wybrane dla dziecka. Akt urodzenia zostanie przekazany rodzicom jeszcze w szpitalu lub, w zależności od wybranej formy, wysłany przez pocztę albo poprzez odbiór osobisty.

Aktualizacja: 2017-08-03 Publikacja: 2017-07-31
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.