Urlop rodzicielski - kiedy złożyć wnioseko udzielenie urlopu rodzicielskiego?

kiedy nalezy skladac podania o urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski czyli płatny urlop dla mamy i taty po urodzeniu dziecka może trwać rok, a nawet 71 tygodni (w przypadku urodzenia wieloraczków). Wprowadzona w 2016 r. nowelizacja ustawy o urlopach rodzicielskich zawiera dużo zmian i liczy ponad 50 stron. Sprawdź, jakie są zasady korzystania z urlopu rodzicielskiego oraz jakie zmiany wprowadzono.

Możliwość przejścia na urlop rodzicielski został wprowadzona w Polsce w 2013 roku. Do 2 stycznia 2016 roku młoda mama miała do wykorzystania 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego (urlop rodzicielski mógł wziąć również ojciec dziecka). Od 2016 roku podział na urlop rodzicielski i dodatkowy został zlikwidowany. Młoda mama ma więc do wykorzystania 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski jest dla mamy i taty

Urlop rodzicielski przysługuje matce (lub ojcu) dziecka, jeśli przynajmniej jedno z nich ma status pracownika, a drugie – opłaca składki ubezpieczenia chorobowego. Wyłącznie dla matki jest zarezerwowanych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Z pozostałej części macierzyńskiego, a następnie urlopu rodzicielskiego mają szansę skorzystać zarówno mama, jak i tata. Mamie przysługuje bowiem prawo rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego i całości lub części urlopu rodzicielskiego. Musi to uczynić w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy. Wówczas z wnioskiem o niewykorzystaną przez matkę część urlopu i zasiłek macierzyński za ten okres może wystąpić ojciec dziecka (choć nie jest to obowiązek). W tym czasie rodzic otrzymuje zasiłek macierzyński. Jest on wypłacany nie tylko rodzicom zatrudnionym na etatach, ale wszystkim, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe - obejmuje to też osoby pracujące na umowach-zleceniach i samozatrudnione. Przepisy obowiązują także rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie.

 

Polecamy wideo: To warto wiedzieć o urlopie macierzyńskim

Prawnik z Centrum Praw Kobiet opowiada, od czego zależy długość urlopu macierzyńskiego, czy można się zrzec urlopu macierzyńskiego? Czy urlop macierzyński można skrócić? Czym jest dodatkowy urlop macierzyński? Jakie wynagrodzenie przysługuje kobiecie, która przebywa na urlopie macierzyńskim?

Dobrze wiedzieć

URLOP RODZICIESKI

  • Można go wziąć, pod warunkiem że wykorzystany już został w pełnym wymiarze urlop macierzyński.
  • Urlop rodzicielski trwa maksymalnie 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w pozostałych przypadkach.
  • Można go podzielić na maksymalnie cztery części.
  • Trzeba go wykorzystać do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat.
  • Na tym urlopie rodzice mogą przebywać równocześnie – wtedy każdy wspólny tydzień liczony jest podwójnie, a więc ich wspólny urlop może trwać najwyżej 16 tygodni.

Kiedy można skorzystać z urlopu rodzicielskiego?

Po nowelizacji ustawy, rodzice mają więcej czasu na wykorzystanie urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski przysługuje po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Jest on udzielany jednorazowo lub w częściach. Dotychczas, jeśli chcieli z niego skorzystać, musieli to zrobić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Teraz z części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 16 tygodni mogą skorzystać do 6. urodzin dziecka. Z urlopu rodzicielskiego mogą w tym samym czasie korzystać oboje rodzice, lecz w takim przypadku łączny wymiar wolnego nie może przekroczyć 32 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka), a więc każde z rodziców może wziąć wtedy maksymalnie 16 tygodni urlopu.

Jak uzyskać urlop rodzicielski - wniosek

Aby uzyskać urlop rodzicielski należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy najpóźniej 21 dni od rozpoczęcia urlopu. Jeśli urlop rodzicielski chcesz wykorzystać zaraz po macierzyńskim, napisz to we wniosku o urlop macierzyński – wówczas przez cały ten czas będziesz dostawać zasiłek macierzyński w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Natomiast jeśli na urlop rodzicielski mama (lub tata) zdecyduje się później, to zasiłek będzie wynosił 60 proc. wynagrodzenia (bo na urlopie macierzyńskim było 100 proc).

Jeśli podjęłaś decyzję o skorzystaniu z urlopu rodzicielskiego w późniejszym terminie lub nie zamierzasz skorzystać z pełnego wymiaru tego urlopu albo wnioskujesz o kolejną część urlopu rodzicielskiego, możesz złożyć wniosek w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Jeśli z urlopu rodzicielskiego chce skorzystać ojciec dziecka, również powinien przedłożyć pracodawcy wniosek, co najmniej 14 dni, przed planowanym rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

 

 

Aktualizacja: 2017-07-05 Publikacja: 2014-01-14
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.