W ciąży lepsza ciepła niż zimna. Picie podgrzanej wody pomoże na te dolegliwości

2022-05-13 13:55
Dlaczego warto pić ciepłą wodę w ciąży
Autor: Getty Images Dlaczego warto pić ciepłą wodę w ciąży?

Dlaczego trzeba pić wodę w ciąży i nie tylko w czasie oczekiwania na dziecko, nie trzeba nikomu tłumaczyć,. Ale dlaczego warto pić ciepłą wodę? Zobacz, co mówią lekarze.

Zacznijmy od tego, że woda jest niezbędna organizmowi do prawidłowego funkcjonowania – znajduje się w komórkach, jest potrzebna do przebiegu procesów fizjologicznych, takich jak choćby trawienie czy oddychanie. Dlatego od lat lekarze apelują, aby pić dużo wody, bo to po prostu zdrowe, zwłaszcza w ciąży. Ale dlaczego pić ją ciepłą?

Spis treści

  1. Pij wodę w ciąży
  2. Dlaczego warto pić ciepłą wodę?
  3. Ostrożność nie zawadzi
Poradnik Zdrowie: skurcze w ciąży

Pij wodę w ciąży

Okres ciąży to moment, kiedy zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Oprócz zwykłych potrzeb organizm musi jeszcze wyprodukować płyn owodniowy i dodatkową krew dla dziecka – a to substancje składające się głównie z H2O.

Picie odpowiedniej ilości wody jest też przydatne w leczeniu dolegliwości ciążowych - może pomóc w zmniejszeniu bólów głowy i skurczów przepowiadających (Braxtona Hicksa).

Mówi się, że kobieta w ciąży powinna pić ok. 2 litrów wody, ale czasem organizm potrzebuje jej mniej, a czasem więcej. Aby sprawdzić, czy jesteś odpowiednio nawodniona, zerknij do toalety – mocz jasny i oddawany kilka (6-8) razy dziennie, oznacza to, że pijesz tyle wody, ile potrzeba.

Czytaj również: Co pić w ciąży? Najzdrowsze napoje dla przyszłej mamy

Trzeci trymestr ciąży - najczęstsze dolegliwości: bóle pleców, zgaga i twardnienie macicy

Dlaczego warto pić ciepłą wodę?

Zapotrzebowanie na płyny można uzupełniać pijąc wodę butelkowaną lekko zmineralizowaną, ale również herbatę (najlepiej ziołowe lub owocowe), soki, a także jedząc zupy i owoce. Ale specjaliści zalecają również picie zwykłej wody, ale podgrzanej. Dlaczego? Uważa się, że picie ciepłej wody jest bardziej korzystne dla zdrowia i organizmu.

  • Zmniejsza zmęczenie. Ciepła woda usprawnia przepływ krwi w ciele. Szklanka ciepłej wody, szczególnie z niewielką ilością cytryny, pomaga też zwiększyć wytrzymałość i poziom energii. 
  • Pomaga w trawieniu. Picie ciepłej wody oczyszcza przewód pokarmowy, umożliwiając organizmowi lepsze wchłanianie składników odżywczych. Te składniki odżywcze są następnie łatwo przekazywane dziecku. Mówi się również, że ciepła woda rozpuszcza kropelki tłuszczu i oleju, co pomaga w ich trawieniu.
  • Usuwa toksyny. Pomaga w detoksykacji organizmu, ponieważ powoduje pocenie się
  • Zmniejsza poranne mdłości. Nudności są spowodowane odwodnieniem, a to uruchamia błędne koło, w którym nudności zniechęcają picia wody. Aby przerwać ten cykl, konieczne jest picie odpowiednich ilości wody.
  • Łagodzi zaparcia. To częsty problem ciążowy. Ciepła woda jest dobrym środkiem zwalczającym zaparcia i pomaga w regularnych wypróżnieniach. Zapewnia też prawidłową perystaltykę jelit oraz reguluje kwasowość w żołądku. 
  • Zapobiega infekcjom. Zimna woda wypijana np. podczas upałów, sprzyja chorobom gardła, kaszlowi, przeziębieniu i grypie.  

Ostrożność nie zawadzi

Pijąc w ciąży regularnie ciepłą wodę musisz pamiętać o kilku rzeczach. Nie zaleca się picia ciepłej wody z kranu, ponieważ pochodzi z kotłów grzewczych lub bojlerów, gdzie nabiera gorszego smaku i zapachu. Lepiej podgrzewać w czajniku zimną kranówkę. 

Pijąc wodę, nie zapominaj o przerwach. Zbyt duża ilości płynów może wywierać nacisk na nerki. Eksperci sugerują picie jednej szklanki wody na godzinę (w ciągu dnia).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza