Wyprawka dla ucznia gimnazjum czyli gimnazjalny pierwszak dobrze spakowany

2012-02-16 8:51 Marta Nowik
Wyprawka dla ucznia gimnazjum czyli gimnazjalny pierwszak dobrze spakowany
Autor: _photos.com|photos.com Wyprawka dla ucznia gimnazjum

We wrześniu twoje dziecko zacznie naukę w gimnazjum. Co prawda pierwsza klasa gimnazjum to nie to samo co debiut pierwszaka w podstawówce, ale ze wzgledu na trudny okres dojrzewania, może być nie mniej stresujący. Debiut ucznia w nowej szkole będzie dla nastolatka łatwiejszy, jeśli będzie dobrze do tego przygotowany. Pomożemy ci skompletować wyprawkę dla gimnazjalisty.

Wydaje ci się, że wyprawka dla gimnazjalisty nie sprawi ci wiele kłopotu? Owszem, wyszykowanie nastolatka do gimnazjum będzie o wiele łatwiejsze niż do poprzednich szkół? Masz sporo racji, ale nie do końca. Bo choć:

 • możesz liczyć na pomoc samego zainteresowanego - trzeba patrzeć mu na ręce, czy o niczym nie zapomniał albo czy nie za bardzo skupia się na rzeczach nieważnych (np. dobór kosmetyczki), a pomija istotne;
 • masz już wprawę - rzeczy pakowane do plecaka gimnazjalisty nieco różnią się od tych z poprzednich lat (o tym poniżej);
 • nie będziesz błąkała się po sklepach, bo nastolatek sam wskaże ci np. jak chce mieć plecak -  przygotuj się na negocjacje, gdy pociecha wybierze rzeczy ekstradrogie.
Dobrze wiedzieć

Jeśli do tej pory nastolatek nie miał własnej komórki, bądź przygotowana na to, że pojawi się temat zakupu telefonu. W nowej szkole dziecko będzie miało więcej lekcji (będzie wracało do domu o późnych porach), różne zajęcia dodatkowe, więc komórka może mu się przydać (ty też docenisz możliwość telefonicznego kontaktu z dzieckiem). Pomyśl nad specjalną komórką dla najmłodszych użytkowników, tj. Fonek. Dziecko będzie mogło dzwonić wyłącznie pod zdefiniowane w aparacie numery oraz odbierać rozmowy od osób zapisanych w książce adresowej telefonu. Poza tym na taką komórką rzadko łakomią się złodzieje.

Co zrobić, by skompletowanie wyprawki dla gimnazjalisty było bajecznie proste? Oto plan działania krok po kroku:

 1. Dowiedz się w szkole (informacje mogą być również na stronie internetowej szkoły) lub od starszych uczniów, co należy kupić: jakie obowiązuje obuwie (np. wyłącznie na białej podeszwie), w czym trzeba ćwiczyć na w-fie (np. biały t-shirt i granatowe spodnie) czy trzeba dostarczyć do szkoły jakieś dodatkowe akcesoria na zajęcia plastyczno-techniczne (bloki techniczne, farby itp.).
 2. Sporządź listę zakupów razem z nastolatkiem. Po pierwsze, co dwie głowy to nie jedna, a po drugie, on może mieć zarówno dobre pomysły, jak i złe, ale należy je rozważyć teraz, a nie w sklepie przy kasie.
 3. Zobaczcie, co można kupić przez internet, bo tak będzie taniej i zaplanujcie wyprawy do sklepu. Oczywiście, najłatwiej pojechać do sklepu sieciowego typu Empik, ale zwykle jest tam drożej niż w mniejszych osiedlowych kioskach. Wiele rzeczy (np. zeszyty, przybory szkolne) można kupić w hipermarkecie, bo ceny są tam naprawdę konkurencyjne.
 4. Wiele uwagi poświęć plecakowi szkolnemu. Powinien być przede wszystkim lekki i mieć atest z pozytywną opinią np. Instytutu Matki i Dziecka, co gwarantuje bezpieczeństwo dla kręgosłupa. Jeśli nastolatek upiera się przy torbie na ramię, zwróć uwagę na to, by miała odpowiednią wielkość (musi się zmieścić kartka formatu A4), dobre zapięcie (by rzeczy z  niej nie wypadały), krótką rączkę do noszenia w dłoni oraz długi pasek - miękki i szeroki, by podczas noszenia ciężkich podręczników nie wbijał się w ramię.

Wyprawka dla ucznia gimnazjum - pierwsza klasa!

Aby ułatwić ci nieco zadanie, przewertowaliśmy wpisy na forach dla gimnazjalistów i sporządziliśmy listę rzeczy, o których najczęściej mówią nastolatkowie szykujący się do gimnazjum. Na pierwszym miejscu tego, co należy wziąć do nowej szkoły, wymieniają "mózg". A na kolejnych:

 • podręczniki oraz okładki do nich (dzięki temu łatwiej sprzedasz książki po roku użytkowania);
 • zeszyty do każdego przedmiotu - większość w kratkę, a w linie do języka polskiego i obcego, zaś czysty do biologii. Wybieraj grubsze zeszyty, minimum 32-kartkowe (do przedmiotów, które są tylko raz w tygodniu), zaś 96-kartkowe do matematyki i języka polskiego;
 • długopis lub pióro, zestaw kolorowych długopisów, ołówek i gumka, nożyczki, klej;
 • linijka, cyrkiel, kątomierz, ekierka do nauki geometrii;
 • duży notatnik-brudnopis na luźne zapiski;
 • kalendarz kieszonkowy do zapisywania terminów sprawdzianów itp.;
 • kosmetyczka z wilgotnymi chusteczkami do odświeżenia twarzy i rąk (nastolatkowie chętnie dbają o swoją higienę), antyperspirantem (przyda się przez zajęciami z w-fu), może szczoteczka i pasta do zębów (jeśli dziecko zadeklaruje, że będzie używało np. na długiej przerwie);
 • plecak i piórnik, jeśli gimnazjalista nie chce korzystać z tych, które miał w podstawówce.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE