Jak można ćwiczyć w domu po artroskopii kolana? [Porada eksperta]

2015-10-16 23:05

Tydzień temu wykonano u mnie artroskopię kolana. Lekarz usunął mi fałd błony maziowej. Jak powinnam ćwiczyć tę nogę? Czy zginać, podnosić? Szwy zostaną wyjęte za kilka dni. I jak długo będę chodzić o kulach? W tej chwili bez nich jest ciężko, a kolano jest trochę opuchnięte i czasem boli i ciśnie.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Przez 2-3 tygodni kończyna operowana powinna być odciążana za pomocą kul łokciowych, należy przykładać na nią zimny kompres co 2 godziny na 15-20 min, powinna być uniesiona, tak aby kolano było powyżej biodra.

Ćwiczenia: 1. Leżenie na plecach, kończyny wyprostowane, wciśnij operowane kolano w podłoże, utrzymaj 10 sek., rozluźnij. Powtórz 10 razy. 2. Pozycja jak wyżej, unieś operowaną kończynę 10 cm nad podłoże, utrzymaj 10 sek., powtórz 10 razy. 3. Leżenie na plecach, wykonaj ślizganie pięty po ziemi, do granicy bólu, powtórz 10 razy. Podałem tylko kilka ćwiczeń domowych, natomiast nie zastąpią one pełnej rehabilitacji prowadzonej przez doświadczonego fizjoterapeutę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Karol Gorzechowski

Specjalizuje się w rehabilitacji stomatologicznej, która jest uzupełnieniem leczenia ortodontycznego i stomatologicznego. Zajmuje się leczeniem: bólu stawu skroniowo-żuchwowego, trzasków oraz przeskakiwań w stawie skroniowo-żuchwowym, bruksizmu (zgrzytania), szumów usznych. Właściciel REHABILIS Centrum rehabilitacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza