Jak poradzić sobie z przykurczem mięśnia za stawem żuchwowym? [Porada eksperta]

2015-03-12 9:42

Jakieś 5 miesięcy temu miałam ostrą infekcję gardła i ucha. Niestety, po tym zdarzeniu dostałam przykurczu mięśnia znajdującego się za stawem żuchwowym. Długo chodziłam zanim ta przypadłość została poprawnie zdiagnozowana. Boli mnie cały czas ten mięsień, dostałam leki, ale nie pomogły. Mięsień się rozciąga, ale później wraca do stanu poprzedniego. Obecnie wykonuję ćwiczenia rozciągające, ale nie ma jeszcze efektów. Co jeszcze mogę zrobić?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Jeżeli przykurcz jest od 5 miesięcy, to ciężko będzie pani samej przywrócić mięsień do pełnej sprawności. Najpierw zaleciłbym rozgrzać ten mięsień np. termoforem, proszę położyć kawałek materiału pomiędzy termoforem i ciałem, żeby nie doszło do poparzenia, i wtedy wykonać masaż. Z pani opisu wnioskuję, że przykurczony jest mięsień żwacz. Masaż wykonujemy wkładając kciuk od wnętrza policzka, a pozostałe palce pozostają na zewnątrz, należy wykonywać ruchy koliste. Jeżeli znajdzie pani ten bolesny mięsień, to proszę złapać go chwytem szczypcowym i mocno ucisnąć do momentu ustąpienia bólu w tym miejscu. Potem poszukać innego bolesnego miejsca. Potem można wykonać rozciąganie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Karol Gorzechowski

Specjalizuje się w rehabilitacji stomatologicznej, która jest uzupełnieniem leczenia ortodontycznego i stomatologicznego. Zajmuje się leczeniem: bólu stawu skroniowo-żuchwowego, trzasków oraz przeskakiwań w stawie skroniowo-żuchwowym, bruksizmu (zgrzytania), szumów usznych. Właściciel REHABILIS Centrum rehabilitacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza