Kręgozmyk: co oznacza opadnięcie stóp? [Porada eksperta]

2015-09-01 23:02

Po RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego AP+bok lekarz w diagnozie napisał "dyskopatia i kręgozmyk na wysokości L5-S1. W razie obustronnego bólu, opadnięcia stopy/stóp, zatrzymania moczu/ stolca". Nie wiem, co się może stać i co mnie może czekać. Co oznacza "opadnięcie stóp"?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Kręgozmyk jest to schorzenie kręgosłupa, które polega na przemieszczeniu się do przodu kręgów leżących wyżej w stosunku do kręgów położonych niżej. W wyniku przesunięcia może dojść do zwężenia kanału kręgowego i ucisku na rdzeń. Ucisk ten wywołuje ból miejscowy oraz ból korzeniowy, czyli idący wzdłuż nogi. Długotrwały ucisk może spowodować osłabienie siły mięśni nóg, a także opadanie stopy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Karol Gorzechowski

Specjalizuje się w rehabilitacji stomatologicznej, która jest uzupełnieniem leczenia ortodontycznego i stomatologicznego. Zajmuje się leczeniem: bólu stawu skroniowo-żuchwowego, trzasków oraz przeskakiwań w stawie skroniowo-żuchwowym, bruksizmu (zgrzytania), szumów usznych. Właściciel REHABILIS Centrum rehabilitacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza