Postępowanie po artroskopii kolana [Porada eksperta]
Kilka dni temu miałam robioną artroskopię kolana. W rezonansie wyszło, że mam pękniętą łąkotkę, jednak podczas zabiegu okazało się, że to nie to, ale przerost fałdu maziowego. Usunięto fałd, wyczyszczono staw. Czy rzeczywiście w 10. dobie powinny być zdjęte szwy i czy powinno to być robione w przychodni ortopedycznej? Mam małą opuchliznę. Czy to jest prawidłowe? I jak powinnam sama w domu ćwiczyć to kolano? Co robić, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czas zdjęcia szwów ustalany jest przez lekarza operującego i powinny być one usunięte w poradni ortopedycznej. W celu likwidacji opuchlizny należy wykonywać zimne okłady na kolano. Oto ćwiczenia, które może pani samodzielnie wykonywać.
1. W pozycji leżenia na plecach, zegnij stawy kolanowe do około 10 stopni, wykonując ruch ślizgania stopy po podłożu, wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 8 razy.
2. W pozycji leżenia na plecach, kończyny dolne wyprostowane. Unieś całą kończynę ponad łóżko, wytrzymaj 5 sekund i opuść.
3. Pozycja jak w poprzednim ćwiczeniu. Wciskaj piętę w łóżko, wytrzymaj 5 sekund.
Podałem tylko podstawowe ćwiczenia. Po artroskopii należy bezwzględnie udać się na rehabilitację.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Specjalizuje się w rehabilitacji stomatologicznej, która jest uzupełnieniem leczenia ortodontycznego i stomatologicznego. Zajmuje się leczeniem: bólu stawu skroniowo-żuchwowego, trzasków oraz przeskakiwań w stawie skroniowo-żuchwowym, bruksizmu (zgrzytania), szumów usznych. Właściciel REHABILIS Centrum rehabilitacji.
Inne porady tego eksperta