Postępowanie po artroskopii kolana [Porada eksperta]

2015-09-28 22:20

Kilka dni temu miałam robioną artroskopię kolana. W rezonansie wyszło, że mam pękniętą łąkotkę, jednak podczas zabiegu okazało się, że to nie to, ale przerost fałdu maziowego. Usunięto fałd, wyczyszczono staw. Czy rzeczywiście w 10. dobie powinny być zdjęte szwy i czy powinno to być robione w przychodni ortopedycznej? Mam małą opuchliznę. Czy to jest prawidłowe? I jak powinnam sama w domu ćwiczyć to kolano? Co robić, żeby sobie nie zaszkodzić?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Czas zdjęcia szwów ustalany jest przez lekarza operującego i powinny być one usunięte w poradni ortopedycznej. W celu likwidacji opuchlizny należy wykonywać zimne okłady na kolano. Oto ćwiczenia, które może pani samodzielnie wykonywać.

1. W pozycji leżenia na plecach, zegnij stawy kolanowe do około 10 stopni, wykonując ruch ślizgania stopy po podłożu, wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 8 razy.

2. W pozycji leżenia na plecach, kończyny dolne wyprostowane. Unieś całą kończynę ponad łóżko, wytrzymaj 5 sekund i opuść.

3. Pozycja jak w poprzednim ćwiczeniu. Wciskaj piętę w łóżko, wytrzymaj 5 sekund.

Podałem tylko podstawowe ćwiczenia. Po artroskopii należy bezwzględnie udać się na rehabilitację.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Karol Gorzechowski

Specjalizuje się w rehabilitacji stomatologicznej, która jest uzupełnieniem leczenia ortodontycznego i stomatologicznego. Zajmuje się leczeniem: bólu stawu skroniowo-żuchwowego, trzasków oraz przeskakiwań w stawie skroniowo-żuchwowym, bruksizmu (zgrzytania), szumów usznych. Właściciel REHABILIS Centrum rehabilitacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza