Zioła w połogu - jakie zioła pomogą na połogowe problemy z trawieniem, snem, depresją?

2021-01-11 10:32

Zioła w połogu mogą wzmocnić organizm młodej mamy, przyspieszają gojenie się ran, pomagają odzyskać równowagę psychiczną. Oto zioła, które warto stosować w połogu, ponieważ są bezpieczne w czasie karmienia piersią.

Zioła w połogu i laktacji - jakie zioła pomoga na trudności połogowe i laktacyjne?
Autor: Getty images Jakie zioła pomoga na trudności połogowe i laktacyjne?

Czy warto pić zioła w połogu i okresie laktacji? Czy zioła pomagają na dolegliwości połogowe i problemy laktacyjne? Zdecydowanie tak: czas po urodzeniu dziecka jest czasem szczególnym – kobiecy organizm jest wtedy osłabiony, zmęczony, boryka się też ze specyficznymi dolegliwościami.

Młoda mama w połogu potrzebuje więc wzmocnienia, dobrego odżywienia, często uspokojenia i złagodzenia połogowych dolegliwości. W każdej z tych ról można z powodzeniem wykorzystać zioła, które nie tylko są bogatym źródłem witamin i mikroelementów, ale też naturalnych substancji chemicznych o działaniu prozdrowotnym i leczniczym. Zioła w połogu są bezpieczniejsze niż leki syntetyczne, nie wywołują tylu działań niepożądanych

W Polsce najwięcej obaw dotyczy wpływu ziół na laktację, a pośrednio – o dobrostan dziecka, bo w czasie połogu zdecydowana większość mam jeszcze karmi piersią. Dlatego w naszym tekście piszemy tylko o tych ziołach, które mogą być stosowane w czasie laktacji. A wszystkie mamy, które od początku nie karmią naturalnie, mogą stosować ziołowe preparaty bez żadnych ograniczeń.

Spis treści

 1. Zioła w połogu na wzmocnienie organizmu
 2. Zioła w połogu na zahamowanie laktacji
 3. Zioła na problemy trawienne w połogu
 4. Zioła na przyspieszenie gojenie się ran
 5. Zioła złagodzenie bólu brodawek
 6. Zioła na uspokojenie w połogu

Zioła w połogu na wzmocnienie organizmu

Zioła w połogu mogą pomóc odzyskać równowagę i wzmocnić kobiecy organizm – dlatego w wielu tradycyjnych kulturach (np. w Indiach) zaleca się przez pierwsze dwa tygodnie połogu picie ziół i korzystanie z ziołowych kąpieli. A oto najbardziej wartościowe odżywczo zioła, które mogą stosować wszystkie świeżo upieczone mamy.

 • Pokrzywa zwyczajna – wzmacnia organizm, dostarczając wielu cennych substancji odżywczych: żelaza, wapnia, witamin, potasu, fosforu, magnezu. Ekstrakty z liści pokrzywy zawierają wszystkie niezbędne organizmowi aminokwasy. Ma działanie moczopędne, zapobiega niedokrwistości, poprawia przemianę materii, działa przeciwzapalnie. W wielu kulturach uważa się, że zwiększa też wydzielanie mleka.
 • Mniszek lekarski – bogate źródło witaminy A i potasu, wywiera korzystny wpływ na odporność; polecany jest w ogólnym osłabieniu organizmu u osób w okresie rekonwalescencji oraz zwiększonej podatności na choroby.
 • Malina właściwa – w medycynie ludowej liście malin miały zastosowanie w przypadku niedokrwistości, bo zawierają związki żelaza. Z uwagi na obecność garbników, mają właściwości ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Picie naparu z liści malin łagodzi skurcze mięśni gładkich w jelitach, ścianach naczyń krwionośnych oraz macicy, dlatego jest on idealny na czas połogu.
 • Przywrotnik pospolity – jego ziele wzmacnia mięśniówkę macicy, a dzięki właściwościom ściągającym zapobiega krwotokom poporodowym, jest też pomocny przy likwidowaniu stanów zapalnych w obrębie narządów rodnych.
 • Drapacz lekarski – bogaty w mikroelementy, jest doskonałym środkiem ogólnie wzmacniającym, łagodzi bóle brzucha i niestrawność, pomocniczo stosowany w celu zwiększenia laktacji i łagodzenia depresji. Uwaga: w dużych dawkach może podrażniać nerki.
 • Rutwica lekarska już w starożytnej Grecji była stosowana jako środek pobudzający laktację. Można ją stosować wspomagająco, w ilości maksymalnie dwóch szklanek dziennie.

Czytaj: 10 niepokojących objawów w czasie połogu. Co powinno niepokoić kobietę w połogu?

Co może cię zaskoczyć w połogu? Doświadczone mamy opowiadają o swoim połogu

Połóg po chińsku - czego można nauczyć się od kultury Dalekiego Wschodu?

Jakich ziół nie możesz stosować latem?

Zioła w połogu na zahamowanie laktacji

Są sytuacje, kiedy pokarmu w piersiach jest za dużo i nie trzeba laktacji zwiększać, a wręcz przeciwnie. Dzieje się tak podczas nawałów pokarmowych i nadprodukcji mleka powodującej u dziecka ulewanie i krztuszenie. W tym wypadku też mogą pomóc zioła.

 • Szałwia – ma działanie zbliżone do estrogenów, prawdopodobnie dlatego hamuje wytwarzanie pokarmu. Napar z szałwii można pić, gdy mleka w piersiach jest za dużo, ale z umiarem: nie więcej niż 2–3 szklanki dziennie. W większych dawkach może powodować drażliwość, niepokój i wzmożoną czynność kory mózgowej.
 • Mięta pieprzowa – wykazuje delikatne działanie zmniejszające wydzielanie mleka. Hamowanie laktacji zależy od zawartości mentolu, którego w herbatce laktacyjnej jest zwykle niewiele, jednak w kroplach miętowych jest go już dużo. Krople i cukierki mentolowe mogą negatywnie wpływać na organizm dziecka.
 • Pietruszka – przeciwlaktacyjnie może podziałać picie naparu z korzenia pietruszki, który przyrządza się następująco: 3 g rozdrobnionego korzenia zalewa się szklanką wrzątku i pozostawia pod przykryciem na 10–15 minut.

Zioła na problemy trawienne w połogu

Zioła działają na organizm na wiele sposobów – także poprawiają apetyt i ułatwiają trawienie, łagodząc częste po porodzie zaparcia czy gazy. Picie przez mamę poniższych ziół może też czasem pomóc dziecku w przypadku kłopotów żołądkowych.

 • Kminek zwyczajny – pobudza trawienie, działa żółciopędnie, wiatropędnie.
 • Mięta pieprzowa – liście mięty mają działanie rozkurczowe, wiatro- i żółciopędne. Uwaga: można pić napar z mięty, ale krople mentolowe są niewskazane!
 • Melisa – wykazuje działanie rozkurczające, poprawia apetyt i trawienie, wskazana w chorobach żołądka. Jest środkiem wiatropędnym, łagodzi bóle brzucha. Popijanie naparów przez matkę prawdopodobnie przyczynia się też do korzystnego działania na dziecko (łagodzenie gazów, wzdęć, kolki).
 • Kwiat rumianku – działa rozkurczowo i wiatropędnie. Normalizuje pracę przewodu pokarmowego, jest pomocny w leczeniu zaburzeń trawiennych, skurczów żołądkowych, kolek.
 • Koper ogrodowy – napar z liści lub nasion wpływa korzystnie na proces trawienia i delikatnie obniża ciśnienie krwi. Może być stosowany jako lek na kolkę, wzdęcia, trudności z trawieniem i bezsenność.
 • Koper włoski – działa rozkurczowo, wiatropędnie, moczopędnie, łagodzi dolegliwości żołądkowe i wspomaga procesy trawienne.
 • Kozieradka – napar z liści lub nasion łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego – bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, zapalenie błony śluzowej; eliminuje rozwój pasożytów w przewodzie pokarmowym.
 • Anyż – owoce anyżu są znane z właściwości rozkurczowych, zwalczają zaparcia i wzdęcia, ich spożywanie poprawia apetyt i przyspiesza trawienie; sposób stosowania: picie wywaru z suszonych owoców anyżu.

Zioła na przyspieszenie gojenie się ran

Zioła z powodzeniem mogą być też stosowane zewnętrznie, miejscowo – na rany po cięciu cesarskim, po nacięciu czy pęknięciu krocza.

Kora dębu – zawiera fitoncydy hamujące rozwój grzybów, bakterii i wirusów; ma udowodnione naukowo działanie ściągające, antywirusowe i przeciwzapalne. Wodne i wodno-alkoholowe wyciągi z kory dębu polecane są do okładów i przemywania skóry przy stanach zapalnych skóry i trudno gojących się ranach, dlatego warto je stosować do rany na brzuchu po cc czy źle gojącej się rany po nacięciu krocza.

Dodatkowo nasiadówki z użyciem mocnego odwaru z kory dębu są pomocne w leczeniu upławów, świądu i stanów zapalnych okolic intymnych. Kora dębu okazuje się też bardzo przydatna przy hemoroidach, warto więc stosować nasiadówki: przykucnąć nad miską gorącej wody z dodatkiem odwaru z kory dębu. Bywa, że ulgę odczuwa się natychmiast.

Odwar z kory dębu: łyżkę rozdrobnionego surowca (do kupienia w sklepie zielarskim) zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia, gotować od 10 do 30 minut, odstawić na 30 minut, przecedzić. Używać do okładów, przemywania ran, nasiadówek.

Nagietek lekarski – napar lub odwar z jego kwiatów można stosować do miejscowego leczenia drobnych ran, stanów zapalnych skóry, wrzodów i oparzeń. Nadaje się do codziennego przemywania ran i robienia okładów.

Kwiat rumianku – wyciąg alkoholowy z kwiatów rumianku (azulan) wykazuje działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, dlatego jego roztwór – a także napary z ziela – stosuje się na wszelkie rany na skórze, bo przyspieszają gojenie i łagodzą stany zapalne.

Lawenda – stosowana zewnętrznie ma działanie odkażające i przeciwzapalne, hamuje rozwój wielu drobnoustrojów, co przyspiesza proces gojenia ran i oparzeń. Działa też przeciwbólowo i łagodzi swędzenie skóry.

Zioła złagodzenie bólu brodawek

W przypadku chorych, poranionych brodawek konsultanci laktacyjni zalecają stosowanie miejscowych okładów z naparu lub odwaru z szałwii, rumianku i nagietka lekarskiego.

Jak stosować okłady? Zalej dwie torebki mieszanki ziół szklanką wrzącej wody, przykryj i odczekaj, aż wystygnie. Następnie namocz jałowe gaziki w naparze, wyciśnij i nałóż na brodawki na 10–15 minut. Powtórz tę czynność kilka razy w ciągu dnia.

W przypadku, gdy brodawki są mocno podrażnione, warto w ogóle zrezygnować z mycia piersi wodą i przemywać je tylko naparami z kwiatu nagietka. Uwaga: przed karmieniem dziecka brodawki należy przemyć wodą.

Zioła na uspokojenie w połogu

Na problemy z zasypianiem młode mamy skarżą się rzadko, bo zwykle są tak zmęczone, że szybko zapadają w sen, gdy tylko mogą. Ale zdarzają się i wśród nich przypadki bezsenności – o czym świadczą listy nadsyłane do naszej redakcji.

Natomiast zdenerwowanie, niepokój, napięcie nerwowe – to stany, które towarzyszą większości świeżo upieczonych mam. Niemal każda z nich na początku się niepokoi, czy wszystko robi tak jak trzeba, czy dziecko nie jest głodne albo chore... Dlatego można i warto stosować zioła, które ukoją skołatane nerwy.

 • Melisa lekarska – liść melisy ma udokumentowane działanie uspokajające. Picie naparów z melisy zmniejsza bezsenność i napięcie nerwowe, łagodzi stany lękowe i depresyjne, poprawia nastrój, ogranicza wpływ stresu, działa przeciwdepresyjnie.
 • Kwiat lipy – uspokajające działanie udokumentowano w przypadku odmiany rosnącej w Ameryce Łacińskiej, ale także w Europie stosuje się go w tym celu. Korzystnie wpływa na dobre samopoczucie, działa relaksująco i sprzyja zdrowy, spokojny sen.
 • Kwiat rumianku – wykazuje łagodne działanie uspokajające i rozkurczowe. Uspokaja, wycisza i odpręża. Uwaga: niektóre osoby może uczulać.
 • Dziurawiec – zawiera substancje o udowodnionym działaniu przeciwdepresyjnym, łagodzi łagodne epizody depresyjne, ale trzeba go stosować przez minimum trzy tygodnie, najlepiej pod kontrolą lekarza kub doradcy laktacyjnego. Uwaga: nie wystarczy pić napary, trzeba stosować wyciąg alkoholowy (po którym nie wolno karmić przez dwie godziny) albo tzw. suche wyciągi (w postaci tabletek z apteki).Co ciekawe, pierwszych dniach stosowania dziurawiec może czasowo hamować laktację przez zmniejszanie stężenia prolaktyny. Jednak w kolejnych tygodniach stężenie prolaktyny wzrasta do wartości nawet większych niż przed rozpoczęciem stosowania!

Czytaj: Kryzys laktacyjny – co robić, gdy masz za mało pokarmu?

Obkurczanie macicy po porodzie: jak długo trwa i na czym polega?

Połóg bez tajemnic: krwawienie po porodzie, odchody połogowe, depresja poporodowa

W jakiej postaci je stosować?

Najłagodniej działają na organizm ziołowe napary – niektóre mogą być mało skuteczne, jeśli zawierają niewiele surowca lub został on źle spreparowany. Substancjami aktywnymi w ziołach są często olejki eteryczne, których w herbatkach typu fix jest niewiele.

Z twardych surowców, takich jak korzenie czy owoce, lepiej zrobić odwar, popularnie nazywany wywarem (surowiec zalewa się wodą o temperaturze pokojowej i gotuje przez 15–20 minut). Odwary można pić, a także robić z nich okłady, nasiadówki.

Znacznie skuteczniejsze od naparów są stosowane zewnętrznie lub wewnętrznie alkoholowe wyciągi z ziół. Stosuje się w nich wprawdzie alkohol, ale po ekstrakcji się go odparowuje i otrzymujemy wyciąg albo ekstrakt, do kupienia w aptece.

Płynne ekstrakty ziołowe pije się w małych dawkach, więc doraźnie mogą je stosować także matki karmiące, jeśli po wypiciu zachowają dwugodzinną przerwę, zanim przystawią dziecko do piersi (tyle trwa metaboliczny rozkład alkoholu w ludzkim organizmie).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza