Wielowodzie w ciąży: co robić, gdy wód płodowych jest za dużo?

Wielowodzie w ciąży - co robić, gdy wód płodowych jest za dużo?
fot.: photos.com

Wielowodzie (nadmiar wód płodowych) zdarza się stosunkowo rzadko, bo dotyczy około 2 procent wszystkich ciąż. Niesie ze sobą duże ryzyko dla zdrowia i życia dziecka oraz stanowi zagrożenie dla mamy. Wielowodzie wykrywa się poprzez badanie USG, regularnie wykonywane w trakcie ciąży. Dowiedz się  czym jest wielowodzie w ciąży? Skąd się bierze i jak się je leczy?

Wielowodzie to sytuacja, gdy wody płodowe występują w nadmiarze - w worku owodniowym pojawia się nadmierna ilość płynu owodniowego. Wielowodzie nie zaskakuje ciężarnej z dnia na dzień - powstaje stopniowo na różnym etapie ciąży, ale jego pierwsze symptomy zwykle lekarz obserwuje dopiero w drugiej połowie ciąży. Na szczęście, wielowodzie nie pozostaje w ukryciu.

Objawy wielowodzia

Objawy wielowodzia to przede wszystkim nadmierny rozmiar macicy. Kobieta w ciąży może zaobserwować za duży brzuch w stosunku do wieku ciąży, uskarżać się również na bolesne napięcie brzucha (jest ona zbyt twardy), nadmierną ruchliwość płodu oraz trudności w oddychaniu. Podczas rutynowego badania gdy występuje wielowodzie ginekolog może mieć problemy z wysłuchaniem tętna płodu.

Wielowodzie: diagnoza – za dużo wód płodowych

Wykrycie wielowodzia jest stosunkowo proste, bo wystarczy badanie USG kontrolujące ilość wód płodowych. Jeśli ginekolog zaobserwuje tę nieprawidłowość, konieczna jest ścisła kontrola. Największym zagrożeniem w przypadku wielowodzia 9czy nadmiaru wód płodowych) jest przedwczesne odklejenie łożyska lub pękniecie pęcherza płodowego oraz przedwczesny poród. Może dojść do niedotlenienie płodu. Podczas porodu mogą wystąpić komplikacje wynikające z nieprawidłowego wstawienia się główki do kanału rodnego lub wypadnięcia pępowiny. Natomiast po porodzie kobieta może cierpieć z powodu nieprawidłowego kurczenia się macicy oraz doznać krwotoku.

Nie przegap

Skąd się bierze wielowodzie?

Wielowodzie łączy się z chorobami przyszłej mamy, tj. cukrzyca ciężarnych lub schorzenia nerek, jak również z ciążą mnogą oraz zaistnieniem konfliktu serologicznego. Za duża ilość wód płodowych może wynikać także z wad płodu, np. wady rozwojowej układu nerwowego, dystrofii mięśniowej, wrodzonych infekcji. Ilość wód płodowych w czasie ciąży systematycznie przybywa. W trzecim trymestrze powinno ich być nie więcej niż 2 litry, ale i nie mniej niż 100 ml, bo wtedy mówimy o małowodziu.

Jak się leczy wielowodzie?

Nie ma leków na wielowodzie. Gdy zostanie zdiagnozowane wielowodzie konieczna jest ścisła kontrola lekarska. Ginekolog musi mieć baczenie na stan zdrowie ciężarnej. Przy wielowodziu potrzebne są częste pomiary wysokości dna macicy i obwodu brzucha. Niezbędne jest częste wykonywanie USG w celu sprawdzenia ilości wód płodowych. Od przyszłej mamy wymaga się odpoczynku. W skrajnych przypadkach konieczna jest punkcja płynu owodniowego, wykonana przez powłoki brzuszne – tzw. amnioredukcja.

Wielowodzie i małowodzie

Wody płodowe pełnią bardzo ważną rolę w rozwoju płodu. Zarówna zbyt duża (wielowodzie) , jak i zbyt mała (małowodzie) objętość płynu owodniowego może mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Zapytaliśmy eksperta czym jest wielowodzie i małowodzie, jakie zagrożenia niesie z sobą niewłaściwa ilość wód płodowych oraz co można zrobić w przypadku nieprawidłowości.

Polecamy też

źródło: meteriały prasowe Aktualizacja: 2016-07-19 Publikacja: 2012-04-14
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.