1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

18 tydzień ciąży - brzuszek się zaokrągla, a dziecko trenuje oddychanie!

Aktualizacja: 2018-02-13 Publikacja: 2017-02-01
18 tydzień ciąży

To już 18 tydzień ciąży - mogą zacząć dokuczać ci bóle pleców. Płód w 18 tygodniu ciąży zaczyna trenować oddychanie, a także odczuwa wszelkie uciski. Warto w tym czasie skupić się na rozwoju dziecka. Możesz zacząć mówić do brzucha, głaskać go, a nawet śpiewać lub puszczać mu muzykę. 18 tydzień ciąży to początek 5 miesiąca ciąży i półmetek 2 trymestru ciąży.

18 tydzień ciąży: który to miesiąc?

18 tydzień ciąży to początek 5 miesiąca ciąży i półmetek 2 trymestru ciąży. 

Od 18 tygodnia ciąży coraz częściej będzie ci towarzyszyła pełna świadomość bycia w tym stanie. Ciesz się z tego. Zmiany nastroju nie powinny ci już tak dokuczać, jak w 1 trymestrze ciąży, choć nadal możesz być drażliwa. No i niezmiennym twoim towarzyszem będzie roztargnienie.

Spis treści:

  1. Brzuch w 18 tygodniu ciąży
  2. Dolegliwości w 18 tygodniu
  3. Usg i badania w 18 tygodniu
  4. Waga dziecka w 18 tygodniu
  5. Ruchy dziecka w 18 tygodniu

18 tydzień ciąży - brzuch

W 18 tygodniu ciąży wielkość brzucha zaczyna być widoczna - jest już wyraźnie zaokrąglony. Wkrótce zaczniesz odczuwać ruchy dziecka. A może już je odczuwasz w postaci delikatnego łaskotania? Twój stan nabiera coraz bardziej realnego wymiaru. Brak brzucha w 18 tygodniu nie powinien cię jednak niepokoić - to kwestia bardzo indywidualna. Nie martw się - już wkrótce nie będzie wątpliwości co do twojego stanu.

W 18 tygodniu ciąży uważaj na swój apetyt. Wbrew obiegowej opinii, kobiety ciężarne nie powinny jeść za dwoje, a dla dwojga. To znaczy, że trzeba bardzo rozsądnie planować codzienny jadłospis, aby dostarczyć sobie i dziecku niezbędnych składników odżywczych jednocześnie nie przekraczając nadmiernie zalecanej w tym czasie ilości kalorii. W ciąży odżywiaj się prawidłowo i jedz mądrze! >> Tabela wagi w ciąży i zasady żywienia

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają? Zobacz FILM

 18 tydzień ciąży - dolegliwości

Chociaż 2 trymestr jest zwykle najprzyjemniejszy, w 18 tygodniu ciąży może zacząć ci dokuczać kręgosłup. Nawet jeśli przybrałaś na wadze prawidłowo, czyli ok. 4 kg, pamiętaj, że ten słodki ciężar nie rozkłada się równomiernie. Twój kręgosłup w 18 tygodniu ciąży wyraźnie go odczuwa, gdyż wygina się do przodu, by dopasować się do zmian. Ulgę przyniesie delikatny masaż obolałych miejsc, krótki odpoczynek w pozycji leżącej na plecach z lekko uniesionymi nogami (dobrze wpływa też na żyły w nogach), kąpiel (w ciepłej, ale nie gorącej wodzie) i pływanie.

Inne dolegliwości odczuwane w 18 tygodniu ciąży związane są z powiększająca się macicą. Może ona powodować uczucie ciągnięcia promieniującego do pachwin, i również przyczyniać się do bólów kręgosłupa w ciąży.

W 18 tygodniu ciąży może też pojawić się dolegliwość związana z odczuwaniem uczucia gorąca. Hormony, zwiększony napływ krwi do mózgu oraz przyspieszony metabolizm mogą powodować u ciebie ciągłe uczucie gorąca. Jest ono zupełnie normalne. Sposobem na gorąco w ciąży może być noszenie lekkich ubrań z naturalnych tkanin, chłodne kąpiele oraz picie dużej ilości wody. Są i dobre strony tej sytuacji: te same hormony sprawiają, że twoje włosy i paznokcie są teraz wyjątkowo piękne i bardzo szybko rosną.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

W 18 tygodniu ciąży zawroty głowy też nie są niczym niepokojącym. Przyczyną może być niższe niż zwykle ciśnienie krwi, obniżony poziom cukru lub rozszerzone naczynia krwionośne. Albo wszystko po trochu. Jeśli czujesz, że jesteś bliska omdlenia połóż się na lewym boku. Jeżeli nie masz takiej możliwości usiądź na krześle z głową pochyloną między kolana.

18 tydzień ciąży - usg i badania

W 18 tygodniu ciąży nie zapomnij o badaniach, które powinnaś zrobić między 15. a 20. tygodniem ciąży: morfologii krwi i analizie moczu. Zrób też badanie czystości pochwy, a także cytologię, jeśli nie robiłaś jej wcześniej. 18 tydzień ciąży to również czas na usg.

18 tydzień ciąży: waga dziecka

W 18 tygodniu ciąży dziecko zwinięte w kłębek mierzy 12–14 cm, a wyprostowane aż 25 cm. Waży 15 dkg, czyli tyle, co kolba kukurydzy.

W 18 tygodniu ciąży dziecko trenuje oddychanie. Chociaż jego płuca wypełnia teraz płyn owodniowy, klatka piersiowa wyraźnie podnosi się i opada. Oczywiście dziecko nie oddycha samo. Tlen dostarczany jest przez matkę, a jego wymiana odbywa się w łożysku, do którego krew dopływa tętnicami, a odpływa pępowiną. W tym czasie komory serca płodu zaczynają się dzielić, tworzy się między nimi przegroda.

18 tydzień ciąży: ruchy dziecka

W 18 tygodniu ciąży rozwija się reakcja na dotyk. Pod jego wpływem nie dochodzi już do serii ruchów całego ciała, a reaguje teraz tylko dotykane miejsce. Pociecha nie lubi ucisku. Protestuje, intensywnie się poruszając, gdy np. włożysz za ciasne ubranie. Od 18 tygodnia ciąży rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Śpiewaj mu, głaszcz delikatnie brzuszek. Nawiążecie dobry kontakt, bo dziecko w 18 tygodniu ciąży już rozumie język miłości.

18 tydzień ciąży czyli 16 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki:

Dziecko wciąż dużo ćwiczy – trzeba wykorzystać tę możliwość, póki jest jeszcze sporo miejsca, bo będzie tu coraz ciaśniej. Dziecko ćwiczy też oddychanie, poruszając klatką piersiową. Na razie jednak jest mu to niepotrzebne, bo tlen dostaje z krwią mamy, ale kiedy się urodzi będzie musiało oddychać płucami i powietrzem, więc trzeba się tego nauczyć. Naukowcy twierdzą, że w tym okresie płód zaczyna słyszeć, więc warto mówić do pociechy, śpiewać czy puszczać mu relaksacyjną muzykę.

Polecamy wideo: 18 tydzień ciąży

Jesteście ciekawe, co jeszcze może Wam przynieść 18 tydzień ciąży? Obejrzyjcie wideo, w którym nasz ekspert opowiada o 18 tygodniu.

Aktualizacja: 2018-02-13 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 4
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.