1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

23 tydzień ciąży - ile przytyłyście i jak wygląda dziecko w 23 tygodniu?

Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-01-31
23 tydzień ciąży

23 tydzień ciąży - brzuch się uwypukla, a wy sprawdzacie, ile przytyłyście i porównujecie swoją wagę w 23 tygodniu z innymi ciężarnymi. Czyż nie? Tymczasem dziecko w 23 tygodniu ciąży większość czasu spędza na śnie. Z uwagi na to, że jego układ nerwowy coraz lepiej funkcjonuje może też zacząć odczuwać ból. 23 tydzień ciąży to początek 6 miesiąca ciąży i 2 trymestr ciąży.

23 tydzień ciąży: który to miesiąc?

23 tydzień ciąży to początek 6 miesiąca ciąży i 2 trymestr ciąży.

23 tydzień ciąży to dobry czas na to, by powoli zacząć się rozglądać za szpitalem, w którym chcesz urodzić swoje dziecko. Poszukaj też szkoły rodzenia. Wprawdzie na uczęszczanie na zajęcia jeszcze za wcześnie – trwają one zwykle 6 tygodni – ale warto mieć już upatrzoną szkołę.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Ciąża 23 tydzień

23 tydzień ciąży to dobry czas! Ciąża jest już na tyle zaawansowana, że możesz się cieszyć z jej uroków, ale jeszcze nie tak dojrzała, by zakłócać normalne funkcjonowanie. Pomiędzy 4. a 7. miesiącem ciąży wiele kobiet doświadcza silniejszych niż wcześniej orgazmów.

23 tydzień ciąży - brzuch

W 23 tygodniu ciąży macica umiejscowiona jest nad pęcherzem moczowym i powoduje jego ucisk, zatem niedługo znowu zaczniesz częściej odwiedzać toaletę. W 23 tygodniu ciąży możesz czuć, że dziecko ma czkawkę, ale nie przejmuj się tym – to wyraz prawidłowego rozwoju kory mózgowej. Na taką czkawkę nie szuka się środków zaradczych.

23 tydzień ciąży - waga

Mija 23 tydzień ciąży. "Ile przytyłyście?" - to pytanie przewija się na forach o ciąży i macierzyństwie. Oczywiście zależy to od indywidualnych cech kobiety, ale w najbliższym czasie przyrost wagi powinien być w miarę regularny – ok. 1/2 kg tygodniowo.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Dziecko w 23 tygodniu ciąży

W 23 tygodniu ciąży dziecko z nóżkami mierzy około 30 cm, a waży 40-45 g. Jego ciało jest już ukształtowane, jedynie udoskonalają się funkcje narządów. W 23 tygodniu ciąży dziecko śpi prawie 20 godzin na dobę, ale i tak znajduje dość czasu i ochoty na dokazywanie.

W 23 tygodniu ciąży skóra dziecka jest wciąż pomarszczona, ma czerwonawy odcień za sprawą rozwijających się pod nią naczyń krwionośnych i jest pokryta tłustą mazią płodową. Dzięki niej skóra nie nasiąka płynem owodniowym.

23 tydzień ciąży to 21 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki:

W 21 tygodniu życia dziecko coraz wyraźniej słyszy, a to dzięki temu, że stwardniały kostki w uchu środkowym. Potrafi również odróżnić to, co się dzieje w ciele mamy – a wcale nie jest tam cicho: słychać bulgotanie w żołądku, bicie serca, szum przepływającej krwi. Dzieci w tym czasie najbardziej nie znoszą hałasów – głośnej muzyki, wiercenia w ścianie, dźwięku klaksonów. Ich serce natychmiast przyspiesza wtedy ze strachu. Co innego, gdy słyszą łagodną muzykę – od razu się uspokajają. A najbardziej uwielbiają wsłuchiwać się w spokojnie bijące serce mamy i jej łagodny głos. Pociecha w tym czasie umie wyczuć nastrój swojej mamy. Gdy ona jest zmartwiona, dziecko również odczuwa strach. Jeśli chodzi o wygląd, już od jakichś 3 tygodni skóra dziecka jest pokryta tłustą białawą substancją, nazywaną mazią płodową i pozostanie tak już do końca ciąży. Ale maź jest po to, by chronić jego delikatną skórę przed nadmiernym nasiąkaniem płynem owodniowym.

Polecamy wideo: 23 tydzień ciąży

Sprawdź, jak traktujesz odmienny stan!
Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.