1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

8 tydzień ciąży - wielkość płodu i wielkość brzucha w 8 tygodniu

Aktualizacja: 2017-03-13 Publikacja: 2017-02-01
8 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży to już koniec 2 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży.

8 tydzień ciąży - możesz dokładnie wyczuć powiększoną macicę, choć wielkość brzucha nie rzuca się w oczy. 8 tydzień ciąży to czas, gdy u dziecka wytwarzają się mleczne zęby oraz powieki. Mamę mogą zacząć boleć piersi, a najlepszym lekarstwem będzie delikatny masaż. 8 tydzień ciąży to już koniec 2 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży.

8 tydzień ciąży: który to miesiąc?

8 tydzień ciąży to koniec 2 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży. Jeśli dotąd tego nie zrobiłaś, 8 tydzień ciąży to czas, kiedy powinnaś koniecznie wybrać ginekologa, który poprowadzi twoją ciążę. Pamiętaj, że to osoba w której ręce oddajesz zdrowie swoje i swojego dziecka. Dobrze zastanow się więc nad wyborem odpoweidniego lekarza. Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?

8 tydzień ciąży: wielkość brzucha

W 8 tygodniu ciąży macica ma już wielkość małej piłki. Kiedy naciśniesz podbrzusze, możesz samodzielnie wyczuć powiększony organ. Jednak zewnętrznie wielkość brzucha się nie zmienia. Twój stan nie jest jeszcze widoczny.

8 tydzień ciąży: objawy

8 tydzień ciąży to czas, kiedy rozwijają się gruczoły mleczne, dlatego piersi stają się nabrzmiałe i obolałe. By zapewnić im ulgę, poproś bliską osobę o delikatny masaż piersi. Możecie użyć łagodnej oliwki dla dzieci lub kremu do pielęgnacji piersi dla ciężarnych.

Kalkulator ciąży - który to miesiąc, który to tydzień ciąży

Dolegliwości w ósmym tygodniu

Dolegliwości ciążowe pozostają w 8 tygodniu ciąży bez zmian, mogą się jedynie nasilać w miarę upływu kolejnych tygodni. Dotyczy to zwłaszcza wymiotów. Dbaj o siebie, nie jedz za dużo, lecz przede wszystkim zdrowo.

W 8 tygodniu ciąży możesz odczuwać lekkie bóle w dole brzucha, a także zaobserwować plamienia. Do dolegliwości, które pojawiają się na tym etapie ciąży, należą też senność, spadek nastroju, lekki wzrost temperatury ciała.

8 tydzień ciąży: usg i inne badania

8 tydzień ciąży to bardzo dobry moment na wizytę u lekarza i zrobienie niezbędnych badań (jeśli jeszcze nie zostały zrobione): usg, oznaczenie grupy krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, badania w kierunku WR, HIV, HBS, HCV, toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii.

Sprawdź, jaką będziesz mamą!

8 tydzień ciąży: wielkość płodu

W 8 tygodniu ciąży dziecko ma ok. 2 cm długości i waży mniej więcej 1 g. Ma już wszystkie narządy, ale jeszcze na początkowym etapie rozwoju. Od 8 tygodnia ciąży rozpoczyna się okres determinacji płci dziecka.

Jak wygląda dziecko w 8 miesiącu?

Na początku 8 tygodnia ciąży wykształcają się dłonie i stopy, a pod jego koniec powstaną nawet małe paluszki. W 8 tygodniu ciąży powstaje też ucho wewnętrzne (odpowiedzialne za słyszenie i zmysł równowagi). Dziecko dzięki niemu może już reagować na ruch: niepokoją je gwałtowne zmiany pozycji, a uspokaja - miarowy rytm (gdy maszerujesz, tańczysz, pływasz). Kręgosłup ma grubość szpilki, a żebra - grubość włosa. Zaczynają rosnąć powieki i tworzą się zawiązki mleczaków.

Polecamy wideo: Reguła Naegelego - obliczanie terminu porodu

Jak obliczyć termin porodu wedłóg reguły Naegelego wyjaśnia Aleksandra Orzechowska - asystent w oddziale polożniczo-ginekologicznym Szpitala Powiatowego w Wolominie.

Aktualizacja: 2017-03-13 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 3,7
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.