Postępowanie po artroskopii kolana [Porada eksperta]

2015-09-28 22:20

Kilka dni temu miałam robioną artroskopię kolana. W rezonansie wyszło, że mam pękniętą łąkotkę, jednak podczas zabiegu okazało się, że to nie to, ale przerost fałdu maziowego. Usunięto fałd, wyczyszczono staw. Czy rzeczywiście w 10. dobie powinny być zdjęte szwy i czy powinno to być robione w przychodni ortopedycznej? Mam małą opuchliznę. Czy to jest prawidłowe? I jak powinnam sama w domu ćwiczyć to kolano? Co robić, żeby sobie nie zaszkodzić?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Czas zdjęcia szwów ustalany jest przez lekarza operującego i powinny być one usunięte w poradni ortopedycznej. W celu likwidacji opuchlizny należy wykonywać zimne okłady na kolano. Oto ćwiczenia, które może pani samodzielnie wykonywać.

1. W pozycji leżenia na plecach, zegnij stawy kolanowe do około 10 stopni, wykonując ruch ślizgania stopy po podłożu, wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 8 razy.

2. W pozycji leżenia na plecach, kończyny dolne wyprostowane. Unieś całą kończynę ponad łóżko, wytrzymaj 5 sekund i opuść.

3. Pozycja jak w poprzednim ćwiczeniu. Wciskaj piętę w łóżko, wytrzymaj 5 sekund.

Podałem tylko podstawowe ćwiczenia. Po artroskopii należy bezwzględnie udać się na rehabilitację.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Karol Gorzechowski

Specjalizuje się w rehabilitacji stomatologicznej, która jest uzupełnieniem leczenia ortodontycznego i stomatologicznego. Zajmuje się leczeniem: bólu stawu skroniowo-żuchwowego, trzasków oraz przeskakiwań w stawie skroniowo-żuchwowym, bruksizmu (zgrzytania), szumów usznych. Właściciel REHABILIS Centrum rehabilitacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza