DNI PŁODNE i owulacja, czyli jak obliczyć swoją płodność?

Owulacja, czyli jak obliczyć dni płodne
fot.: Shutterstock
Owulacja, czyli jak obliczyć dni płodne

Dni płodne, czyli okres jajeczkowania, to czas kiedy w organizmie kobiety uwalnia się komórka jajowa i możliwe jest zajście w ciążę. Dni płodne każda kobieta powinna znać. Powinna znać swój mięsieczny cykl i wiedzieć, kiedy zachodzi owulacja. Przy planowaniu ciąży ta wiedza jest niezbędna. Opisujemy, jak możesz rozpoznać, kiedy w twoim organizmie zachodzi owulacja.

Co to jest owulacja?

Owulacja (jajeczkowanie) jest niezbędnym procesem, aby kobieta mogła zajść w ciążę. Zaplanowałaś, że w wakacje urodzi się wam dziecko? Uważaj, może się okazać, że spłodzenie dziecka to wcale nie taka prosta sprawa. Oczywiście, cały ambaras w tym, by dwoje chciało naraz, ale nie tylko. Również i w tym, by chciało w momencie największej płodności. A to już trudniejsza sprawa. Są podobno kobiety, które tak doskonale znają swoje ciało, że potrafią wyczuć moment, gdy pęka ich pęcherzyk Graafa i uwalnia gotowe do zapłodnienia jajo. Podobno są i takie, które czują, kiedy plemnik wdziera się do jaja i dochodzi do zapłodnienia, co komentują słowami: „O, zaskoczyło!”. Jednak większość z nas nie ma pojęcia, kiedy jajeczkuje i nigdy się nad tym specjalnie nie zastanawia (szczególnie w sytuacji, gdy przez całe swoje dorosłe życie bierze środki antykoncepcyjne). Skoro jednak podjęłaś decyzję o posiadaniu potomka, będziesz musiała dowiedzieć się czegoś więcej o swojej owulacji i… wykonać parę działań matematycznych.

Owulacja: jak ustalić termin jajeczkowania

Niestety, nie tak łatwo dokładnie ustalić termin jajeczkowania, bo tak naprawdę wszystko może je zaburzyć. Natura tak to już urządziła, że kiedy w twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego, to znaczy, że nie jesteś gotowa do zapłodnienia, więc owulacja... przesuwa się na inny, bardziej dogodny termin. Tak naprawdę wystarczy awantura w pracy, zmęczenie wysiadywaniem po godzinach czy drobna infekcja, a jajeczkowanie opóźni ci się albo przyspieszy, a jego objawy mogą być niezauważalne lub nie wystąpią wcale.

Polecamy też

Jednak jeśli założymy, że w idealnych warunkach wnikliwie siebie poobserwujesz, to powinnaś zauważyć, że w czasie owulacji: temperatura twojego ciała (mierzona w pochwie) rośnie o kilka kresek (do 37,2ºC), piersi są obrzmiałe, bardziej czułe na dotyk, w pochwie pojawia się więcej śluzu i jest on bardziej rozciągliwy – wygląda jak białko kurzego jajka. Oprócz tego niektóre kobiety twierdzą, że czują się wtedy bardziej ospałe albo lekko podenerwowane, niektóre odczuwają ból w dole brzucha, no i mają większą ochotę na seks. Oprócz tych wszystkich naturalnych symptomów kobiecy cykl (jak wszystko, co trwa w czasie i jest powtarzalne) podlega pewnym prawidłowościom liczbowym.

Owulacja: odlicz 14 od końca

W stwierdzeniu owulacji pomcny jest kalendarz miesiączkowy. Aby wykryć dni płodne, na początek musisz zacząć zapisywać, kiedy dokładnie zaczyna się twoja naturalna miesiączka (nie ta sztuczna, wywołana przerwą w łykaniu tabletek antykoncepcyjnych). Potrzebne ci są wyniki z co najmniej trzech miesięcy. Zawsze to robisz? Świetnie. W takim razie wiesz doskonale, jak długi jest twój cykl, czyli okres od miesiączki do miesiączki. Teraz narysuj wykres, na początku i końcu osi wstaw punkty symbolizujące twoje miesiączki, a w środku dni twojego cyklu (22, 28, a może 31?). Teraz odlicz od końca 14 dni, bo zwykle wtedy pojawia się owulacja – 14 dni przed kolejną menstruacją. Zaznacz na wykresie ten punkt. Najwięcej szans na zajście w ciążę masz w okresie od dwóch dni przed owulacją do dwóch dni po owulacji, bo komórka jajowa żyje 24 godziny, a plemniki od 3 do 5 dni. Zaznacz te dni na wykresie, a następnie dopasuj do tego konkretne daty z kalendarza i do dzieła! Jeśli masz krótki cykl (ok. 22 dni), owulacja następuje właściwie tuż po zakończeniu miesiączki, a nawet końcowe plamienie miesiączkowe może nakładać się z owulacją (obserwacja śluzu z pochwy jest więc niemożliwa). Ból i obrzęk piersi, pojawiające się w czasie miesiączki, łączą się z obrzękiem owulacyjnym, dlatego trudniej ci zaobserwować zmiany w organizmie, które świadczą o jajeczkowaniu. Jeśli masz 28-dniowy cykl, sprawa jest ułatwiona, bo owulacja pojawia się dokładnie w jego połowie. Około 14. dnia może pojawić się ból, powiększenie piersi i zmiana wydzieliny z pochwy. W wypadku długiego cyklu (ok. 31-dniowego lub dłuższego), faza między miesiączką a owulacją jest bardzo długa (18 dni) i objawy owulacji (obrzęk oraz ból piersi, zmiany w konsystencji śluzu) są łatwe do rozpoznania.

Dobrze wiedzieć

Uwaga na długie cykle
Jeśli twój cykl trwa około 40 dni, wybierz się do ginekologa. Niewykluczone bowiem, że masz zaburzenia hormonalne, które powodują, że pęcherzyk jajnikowy dojrzewa u ciebie tak długo. To może być przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę, bo długie cykle często są bezowulacyjne.

Sprawdzenie owulacji za pomocą testu

Choć przedłużanie w nieskończoność okresu płodzenia potomka metodą prób i błędów może być dla was niezwykle przyjemne, to po pół roku warto pomyśleć o bardziej nowoczesnych metodach planowania poczęcia. Do określenia momentu owulacji możesz użyć testu owulacyjnego dostępnego w aptece bez recepty (np. Bobo Plan, 52 zł/5 szt., LH Test, 23 zł/5 szt., Acon LH, 35 zł/5 szt.). Jak to działa? Podczas jajeczkowania dochodzi do uwolnienia z jajnika kobiety dojrzałej komórki jajowej gotowej do zapłodnienia. Komórka jajowa dostaje się do jajowodu, gdzie może zostać zapłodniona, jeśli dojdzie do spotkania z nasieniem mężczyzny. W tym czasie dochodzi do nagłego wzrostu stężenia hormonu luteinizującego (tzw. „pik LH”). Owulacja następuje zwykle w ciągu 24 do 36 godzin po piku LH, a test pozwala precyzyjnie określić ten moment. Wykonuje się go z próbki moczu, podobnie jak test ciążowy. Możesz też wybrać się do ginekologa na tzw. monitoring cyklu. Lekarz w określonych (na podstawie długości twoich cykli) dniach wykona ci USG narządów rodnych. Obserwując, jakie rozmiary przybiera pęcherzyk Graafa, określi moment, kiedy powinien on pęknąć.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-07-03 Publikacja: 2016-07-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.