Zespół Edwardsa czyli trisomia 18. Jakie są objawy zespołu Edwardsa?

Zespół Edwardsa czyli trisomia 18: rzadka choroba genetyczna
fot.: photos.com
Zespół Edwardsa czyli trisomia 18: rzadka choroba genetyczna

Zespół Edwardsa jest rzadką chorobą genetyczną. Większość (około 95 procent) ciąż z zespołem Edwardsa kończy się spontanicznym poronieniem, zaś niemowlęta żyję bardzo krótko. 30 procent urodzonych dzieci umiera w pierwszym miesiącu życia, i tylko 10 procent przeżywa 1 rok. Zespół Edwardsa, czyli trisomia 18, cztery razy częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców.

Zespół Edwardsa (czyli trisomia 18) to choroba genetyczna, w której część lub całość ludzkiego chromosomu 18. zostaje podwojona. U dzieci, których dotknęło to upośledzenie obserwuje się szerokie spektrum zaburzeń: wady związane z mózgiem, sercem, strukturą twarzoczaszki, nerkami i żołądkiem - lista obejmuje w sumie 80 punktów. Długość życia chorego dziecka z zespołem Edwardsa uzależniona jest od ich liczby i nasilenia (niestety statystyki są nieubłagane – śmiertelność w przypadku chorych z trisomia 18 wynosi niemal 100 procent). Częstość występowania zespołu Edwardsa wzrasta z wiekiem matki, podobnie jak w zespole Downa.

Przeczytaj także: Najczęściej występujące WADY WRODZONE u dzieci

Zespół Edwardsa: objawy

Większość dzieci urodzonych z zespołem Edwardsa ma niedowagę. Zespół Edwardsa objawy u niemowlaków: głowy dzieci są niewielkie (małogłowie), uszy nisko osadzone i zniekształcone, a usta i szczęki małe. Dzieci cierpiące na zespół Edwardsa mogą się urodzić z rozszczepem podniebienia lub wargi. Inne problemy organiczne mogą obejmować: płuca, przeponę i naczynia krwionośne, wady serca, przepuklinę pępkową oraz nieprawidłowości w układzie moczowo-płciowym.

Przeczytaj także: Badania prenatalne: na czym polegają? Badania prenatalne nieinwazyjne i inwazyjne [PORADNIK]

Trisomia 18: diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie zespołu Edwardsa dokonuje się poprzez obserwację opisanych powyżej zaburzeń fizycznych. Badanie fizykalne dziecka może wykazać łukowy wzorzec odcisków palców, a zdjęcie rentgenowskie znaczne skrócenie mostka. Zespół Edwardsa można wykryć już w okresie prenatalnym. Potencjalne badania prenatalne obejmują badanie surowicy krwi matki i płodu, analizę białka, USG i biopsję kosmówki. Nie ma schematu leczenia dzieci z zespołem Edwardsa, lekarze skupiają się na tym, by utrzymać każde z nich jak najdłużej przy życiu.
Dzieci cierpiące na ten zespół (trisomia 18) mogą wymagać leczenia:

 • rozszczepu kręgosłupa,
 • zapalenia płuc,
 • infekcji ucha,
 • infekcji oczu,
 • wodogłowia,
 • infekcji zatok,
 • epizodów bezdechu,
 • zakażenia układu moczowego,
 • podwyższonego ciśnienia krwi,
 • nadciśnienie płucnego,
 • wrodzonych wad serca.

Niestety medycyna nie znalazła jeszcze lekarstwa na zespół Edwardsa.

Polecamy wideo: Badanie prenatalne służą rozpoznawaniu wad i chorób płodu we wczesnych miesiącach ciąży. O badaniach prenatalnych opowiada nasz ekspert

Aktualizacja: 2016-08-18 Publikacja: 2015-01-13
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.