Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego – 100 zł wyprawka dla dziecka

100-zl-na-dziecko

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przyznawany jest do zasiłku rodzinnego. Jest to jednorazowe świadczenie rodzinne nadawane na wniosek rodziny - wynosi ono 100 zł, na każde uczące się dziecko. Kto i na jakich zasadach może domagać się przyznawania finansowego wsparcia w postaci dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przyznawany jest na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Jest to forma pomocy dla rodzin, w trudnym finansowo okresie szykowania wyprawki szkolnej.

Komu przysługuje dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

Dodatek przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka, opiekunowi prawnemu dziecka uczącego się. Jest przeznaczony na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje również na dziecko rozpoczynające roczne przygotowanie przedszkolne.

Jak często można korzystać z dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje raz w roku, w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego lub rocznego przygotowania przedszkolnego w wysokości 100 zł. Taki rodzaj dodatku otrzymują rodzice, jeżeli jest im przyznane prawo do zasiłku rodzinnego. 

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego opisany jest w ustawie o świadczeniach rodzinnych: Dz.U. 2003 Nr 228 poz. 2255. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Art. 14. 1. Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem w szkole nowego roku szkolnego. 1a. Dodatek przysługuje również na dziecko rozpoczynające roczne przygotowanie przedszkolne. 2. Dodatek przysługuje raz w roku, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego albo rocznego przygotowania przedszkolnego, w wysokości 100,00 zł na dziecko. 3. Wniosek o wypłatę dodatku składa się do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny albo roczne przygotowanie przedszkolne. 4. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego to wydatek na szkołę podstawową, gimnazjum, ponadpodstawową, ponadgimnazjalną, szkołę artystyczną, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, ośrodek umożliwiający dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

Jak się ubiegać o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

Wniosek o wypłatę dodatku składa się do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, tj. do końca października, w którym dziecko rozpoczęło nowy rok szkolny lub roczne przygotowanie przedszkolne. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

Wymagane dokumenty:

  • Wniosek (dla dzieci 16-letnich i starszych koniecznym będzie dołączenie do wniosku zaświadczenia ze szkoły o kontynuacji nauki w bieżącym roku szkolnym):
  • Zaświadczenie szkoły w przypadku nauki dziecka w szkole ponadgimnazjalnej lub szkoły artystycznej;
  • Zaświadczenie, gdy dziecko niepełnosprawne w umiarkowanym lub w znacznym stopniu kontynuuje naukę;

Miejsce złożenia dokumentów:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Dział Świadczeń Rodzinnych, właściwy dla miejsca zamieszkania. 

Aktualizacja: 2017-08-18 Publikacja: 2017-06-05
Ocena: 4
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.