Brak miesiączki

Amenorrhea to łaciński termin, określający brak miesiączki. Brak miesiączki może być pierwotny lub wtórny.
Pierwotny brak miesiączki (amenorrhea primaria) to sytuacja, w której u dziewczyny do 16. roku życia nie wystąpiły krwawienia menstruacyjnego bez względu na rozwój innych cech płciowych. Przyczyny pierwotnego braku miesiączki:

  • zaburzenia rozwoju narządów rozrodczych
  • nieprawidłowe działanie jajników
  • uwarunkowania genetyczne

Lekarze zalecają, by dziewczyna, która jest zdrowa (ma prawidłową budowę i wagę), a skończyła 16 lat i nie ma miesiączki lub gdy ma lat 14, a nie rozwinęły się u niej gruczoły sutkowe, zgłosiła się do lekarza. Zazwyczaj okazuje się, że nie ma przyczyn medycznych opóźnienia miesiączkowania i trzeba po prostu poczekać. Lekarz może też przepisać luteinę.
Wtórny brak miesiączki (amenorrhea secundaria) to z kolei sytuacja, gdy kobieta miesiączkowała, ale przestała, przy czym krwawienia nie pojawiają się przez co najmniej trzy miesiące lub tyle trwają okresy pomiędzy kolejnymi miesiączkami. Do wtórnego braku miesiączki mogą się przyczynić:

  • duży wysiłek fizyczny,
  • intensywne ćwiczenia,
  • stres, dieta, przede wszystkim gwałtowana utrata lub przybranie na wadze,
  • choroba Cushinga,
  • zaburzenia hormonalne,
  • problemy z tarczycą,
  • tabletki antykoncepcyjne.

Brak miesiączki - artykuły

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników: objawy, lecznie, dieta przy PCOS

Na zespół policystycznych jajników (PCOS) cierpi ok. 10-15% kobiet. Jakie są objawy zespołu policystycznych jajników, jak powinno przebiegać leczenie i jaką stosować dietę przy PCOS? Ginekolodzy rozpoznają ten zespół zaburzeń hormonalnych...
Nie mam okresu

Nie mam okresu. Co to może oznaczać i jakie zrobić badania?

Nie mam okresu. Brak miesiączki w spodziewanym terminie: pierwszą przyczyną o jakiej myślimy jest ciąża. Co jednak zrobić, gdy test ciążowy temu zaprzecza? Czy mamy powody do niepokoju? Dowiedz się, co może prowadzić do zaburzeń...
Ciąża

Czy jestem w ciąży? Jak sprawdzić, czy to ciąża?

Jak sprawdzić i potwierdzić, czy naprawdę jestem w ciąży? Jaki test ciążowy wybrać i kiedy go zrobić?  Podpowiadmay, co robić, gdy oczekiwana miesiączka się nie pojawia.
Objawy ciąży: objawy charakterystyczne dla wczesnej ciąży

OBJAWY CIĄŻY: objawy charakterystyczne dla wczesnej ciąży

Pytanie o objawy wczesnej ciąży  jest jednym z najczęściej zadawanych przez młode kobiety. Trudno znaleźć na nie jednoznaczną odpowiedź, bo objawy, które mogą oznaczać początki ciąży, mogą też występować z innych powodów. Za najbardziej...
Objawy ciązy i dolegliwości w ciąży: prawdy i mity

Typowe OBJAWY CIĄŻY - prawdy i mity

Typowe objawy świadczące o tym, że jesteś w ciąży, są różne i pojawiają się z różnym nasileniem. Zmianom ulega waga, piersi oraz samopoczucie. Możesz mieć mdłości, wymioty i brak miesiączki, pojawia się senność. Czego jeszcze możesz się...
Interesujesz się brak miesiączki? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. brak miesiączki
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.