Jakie objawy daje cukrzyca w ciąży?

2013-05-21 20:13 Agata Nowicka
Ciąża - tydzień 7.
Autor: _photos.com To czas, kiedy zwykle wykonuje się pierwsze badanie usg. To wtedy po raz pierwszy zobaczysz swoją „fasolkę” i usłyszysz bicie jej malutkiego serduszka. To wyjątkowy moment, przygotuj się do niego. Powinnaś też pamiętać o wykonaniu badań krwi, które sprawdzą twoją odporność na choroby niebezpieczne w ciąży. Twoje maleństwo waży około 0,8 g i mierzy 5-13 mm. Dziecko rośnie coraz szybciej a wraz z nim pępowina. Można powiedzieć, że widoczne są pierwsze zarysy twarzy. Rozwijają się płuca i układ pokarmowy maleństwa.

Jakie są objawy cukrzycy ciążowej? Cukrzyca ciężarnych to stan polegający na wystąpieniu podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Podniesiony poziom cukru we krwi może wystąpić, nawet gdy przed ciążą nie miałaś z tym problemu.

Cukrzyca ciążowa zagraża nie tylko zdrowiu mamy, może też spowodować wady rozwojowe u dziecka, a także poronienie. Dlatego tak ważne jest, by w porę wychwycić cukrzycę ciążową. Choroba ta może pojawić się po 21. tygodniu ciąży. Aby wykryć ewentualną cukrzycę ciążową, należy robić niezbędne badania. Między 5. a 8. tygodniem ciąży – badanie poziomu cukru we krwi, a między 24. a 28. tygodniem ciąży badanie – test obciążenia glukozą. O cukrzycy może też świadczyć cukromocz (obecność cukru w moczu).

Czytaj: Sposoby na wilczy apetyt w ciąży

Waga w ciąży - ile mogę przytyć?

Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?

Cukrzyca ciążowa często rozwija się bezobjawowo. Dlatego niezbędne są badania, które pozwalają wykryć w porę chorobę. Czasem jednak pojawiają się objawy cukrzycy ciężarnych. Są to:

  • zawroty głowy
  • omdlenia
  • silne pragnienie
  • częste oddawanie moczu
  • ciągłe zmęczenie
  • napady głodu
  • nadmierny przyrost wagi ciężarnej i płodu.

Dieta a cukrzyca ciężarnych [wideo]

Cukrzyca ciężarnych to stan podwyższonego stężenia glukozy we krwi, który po raz pierwszy wystąpił w ciąży. Nie wolno jej bagatelizować dlatego, że może mieć poważny wpływ na wystąpienie wad rozwojowych u dziecka, oraz licznych schorzeń u matki (np. zakażeń dróg moczowych). Kluczową rolę w leczeniu odgrywa właściwa dieta.

 

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE