Szkoła muzyczna w Warszawie. Do której szkoły muzycznej zapisać dziecko?

2016-12-23 12:59
Szkoła muzyczna
Autor: thinkstockphotos.com

Wybór szkoły muzycznej w Warszawie to niełatwe zadanie. Decyzja o zapisaniu dziecka do szkoły muzycznej wiąże się z wyborem konkretnej placówki, w której nasze dziecko będzie uczyło się gry na instrumencie czy śpiewu. Jakie są adresy szkół muzycznych w Warszawie? Zobaczcie, jakie są korzyści dla dziecka z uczęszczania do szkoły muzycznej! Mamy listę szkół muzycznych w Warszawie.

Szkoła muzyczna to placówka, gdzie oprócz wiedzy znajdującej się w podstawach programowych uczniowie uzyskują wiedzę z zakresu nauk muzycznych, zarówno tę merytoryczną, jak i praktyczną w postaci gry na instrumentach czy śpiewu. Zanim rodzice podejmą decyzję o zapisaniu dziecka do szkoły muzycznej muszą się poważnie zastanowić i przeanalizować wady i zalety uczęszczania do takiej placówki. Ważna jest odpowiedź na kilka podstawowych pytań: Jaki cel ma wybór szkoły muzycznej? Czego spodziewamy się po uczęszczaniu tam dziecka? Czy dziecku będzie potrzebne wykształcenie muzyczne w przyszłości?

Kiedy zapada decyzja o zapisaniu dziecka do szkoły muzycznej, rodzice stają przed trudnym wyborem konkretnej placówki. W Warszawie mamy do wyboru państwowe i prywatne szkoły muzyczne oraz wiele placówek, gdzie są prowadzone dodatkowe zajęcia muzyczne dla dzieci. Zapisując dziecko do szkoły muzycznej I stopnia rodzice muszą pamiętać, że nie każdy kto ją skończy zwiąże swoją przyszłość z muzyką. Nie każde dziecko też ukończy naukę w szkole muzycznej, może się okazać, że nasza pociecha nie pasjonuje się muzyką na tyle, aby do niej uczęszczać i będziemy musieli zmienić szkołę. Dajmy dzieciom wybór i pozwólmy kształtować swoje pasje.

Sprawdź również: kalendarz rozwoju dziecka >>

Znajdź szkoły podstawowe w Twojej okolicy >>

Jak wygląda nauka w szkole muzycznej?

Warto zdawać sobie sprawę, że w szkole muzycznej oprócz podstawowych przedmiotów i odrabiania prac domowych jest wiele zajęć kierunkowych, praktyczna nauka gry na instrumentach, udział w koncertach i wiele innych. Oznacza to dla dziecka znacznie więcej obowiązków i przyzwyczajenie się do tempa nauki, które jest zdecydowanie szybsze niż w tradycyjnych placówkach. Rodzicom również przybędzie obowiązków, w końcu nauka w szkole muzycznej wiąże się z dowozem na dodatkowe zajęcia, które mogą obdywać się o różnych porach.

Jakie są korzyści z wysłania dziecka do szkoły muzycznej?

Wpływ muzyki na rozwój dziecka ma ogromne znaczenie, które zostało potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Ostatnie przeprowadzone przez badaczy z Northwestern University pokazują, że regularne zajęcia muzyczne mają ogromny wpływ na zdolności językowe u dzieci. Krótko mówiąc, dzieci, które regularnie biorą udział w lekcjach muzyki robią znacznie większe postępy w mówieniu i czytaniu niż dzieci, które nie miały kontaktu z muzyką. Przez kontakt z muzyką rozumiane jest nie tylko słuchanie muzyki, ale aktywne uczestniczenie w lekcjach oraz gra na instrumentach.

Zajęcia, odbywające się w szkole muzycznej pozwalają na rozwijanie talentu muzycznego i słuchowego, ale warto wiedzieć, że gra na instrumentach poprawia również koordynację, zdolności manualne i pobudza kreatywność. Dzieci uczęszczające na zajęcia muzyczne lepiej rozwijają zdolności matematyczne, szybciej uczą się języków obcych i wykazują większą zdolność do analitycznego myślenia.

Edukacja muzyczna wiąże się też z kształtowaniem innych umiejętności, takich jak wysoka zdolność koncentracji na danej czynności, zdyscyplinowanie, spostrzegawczość. Nie trzeba przypominać, że słuchanie muzyki kasycznej, z którą dzieci obcują w szkole muzycznej pozytywnie wpływa na pamięć i pomaga w koncentracji, a także obniża poziom stresu. Jest to dobra wiadomość również dla rodziców, którzy mając w domu ucznia szkoły muzycznej sami też będą obcowali z muzyką.

Jak nauczyć dziecko odczytywania godzin? >>

Państwowe szkoły muzyczne w Warszawie

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. nr 2 im. F. Chopina w Warszawie
ul. Namysłowska 4, 03-454 Warszawa, tel./fax. 22 619-21-54

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
ul. Miodowa 22c-d, 00-246 Warszawa,  tel. 22 831-16-23

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie
ul. Krasińskiego 1, 01-530 Warszawa, tel. 22 839-18-78

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. nr 1 im. Oskara Kolberga w Warszawie
ul. Świętojerska 24, 00-202 Warszawa, tel. 22 831-24-74

Państwowa Szkoła Muzyczna 1st. nr 3 im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie
ul. Grochowska 64, 04-301 Warszawa, tel. 22 610-61-66

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie
ul. Globusowa 24, 00-001 Warszawa, tel./fax. 22 863-73-02

Społeczna Szkoła Muzyczna I stopnia im. W. Lutosławskiego
ul. Conrada 6, 00-001 Warszawa

Zespół Szkół Muzycznych I stopnia im. Stanisława Moniuszki
ul. Kawęczyńska 23-25, 03-775 Warszawa, tel./fax. 22 619-04-64

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina
Bednarska 11, 00-310 Warszawa, tel. 22 827-71-32

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz
Tyszkiewicza 42, 00-001 Warszawa, tel. 22 632-10-09

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia nr 4 im. Karola Kurpińskiego
Wiktorska 73, 02-582 Warszawa, tel. 22 844-42-31

Polecamy wideo: Nauka gry na skrzypcach. Metoda Suzuki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza