DHA w ciąży: od kiedy, jaka dawka, działanie

Suplementy w ciąży DHA
fot.: Thinkstock
Wielonienasycony kwas tłuszczowy DHA jest niezwykle istotnym składnikem diety kobiety ciężarnej

Suplementy, takie jak kwas tłuszczowy DHA – niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i wzroku dziecka, uzupełniają ewentualne niedobory najważniejszych składników odżywczych organizmie przyszłej mamy.

Nawet najbardziej zróżnicowana i dokładnie zoptymalizowana pod kątem potrzeb organizmu przyszłej mamy dieta nie daje niestety gwarancji, że dostarczymy mu wszystkie niezbędne substancje w wystarczającej ilości. Niektóre składniki odżywcze mają tak duży wpływ na prawidłowy przebieg ciąży i rozwoju dziecka, że specjaliści zalecają stosowanie suplementów w ciąży każdej kobiecie, niezależnie od stanu jej zdrowia i przyzwyczajeń żywieniowych.  Zaliczają się do nich: kwas foliowy, jod, witamina D, kwas tłuszczowy DHA oraz żelazo.

Od kiedy przyjmować DHA w ciąży

O preparaty zawierające kwas dokozaheksaenowy (DHA), czyli jeden z najcenniejszych kwasów omega-3 w okresie ciąży, każda młoda mama powinna wzbogacić swoją dietę przynajmniej od 20 tygodnia ciąży. Bardzo ważne jest, aby wybierać te preparaty, które przeznaczone są specjalnie dla kobiet ciężarnych. Nie poleca się w tym przypadku przyjmowania bogatego w DHA tranu, ze względu na możliwość obecności w nim niekorzystnie wpływającego na rozwój płodu retinolu.

Jaka dawka DHA w ciąży

Eksperci zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Ginekologicznym zalecają stosowanie dziennej dawki DHA na poziomie co najmniej 600 mg. Rekomendowane przez nich preparaty zawierają kwas pozyskiwany z alg hodowanych w sztucznych warunkach. Ten sposób hodowli zapewnia bowiem bezpieczeństwo stosowania substancji wolnych od zanieczyszczeń pochodzących z wody morskiej.

Kobiety, które w dużym stopniu narażone są na ryzyko przedwczesnego porodu powinny przyjmować dawkę 1000 mg DHA dziennie, właściwie od pierwszych dni ciąży.

Co ważne, istnieje bezpośredni związek  pomiędzy przyjmowaniem DHA przez kobietę w postaci suplementów w ciąży, a stopniem inteligencji dziecka. Naukowcy z Uniwersytety Harvarda udowodnili, że każde dodatkowe 100 mg tego kwasu tłuszczowego w diecie ciężarnej podnosi poziom IQ dziecka o 0,13 punktu.

Jak działa kwas DHA

Dlaczego stosowanie kwasu DHA w ciąży jest tak istotne? Ponieważ jego działanie na organizm kobiety oraz rozwój płodu jest nie do przecenienia. Młode mamy chroni przed ryzykiem przedwczesnego porodu, wydłużając okres ciąży, a także innych powikłań ciążowych, jak stan przedrzucawkowy czy odklejenie łożyska. Zmniejsza również ich podatność na depresję poporodową.

Jeśli chodzi o wpływ na rozwój dziecka, to jest on zasadniczy. DHA odgrywa ważną rolę w rozwoju układu nerwowego dziecka, stanowiąc jeden z głównych budulców mózgu. Jest także składnikiem siatkówki oka i wpływa korzystnie na ostrość widzenia niemowlaka. Ponadto poprawia parametry urodzeniowe dziecka: masę i długość ciała oraz obwód główki. Pozyskiwany z alg hodowlanych kwas zmniejsza także ryzyko infekcji, astmy i alergii u dziecka o ponad 70 procent.

Źródła DHA w diecie

Najcenniejszym źródłem DHA są tłuste ryby morskie. Niestety stan zanieczyszczenia wód, w których żyją, jest na tyle wysoki, że ich mięso zazwyczaj jest również zanieczyszczone, m.in. metalami ciężkimi, dioksynami i PCB. Wszystkie te substancje mogą niekorzystnie wpływać na rozwój płodu, dlatego specjaliści zalecają częściowe lub całkowite ograniczenie ich spożywania przez kobiety w ciąży oraz dzieci. Najbezpieczniejszym w tej chwili źródłem kwasu DHA są hodowane w sztucznych warunkach algi Schizochytrium sp.

To Ci się przyda

Prenatal® DUO Cl 30+DHA 60
Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego

Epigenetic Nutrition Plan, obecny w Prenatal Duo Cl 30 + DHA 60 to specjalnie opracowana formuła składników odżywczych, które poprzez swoje działanie już na etapie rozwoju płodu determinują  mi.in. jego podatność na choroby cywilizacyjne, wyższy iloraz inteligencji, lepszą jakość życia.

Co wyróżnia Prenatal Duo?
Niezbędne składniki, wyselekcjonowane pod względem korzystnego wpływu na matkę i dziecko w odpowiednio wysokich dawkach, rekomendowanych przez PTG.

  • Żelazo – w dawce rekomendowanej przez WHO w profilaktyce niedokrwistości
  • Cholinę – o udowodnionym korzystnym wpływie na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego płodu
  • FolActiv – podwójne źródło folianów
  • Metylokobalaminę – aktywną formę witaminy B12, która wraz z FolActiv oraz Witaminą B6 wspierają maksymalne wykorzystanie folianów
  • DHA w dziennej dawce 600 mg wskazanej przez PTG w profilaktyce porodu przedwczesnego
  • Witaminę D3 w dziennej dawce 2000 j.m.
  • Jod w połączeniu z selenem

Prenatal® Duo zawiera:

Sprawdź, jaką jesteś ciężarną?
Aktualizacja: 2017-04-18 Publikacja: 2016-04-13
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Prenatal
Prenatal
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.