6 miesiąc ciąży - rozwój dziecka, badania, dolegliwości w 6 miesiącu

Brzuch w 6 miesiącu ciąży
fot.: Thinkstock
W 6 miesiącu ciąży brzuch jest już dobrze widoczny. Dziecku robi się coraz ciaśniej w macicy, a ty mocniej odczuwasz jego ruchy.

6 miesiąc ciąży trwa od 23 tygodnia do 27 tygodnia ciąży. To ostatni miesiąc 2 trymestru ciąży. Brzuch w 6 miesiącu jest już dość duży, a ruchy dziecka bardzo wyraźne. Zobacz, jakie badania trzeba wykonać w 6 miesiącu ciąży, co warto wiedzieć o rozwoju dziecka i na jakie dolegliwości się przygotować.

6 miesiąc ciąży - które to tygodnie ciąży

6 miesiąc ciąży przypada od 23 do 27 tygodnia ciąży. To drugi trymestr ciąży.

6 miesiąc ciąży - brzuch

Brzuch w 6 miesiącu ciąży ma już wielkość piłki do koszykówki. Jest już na tyle duży, że nie da się nie zauważyć twojej ciąży, a jednocześnie jeszcze nie przeszkadza ci tak bardzo w codziennych czynnościach, jak będzie to miało miejsce w 3 trymestrze ciąży.

Choć prawdopodobnie zaczynasz się robić w 6 miesiącu ciąży nieco niezdarna – twój środek ciężkości się przemieścił i dlatego częściej się potykasz i zahaczasz brzuchem o różne przedmioty. W wyniku rozciągania wiązadeł podtrzymujących macicę może boleć cię podbrzusze i boki.

6 miesiąc ciąży - dolegliwości

Zdecydowanie mniej przyjemne są inne dolegliwości, które mogą się pojawić w 6 miesiącu ciąży. Prawdopodobnie będzie ci doskwierać: zgaga, niestrawność i wzdęcia, zaparcia, bóle lub zawroty głowy, krwawienie z nosa i dziąseł, skurcze i obrzęki, żylaki.

Mniej więcej od 6 miesiąca ciąży niepokoić cię mogą także problemy ze snem. Zwłaszcza jeśli nigdy dotąd ich nie miewałaś. Niestety przyczyniają się do tego nie tylko wymienione wcześniej dolegliwości fizyczne, ale także gonitwa myśli, niepokój oraz... przyspieszony metabolizm, który sprawia, że jest ci cały czas gorąco. Jak sobie pomóc? W końcu kiedyś trzeba odpocząć i wyspać się. Jest na to kilka sposobów.

Dobrze wiedzieć

Sposoby na problemy ze snem w ciąży

 • pamiętaj o aktywności w ciągu dnia. Mogą to być spacery lub zajęcia ruchowe przeznaczone dla kobiet w ciąży. Może przy okazji znajdziesz formę ruchu, która stanie się twoją pasją;
 • zrelaksuj się przed snem, spróbuj zapomnieć o problemach i wyciszyć myśli;
 • nie zjadaj wieczornego posiłku bezpośrednio przed snem i jedz go powoli, bez pośpiechu, aby zapobiec zgadze, ale nie chodź też spać z pustym żołądkiem;
 • unikaj kofeiny;
 • przewietrz sypialnię;
 • wypróbuj aromaterapii – skrop olejkiem, o uspokajających właściwościach, np. lawendowym, swoją poduszkę;
 • nie zerkaj co chwilę na zegarek, to potęguje frustrację, a ty masz się wyciszyć.

6 miesiąc ciąży - emocje mamy

Niestety... utrzymujące się właściwie przez cały okres ciąży roztargnienie nie minie w 6 miesiącu ciąży. Trzeba je polubić, a przynajmniej chwilowo zaakceptować. W 6 miesiącu ciąży możesz zacząć odczuwać w pewnym sensie znudzenie swoim stanem, znużenie „byciem w ciąży”, ciągłym myśleniem o tym. W takich momentach spróbuj się odprężyć, zrelaksować, idź na spacer lub zrób coś przyjemnego. Zresztą w tym czasie, podobnie jak zniechęcenie, może nagle pojawić się duże podekscytowanie nadchodzącymi zmianami. Wszystko zależy od indywidualnych czynników. W 6 miesiącu ciąży nie powinny ci nadmiernie doskwierać huśtawki nastrojów, to domena 1 i 3 trymestru ciąży.

6 miesiąc ciąży - badania

W 6 miesiącu ciąży wykonuje się test obciążenia glukozą, czyli badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy ciążowej. Ponadto podczas wizyty kontrolnej lekarz sprawdzi twoją masę ciała i ciśnienie tętnicze, może przeprowadzić badanie czynności serca płodu, określić wysokość dna miednicy oraz wielkość macicy i ułożenie dziecka. Jeśli nurtują cię jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ciąży i rozwoju dziecka lub twojego zdrowia powiedz o nich koniecznie lekarzowi podczas wizyty. W twoim stanie wszystko może być ważne, także nie krępuj się i pytaj.

Dobrze wiedzieć

W 6 miesiącu ciąży:

 • NIE LEŻ NA PLECACH

Po 20. tygodniu ciąży leżenie na plecach może powodować zawroty i bóle głowy. Dzieje się tak dlatego, że w tej pozycji macica uciska główne naczynia krwionośne, zaburzając ciśnienie krwi i utrudniając jej dopływ do górnych partii ciała. A zatem zawsze staraj się leżeć na boku, także ćwiczenia zmodyfikuj tak, by nie wymagały leżenia na plecach.

 • ZAPISZ SIĘ DO SZKOŁY RODZENIA

Warto z niej skorzystać, zwłaszcza jeśli jesteś w pierwszej ciąży. Jednak szkoła szkole nierówna, dlatego poświęć trochę czasu na to, aby dowiedzieć się, gdzie faktycznie zdobędziesz rzetelną wiedzę, a gdzie jest to głównie „działalność biznesowa”. Dzięki dobrze przygotowanym zajęciom dowiesz się, jak przebiega poród (pozwoli ci to zmniejszyć lęk) i jak się do niego przygotować (specjalne ćwiczenia, oddychanie, sposoby łagodzenia bólu), będziesz mogła zadawać pytania, na które nie znalazłaś odpowiedzi w książkach, poznasz szpital i położne, z którymi (być może) będziesz rodzić. Lekarze i położne twierdzą, że kobiety po szkole rodzenia lepiej z nimi współpracują, dzięki czemu łatwiej i szybciej rodzą.

6 miesiąc ciąży - waga dziecka

W 6 miesiącu ciąży dziecko osiąga już wagę ok. 1 kg. Ma 34 cm „wzrostu” i jest jeszcze bardzo szczuplutkie. Zaczyna jednak tworzyć się u niego warstewka tkanki tłuszczowej. Jest coraz większe, więc trudno jest mu się swobodnie przekręcać, za to łapie się za różne części ciała i ssie palce. Zdarza się, że próbuje palcami dłoni chwycić pępowinę.

6 miesiąc ciąży - rozwój dziecka

Na twarzy dziecka w 6 miesiącu ciąży widać już wyraźnie brwi i rzęsy, a na główce włoski – na razie jeszcze białe. W dziąsłach powstają zawiązki stałych zębów, a nerwy wokół ust stają się bardzo czułe, dzięki czemu po urodzeniu dziecku będzie łatwiej znaleźć matczyny sutek. W 6 miesiącu ciąży tworzą się pęcherzyki płucne i zaczyna w nich powstawać surfakant - substancja, która pomoże im napełnić się powietrzem po urodzeniu. Dziecko otwiera oczy, a ich tęczówka ma kolor niebieski. Ostatecznie wykształca się siatkówka, czyli część oka odpowiedzialna za odbieranie bodźców świetlnych i przekazywanie ich do już pofałdowanego mózgu. To mały-wielki przełom w rozwoju psychomotorycznym płodu. Wcześniej powieki były ciągle zaciśnięte. Są momenty, gdy w macicy robi się jaśniej - zależy to od grubości twojego ubrania i oświetlenia pomieszczenia. Dziecko nie lubi jasnego światła, dlatego odwraca główkę od jego źródła, a nawet potrafi zasłonić oczy rączkami.

W okolicach 5 i 6 miesiąca ciąży dziecko zaczyna nawiązywać większy kontakt ze światem zewnętrznym. Silnie odczuwa emocje mamy i zaczyna reagować na jej głos. Nie narażaj go na nadmierny hałas – może to wywołać w przyszłości problemy ze słyszeniem przez dziecko wysokich dźwięków. Unikaj głośnych koncertów czy imprez. Nuć dziecku kołysanki i słuchaj spokojnej muzyki. To mu się spodoba.

6 miesiąc ciąży - ruchy dziecka

6 miesiącu ciąży możesz często odczuwać delikatne szarpnięcia w brzuchu, kiedy twoje dziecko ma czkawkę, a zdarza się to dość często, bo dziecko ćwiczy połykanie i oddychanie. To niesamowite uczucie, kiedy możesz czuć ruchy dziecka, ciesz się nimi razem z partnerem. Zwłaszcza, że są one coraz wyraźniejsze, gdyż pociecha ma coraz mniej miejsca. Szuka więc wygodnej pozycji, rozpycha się i kopie. Ale w 6 miesiącu ciąży są to zazwyczaj bardzo przyjemne kuksańce.

Polecamy:

Kalkulator ciąży - oblicz, który to tydzień ciąży

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Warto wiedzieć

Przekroczyłaś już półmetek. Widzisz to nie tylko w kalendarzu, ale też na wadze (stajesz się coraz cięższa) oraz po ubraniach (brzuszek rośnie i nie mieś- cisz się już w pierwsze spodnie ciążowe, które kupiłaś dwa miesiące temu).

 • Kup piłkę do ćwiczeń. To fajny i niedrogi sprzęt sportowy, który pomoże ci teraz oraz w kolejnych miesiącach ciąży. Ćwiczenia na piłce, a nawet relaks z jej użyciem doskonale wpływa na kręgosłup – odciąża go i zmniejsza bóle wywo- łane zmianą sylwetki. Przed samym porodem gimnastyka na piłce pomoże dziecku przemieścić się w stronę kanału rodnego i wpasować w niego główką do dołu.
 • Zapisz się do szkoły rodzenia. Zajęcia trwają zwykle ponad miesiąc, dlatego lepiej przejść przez nie teraz, gdy jeszcze czujesz się dobrze, a twój brzuch, choć duży, nie utrudnia ci ruchów. Warto uczestniczyć w szkole rodzenia, bo można się tam dowiedzieć wielu rzeczy na temat porodu i pielęgnacji dziecka – nie tylko w teorii, ale też w praktyce (zajęcia obejmują mycie i przewijanie lalek, ćwiczenia oddechowe niezbędne w czasie porodu itd.).
Aktualizacja: 2017-07-10 Publikacja: 2016-06-22
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.