Cytomegalia

Cytomegalia wrodzona to efekt zakażenia dziecka przez matkę chorą na cytomegalię. Pierwotne zakażenie wirusem CMV (cytomegalowirusem) niesie ze sobą 40-50 procentowe ryzyko zakażenia płodu, przy czym pełnoobjawowa cytomegalia wrodzona może wystąpić u 10-15 procent dzieci z grupy ryzyka. Pozostałe są zagrożone wystąpieniem uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego w przyszłości. Warto jednak dodać, że około 80 procent kobiet w wieku rozrodczym zetknęło się wcześniej z wirusem cytomegalii i zakażenie pierwotne w ciąży im nie zagraża. Wirus cytomegalii jest szeroko rozpowszechniony, można zarazić się nim przede wszystkim przez kontakty seksualne, ale również podczas przeszczepów czy transfuzji krwi. Cytomegalia wrodzona jest najczęstszym wrodzonym zakażeniem wirusowym u noworodków.

Cytomegalia wrodzona: objawy

Objawy cytomegalii wrodzonej ujawniają się od razu po urodzeniu lub w ciągu dwóch tygodni od porodu i zależą od trymestru ciąży, w którym doszło do zakażenia.

  • zakażenie wirusem CMV w pierwszych miesiącach ciąży grozi wystąpieniem wad wrodzonych, małogłowiem i zwapnieniami śródczaszkowymi, niską masą urodzeniową.
  • zakażenie wirusem CMV pod koniec ciąży zwiększa ryzyko ostrej cytomegalii z lokalizacją narządową, uszkodzeniem wątroby, śródmiąższowym zapaleniem płuc, małopłytkowością i plamicą. Zakażenie dziecka w czasie porodu lub po porodzie ma zazwyczaj bezobjawowy przebieg.

Cytomegalią wrodzoną pełnoobjawową obserwuje się u 10-15 procent dzieci.

Cytomegalia wrodzona: przebieg i rokowania

Aż 20-30 procent noworodków z cytomegalią wrodzoną umiera. Objawy u dzieci, które przeżyły i są nosicielami cytomegalii wrodzonej są różne, w zależności od stopnia nasilenia choroby. Od wad słuchu (kłopoty ze słuchem pojawiają się u 50 procent dzieci z cytomegalią wrodzoną objawową i u 30 procent noworodków z cytomegalią wrodzoną bezobjawową) i wzroku, przez kłopoty w nauce i z utrzymaniem równowagi, po mikrocefalię i upośledzenia umysłowe o różnym stopniu. Charakterystycznym objawem u dzieci z cytomegalią wrodzoną jest powiększenie wątroby oraz towarzyszący mu wzrost enzymów wątrobowych oraz żółtaczka.

Cytomegalia wrodzona: badania

Kobietom planującym ciążę niektórzy lekarze zalecają wykonanie badania pod kątem cytomegalii, nie sa one jednak standardowe. Testy wykonuje się z krwi i z moczu. Obecność przeciwciał klasy IgM oraz znaczny wzrost przeciwciał IgG świadczą o istnieniu pierwotnej infekcji. Jeśli znajdują się one we krwi kilka miesięcy przed ciążą, oznacza to, że kobieta przeszła cytomegalię,  a obecne przeciwciała chronią ją przed świeżą infekcją, płód nie zarazi się więc cytomegalią wrodzoną.

Świadomość społeczna co do istnienia takiej choroby jak cytomegalia wrodzona jest niska, mimo że to ona stanowi główną przyczynę uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego u dzieci.

Cytomegalia wrodzona: jak interpretować wyniki?

W uproszczony sposób badania, które przechodzi kobieta, obawiająca się, że jej dziecko może być zakażone cytomegalią wrodzoną interpretuje się następująco:

  • IgG (–), IgM (–) oznacza: brak odporności, brak infekcji, istnieje ryzyko zakażenia;
  • IgG (+), IgM (–) oznacza: zakażenie przebyte w przeszłości; jeżeli IgG jest znacznie podwyższone, trzeba powtórzyć badanie;
  • IgG (–), IgM (+) – taki wynik wymaga ponownej kontroli i weryfikacji;
  • IgG (+), IgM (+) – przy obecności objawów choroby rozpocznij leczenie, przy braku objawów – powtórz badanie.

Cytomegalia wrodzona: zapobieganie

Kobieta planująca zajść w ciążę powinna wykonać badania, które potwierdziłyby lub wykluczyły cytomegalię. Badania należy powtórzyć raz w I trymestrze ciąży, i raz około 24. tygodnia jej trwania. Warto dodać, iż fakt, że matka jest chora, nie znaczy, że u dziecka pojawią się objawy cytomegalii wrodzonej. Dzieje się tak w 10 procentach, gdy mamy do czynienia z pierwotnym zakażeniem wirusem i w 1 procencie w przypadku zakażenia wtórnego.

Cytomegalia - artykuły

kalendarz ciazy badania w ciazy ii trymestr

Jak wykryć choroby zakaźne w ciąży? Toksoplazmoza, różyczka, cytomegalia

Odebrałaś w ciąży wyniki badań na choroby zakaźne (toksoplazmozę, różyczkę i cytomegalię) i nie wiesz, co oznaczają, a wizytę u lekarza masz dopiero za kilka dni? Sprawdź, o czym świadczą wyniki badań na toksoplazmozę, różyczkę i...
Cytomegalia – groźna choroba wirusowa

Cytomegalia – test na obecnoć przeciwciał wirusa cytomegalii IgG i ImG

Jeśli jesteś w ciąży, zrób badanie w kierunku cytomegalii. Test na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii IgG i ImG warto wykonać, ponieważ zachorowanie w ciąży na cytomegalię jest bardzo niebezpieczne i może spowodować ciężkie...
Porady ekspertów
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
specjalista: Specjalista pedagog
Interesujesz się cytomegalia? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. cytomegalia
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.