Hormony

Hormony to maleńkie cząsteczki, których w przeciwieństwie do wirusów czy bakterii nie możemy zobaczyć pod mikroskopem. Hormony wytwarzane są przez gruczoły dokrewne (nazywane też gruczołami wydzielania wewnętrznego). To układ sterujący, który tworzą: przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, trzustka, nadnercza oraz jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn. O tym, ile i jakiego hormonu potrzebuje nasz organizm, decyduje centrum dowodzenia, czyli przysadka mózgowa, kontrolowana przez podwzgórze. Do przysadki docierają informacje o zapasach hormonów i ich niedoborze. O tym, czy ilość hormonów jest wystarczająca, decyduje podwzgórze. Jeśli któregoś brakuje, wydaje rozkaz przysadce, by zaczęła wydzielać hormon stymulujący, który pobudzi konkretny gruczoł do wzmożonej pracy. Jeżeli czegoś jest za dużo, podwzgórze mówi „stop”.
Hormony płciowe nie pojawiają się w organizmie dopiero w czasie pokwitania. Noworodki obu płci w pierwszych dniach życia często miewają powiększone gruczoły piersiowe, czasem można nawet zaobserwować wyciekającą z nich mleczną wydzielinę. To skutek działania matczynych estrogenów, które przechodząc przez łożysko w czasie ciąży, pobudzają rozwój piersi u noworodka. To mija po kilku czy kilkunastu dniach, gdy dziecko wydali nadmiar matczynych hormonów.

Hormony - artykuły

Hormony porodowe

Hormony porodowe: 4 hormony, które decydują o przebiegu porodu

Poród to proces fizjologiczny, niezależny od twojej woli. O jego przebiegu decydują przede wszystkim hormony porodowe. Przedstawiamy najważniejsze hormony porodowe i opisujemy, jaką rolę odgrywają.
Badania w ciąży - badanie krwi

Prolaktyna - norma, badanie prolaktyny. Czy wysoka prolaktyna przekreśla ciążę?

Prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Wysoka prolaktyna może świadczyć o poważnych chorobach. Jest przyczyną nieregularnych miesiączek i problemów z zajściem w ciążę. Sprawdź, kiedy warto wykonać badanie prolaktyny,...
hiperprolaktynemia choroba mlodych kobiet coraz czestsza przyczyna nieplodnosci

HIPERPROLAKTYNEMIA: choroba młodych kobiet. Coraz częstsza przyczyna NIEPŁODNOŚCI

Hiperprolaktynemia to stan odznaczający się nadmiarem prolaktyny. Coraz częściej jest ona przyczyną niepłodności. Już u 30 proc. kobiet mających problemy z zajściem w ciążę diagnozuje się hiperprolaktynemię.
duphaston

Duphaston w ciąży: czym się różni od luteiny i czy jest bezpieczny dla dziecka?

Duphaston to nic innego jak syntetyczny progesteron, czyli tzw. dydrogesteron. Ze względu na swoje dobroczynne działanie wobec ciąży, bywa często stosowany przez ciężarne. Czy jednak to jedyna alternatywa dla kobiety z zagrożoną ciążą? I...
Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne: jak je rozpoznać? 7 sygnałów organizmu

Zaburzenia hormonalne mogą utrudnić zajście w ciąże. Hormony wywierają ogromny wpływ na nasze zdrowie i równowagę całego organizmu, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Zachwianie gospodarki hormonalnej manifestuje się na...
Zespół policystycznych jajników (PCOS) może powodować niepłodność

Zespół policystycznych jajników a ciąża. Czy cierpiąc na PCOS można zajść w ciążę?

Cierpisz na zespół policystycznych jajników, a ciąża to twój cel? To zaburzenie hormonalne utrudniające zajście w ciążę. Wybierz się jak najszybciej do ginekologa endokrynologa. Zespół policystycznych jajników a ciąża.
Interesujesz się hormony? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. hormony
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.