Poronienie samoistne

Poronienie samoistne, spontaniczne to utrata ciąży z przyczyn naturalnych. Poronienie samoistne, spontaniczne następuje przed 20. tygodniem ciąży. Polega na wydaleniu w całości (poronienie całkowite - macica oczyszcza się sama) lub w części (poronienie niecałkowite - konieczne jest łyżeczkowanie macicy) elementów jaja płodowego. Zwykle towarzyszy mu obfite krwawienie, jak również akcja skurczowa macicy.

Poronienie samoistne, spontaniczne: badania

Po pierwszym poronieniu trzeba poddać się badaniu ginekologicznemu, zrobić cytologię i usg narządu rodnego pod kątem ewentualnych wad anatomicznych. Warto wykonać podstawowe analizy krwi i moczu, zbadać poziom antyciał przeciwko wirusowi cytomegalii, różyczki oraz przeciwko toksoplazmozie.Przed zajściem w kolejną ciążę warto odczekać przynajmniej 3-6 miesięcy. To jest czas konieczny do regeneracji błony śluzowej macicy i powrotu funkcji jajników.

Poronienie samoistne, spontaniczne a kolejna ciąża

Ryzyko, że kolejna ciąża zakończy się poronieniem wzrasta o 25 proc. w stosunku do pierwszej ciąży. Jeśli poronień było kilka, ryzyko jest jeszcze większe.

Poronienie samoistne - artykuły

Ciąża obumarła, planowanie ciąży

Ciąża obumarła a następna ciąża

Ciąża obumarła to określenie wewnątrzmacicznej śmierci płodu bez samoistnego usunięcia z jamy macicy. Łyżeczkowanie (czyszczenie macicy) po usunięciu płodu jest zalecane przez lekarza, jeśli ciąża jest młoda.
Poronienie samoistne

Poronienie wczesne - gdy zarodek się nie rozwija. Co dalej?

Poronienie wczesne ma miejsce, gdy zarodek się nie rozwija. Oznacza to koniec ciąży i to na jej wczesnym etapie, w pierwszym trymestrze. To zwykle duże zaskoczenie dla kobiety, bo zatrzymanie rozwoju zarodka bywa bezbolesne i bezkrwawe....
Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa

Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa

Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa to patologia ciąży wykrywana na samym jej początku. Po zapłodnieniu rozwija się trofoblast, a kobieta odczuwa u siebie pierwsze objawy ciąży, ale w pęcherzyku ciążowym nie rozwija się zarodek –...
Prawa po poronieniu

Prawa po poronieniu: rejestracja dziecka, zasiłek, urlop macierzyński po poronieniu

Prawa po poronieniu przysługują każdej kobiecie, która straciła dziecko w wyniku poronienia. Bez względu na to, w którym miesiącu ciąży nastapiło poronienie kobieta ma prawo do pochowania swojego dziecka, rejestracji go w Urzędzie Stanu...
Interesujesz się poronienie samoistne? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. poronienie samoistne
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.