Dyktando klasa 6. Jakie zasady? Pobierz dyktanda dla klasy 6 do wydruku [PDF]

2023-10-12 13:48

Dyktando klasa 6 to ćwiczenie, które uwzględnia już wszystkie zasady ortograficzne. Uczeń do tego czasu powinien dobrze je opanować, a dyktanda w klasie 6 powinny być coraz trudniejsze. Dzięki temu wyzwaniu dziecko będzie podnosiło poprzeczkę swoich umiejętności bezbłędnego pisania wyrazów. Jakie zasady powinien znać szóstoklasista? Dyktando klasa 6 do wydruku umożliwi przećwiczenie ich wszystkich.

Dziecko pisze przy biurku
Autor: Getti Images Dyktando klasa 6. Jakie zasady? Pobierz dyktanda dla klasy 6 do wydruku [PDF]

Dyktando klasa 6 to utrwalanie wiedzy ze wszystkich zasad ortograficznych, których dziecko uczyło się od 2 klasy szkoły podstawowej. Ta wiedza niewątpliwie przyda się uczniowi, aby bezbłędnie pisać wypracowania i rozprawki.

Przypominamy, że to właśnie znajomość pisania rozprawki jest kluczowa, aby zdobyć więcej punktów na egzaminie ósmoklasisty, a w późniejszym czasie także na egzaminie maturalnym.

Dlatego też warto ćwiczyć razem z dzieckiem dyktanda w klasie 6 i podnosić poprzeczkę wybierając coraz to wyższy stopień trudności. Sprawdzamy, jakie dyktanda pojawiają się najczęściej w klasie 6.

Zobacz także: Lektury szkolne klasa 6 w roku szkolnym 2023/2024. Co będą czytać nasze dzieci?

Spis treści

  1. Dyktando dla klasy 6. Czego się spodziewać?
  2. Dyktando klasa 6 - wszystkie zasady
  3. Trudne dyktanda ortograficzne dla klasy 6 – przykłady
Wyprawka szkolna to horror! Ceny artykułów szaleją

Dyktando dla klasy 6. Czego się spodziewać?

Dyktando dla klasy 6 często obejmuje nie tylko dyktando z ó-u, dyktando z rz i ż lub dyktando z ch i h. To również czas, aby przećwiczyć z uczniami zasady ortografii, które sprawiają im największa trudność. Należy do nich dyktando z ą i ę oraz dyktando z „nie” z różnymi częściami mowy.

Specjaliści przypominają również, że poprawną pisownię wyrazów uczeń może zapamiętywać, nie tylko robiąc systematycznie dyktanda. Innym sposobem jest regularne czytanie prasy i książek, które rozwijają w zakresie języka.

Dzięki czytaniu dziecko wzbogaca dodatkowo swoje słownictwo i, co równie ważne, oswaja się z pisownią.

Dyktanda w klasie 6 to już nie tylko dyktanda wprowadzające w nowe zasady ortograficzne. Na tym poziomie uczeń powinien już przyswoić całą teorię. Głównym zadaniem dyktanda w klasie 6 jest utrwalenie tej wiedzy i jej sprawdzenie.

Dyktando klasa 6 opiera się na to stosowaniu dyktanda słuchowego na podstawie różnych zasad ortograficznych. Nauczyciel czyta wybrany tekst, a uczniowie piszą go na kartce.

Podniesieniem poprzeczki mogą być dyktanda wybranych reguł i form. Zadaniem ucznia jest zapisanie części dyktowanego tekstu, w którym ma zastosowanie reguła wskazana przez nauczyciela. Warto jednak podkreślić, że tę formę stosuje się, gdy uczniowie dobrze przyswoją i utrwalą wiedzę z zakresu zasad ortograficznych.

Ciekawostką mogą być także dyktanda twórcze. Nauczyciel może poprosić uczniów na stworzenie własnego dyktanda. Najlepsze z nich zostaje podyktowane całej klasie.

Dyktando klasa 6 - wszystkie zasady

Dyktando klasa 6 obejmuje wszystkie zasady ortograficzne. Uczeń, który ma problem z którąkolwiek z nich, powinien regularnie powtarzać najważniejsze zasady.

Dobrą pomocą mogą być tablice, które szóstoklasista wykona samodzielnie. Wydrukowanie ich i przyklejenie na dużym kartonie i umieszczenie w widocznym miejscu nad biurkiem, szybciej oswoi ucznia z zasadami pisowni, które sprawiają mu największą trudność.

Tablice pomocnicze powinny zawierać takie zasady ortograficzne, jak:

Ortografia klasa 6. Jakie zasady z ó?

  • kiedy wymienia się na o, e, a, np.: wóz – wozy;
  • w zakończeniach –ów, -ówka, -ówna, np.: klasówka ( wyjątki: odkuwka, okuwka, skuwka, zasuwka);
  • w zakończeniach dopełniacza liczby mnogiej niektórych rzeczowników rodzaju męskiego- kogo?, czego?, np.: kwiatów;
  • na początku wyrazów: ósemka, ósmy, ów, ówczesny, ówdzie.

Ortografia klasa 6. Jakie zasady z u?

  • w zakończeniach – uje, - ujesz, -uje, - ujemy, - ujecie, - ują (mimo wymiany na o), np.: szoruję, szorujesz, szoruje, szorujemy, szorujecie, szorują;
  • w zakończeniach – ulec, - un, -unek, - unka (mimo wymiany na o), np.: hamulec, zwiastun, rachunek, piastunka;
  • w zakończeniach – uch, - ucha, - ula, - unia, - us, - usia, - usieńka, - uszek, - uś, - utka, np.: maluch, starucha, brzydula, babunia, obdartus, lalusia, milusieńki, maluszek, dzidziuś, malutka;
  • w wyrazach typu: kuć, knuć, pruć, psuć, snuć;
  • zawsze na końcu wyrazu.

Ortografia klasa 6. Jakie zasady z rz?

  • kiedy wymienia się na r, np.: darzyć – dar;
  • po spółgłoskach: p,b,t,d,k,g,ch,j,w;
  • w zakończeniach –mierz, - mistrz, np.: Sandomierz, zegarmistrz;
  • w zakończeniach – erz – arz, np.: harcerz, talerz, zakończenie –arz występujące w zakończeniach zawodów, np.: malarz, -erz, - arz, kiedy rz wymienia się na r, np.: rycerz-rycerski.

Ortografia klasa 6. Jakie zasady z ż?

  • kiedy wymienia się na g, dz, h, z, ź, s;
  • w zakończeniach –aż, np.: bagaż;
  • w zakończeniach –eż, -aż, np.: młodzież, straż.

Ortografia klasa 6. Jakie zasady z h?

  • kiedy wymienia się na g, ż, z, dz;
  • w wyrazach zawierających obce cząstki – harmo, - hekto, - hiper, - hipo, - homo – hydro, np.: harmonia, hektolitry, hiperwentylacja, hipoteza, homogenizowany, hydrant;
  • po przedrostku z , np.: zhańbić.

Ortografia klasa 6. Jakie zasady z ch?

  • kiedy wymienia się na sz, kruchy-kruszyć;
  • gdy występuje po s, np.: schody;
  • zawsze na końcu wyrazów, np.: dach, wyjątek – druh.

Ortografia klasa 6. Jakie zasady z „nie”

  • partykułę „nie”  z czasownikiem piszemy oddzielnie,
  • "nie" z przymiotnikiem łącznie,
  • "nie" z rzeczownikiem piszemy łącznie,
  • "nie" z przysłówkiem - może być zarówno łączna jak i rozłączna.

Czytaj także: Dyktando klasa 5. Jakie zasady? Pobierz dyktanda dla klasy 5 do wydruku [PDF]

Trudne dyktanda ortograficzne dla klasy 6 – przykłady

Trudne dyktanda ortograficzne dla klasy 6 to propozycja, która umożliwi sprawdzenie wszystkich zasad ortograficznych na najwyższym poziomie. Może również przetestować, z którymi zasadami ma największy problem, aby lepiej opanować wymagane podstawy.

Dyktando z nie klasa 6

Przykładowe trudne dyktando z nie z różnymi częściami mowy klasa 6:

Starszy brat Michała odebrał niedawno prawo jazdy. Bardzo się cieszył, bo od dawna marzył, żeby nie musieć wciąż prosić rodziców o podwiezienie do szkoły. Od teraz mógł być w końcu niezależny. Ostatnio nie zdążył na autobus i spóźnił się na ważny sprawdzian.

Michał wie, że nie prędko będzie go stać na własny samochód. Rodzice powiedzieli jednak, że nie będzie problemu, aby na razie jeździł autem mamy. Samochód mamy jest nieduży, nieuszkodzony i niedużo pali. Najgorzej to trafić takie niezadbane auto od niepewnego sprzedawcy. Nie wiadomo wtedy, co tak naprawdę się kupuje. Kupienie używanego auta, które jest z reguły tańsze, jest niełatwe. Często kupujący niewiedzą, jaki jest rzeczywisty stan pojazdu.

Dyktando z rz i ż klasa 6

Przykładowe trudne dyktando z rz i ż klasa 6:

W Trzebiatowie klasa 6 a zwiedzała basztę Kaszana, która jest częścią murów obronnych, Stare Miasto i Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny. Uczniowie wędrowali wraz z opiekunem także Szlakiem Słonia i to właśnie tam zobaczyli piegżę.

Ten niewielki ptaszek siedział na gałęzi wierzby. Część uczniów zaczęło układać wierszyki o marzącej na gałęzi wierzby małej piegży, co ją słoneczko prażyło, a ona się zdrzemnęła na chwilę. Ptaszek był jedna dość rześki i zwinnie skakał z gałązki na gałąź drzewa, gdy przyleciała dzierzba i trznadel.

Wszystkie ptaki wrzeszczały, aż można było dostać dreszczy. Nagle trznadel trzasnął skrzydłem i odleciał. Za nim dzierzba przystąpiła z nóżki na nóżkę i poderwała się do lotu, bo przyszło straszne wietrzysko. Tylko piegża niewzruszona przycupnęła nisko i dalej siedziała na wierzbie.

Dyktando wielka i mała litera klasa 6

Przykładowe trudne dyktando wielka i mała litera klasa 6:

Któż nie słyszał, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? Może jednak nie każdy wie, że w rankingu turystycznym Wieczne Miasto wyprzedza Londyn i Paryż. Dlaczego miasta nad Tamizą i Sekwaną cieszą się tak dużą popularnością?

Londyn, czyli największe angielskie miasto jest punktem światowego biznesu. Jednak to nie jedyny powód, że tak dużo ludzi tu przyjeżdża. W Londynie możemy podziwiać opactwo westminsterskie, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud, a także wyjątkowy most zwodzony Tower Bridge. Nowoczesnym punktem na mapie Londynu powinien być diabelski młyn – London Eye, z którego widać

Paryż to miasto zakochanych. Przepiękne malownicze uliczki, wieża Eiffla, klimatyczne kawiarnie to nie lada gradka dla osób, które chcą spędzić wyjątkowy czas tylko we dwoje. Paryżanie każdego dnia widują turystów z różnych stron świata, którzy przyjeżdżają do stolicy Francji, aby podziwiać znakomite muzea. Luwr to obowiązkowy punkt na ich mapie, ale nie jedyny. Każdy, kto choć raz przyjeżdża odwiedzić do francuskie miasto, powinien zobaczyć muzeum d’Orsay, Muzeum Picassa, a także dawną rezydencję władców Francji – Wersal. Pamiętajmy także o nietuzinkowej katedrze Notre Dame.

Dyktando z ą i ę klasa 6

Przykładowe trudne dyktando z ą i ę klasa 6:

Mama Tomka miała wczoraj urodziny. Z tej okazji Tomek chciał przygotować dla niej wyjątkową niespodziankę. Zaprosił ciocię Ewę, wujka Adama, babcię, dziadka i siostrę taty – ciocię Mariolę. W dzień urodzin Tomek poprosił tatę, żeby zabrał mamę na kawę i ciastka do pobliskiej cukierni. Mama uwielbia słodkości wyłącznie z naszej cukierni. Uchodzi za naprawdę znakomitą.

Tata Tomka doskonale gotuje, ale tym razem, Tomek postanowił zamówić kolację wyłącznie w restauracji. Gdyby zaczął przygotowywać jedzenie w domu, mama na pewno odkryłaby jego tajemnicę.

Tomek wykonał za to przepiękne dekoracje. Kiedy wszyscy przyjechali, schowali się w salonie, żeby zrobić mamie niespodziankę. Tomek postanowił, że w przyszłym roku również chętnie wymyśli coś wyjątkowego. Już zapisał w kalendarzu, kiedy będzie musiał rozpocząć przygotowania. Musi nawet pamiętać o wszystkich momentach, które mogły zdradzić sekret wyjątkowego przyjęcia.

Dyktanda klasa 6 z lukami do uzupełnienia — PDF do wydruku

Pobierz dyktanda klasa 6 z lukami do uzupełnienia w PDF. Dzięki nim dziecko może przećwiczyć trudne dyktanda w domu i ewentualnie powtórzyć sobie zasady, których nie do końca opanowało.

Warto pamiętać, że systematyczne ćwiczenie prawidłowej pisowni gwarantuje sukces w bezbłędnym pisaniu wypracowań, rozprawek i innych prac pisemnych z języka polskiego.

Czytaj także: Przedmioty klasa 6. Jakie przedmioty dochodzą w szóstej klasie szkoły podstawowej?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza