Newsletter

Wysypka bostońska

Wysypka bostońska (choroba bostońska) dotyka przede wszystkim dzieci. Charakterystyczne objawy wysypki bostońskiej to wysypka mająca postać pęcherzy surowiczych, przypomina tę przy ospie wietrznej, występująca jednak tylko na dłoniach i stopach oraz w jamie ustnej i gardle. Pęcherzyki, zwłaszcza te w ustach są bardzo uciążliwe, sprawiają, że trudno jeść czy pić cokolwiek. Wysypce towarzyszą gorączka, ból gardła i ogólne złe samopoczucie, do których mogą dołączyć nudności, wymioty i biegunka.

Wysypka bostońska: przyczyny

Wysypkę bostońską wywołują wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów (mogą one odpowiadać również za przeziębienia, zapalenia gardła i wirusową anginę oraz letnią biegunkę u niemowląt oraz zapalenie mięśnia sercowego i trzustki). Wysypka bostońska rozprzestrzenia się drogą kropelkową i jest bardzo zaraźliwa. Na szczęście mija samoistnie, trzeba tylko łagodzić jej objawy.

Wysypka bostońska: leczenie

Schorzenie, jak wiele innych chorób wirusowych, wymaga leczenia objawowego. Podaje się środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Pęcherzyki wysypki należy osuszać tak jak przy ospie pudrami, płynami i kremami antywirusowymi czy fioletem gencjanowym które można kupić w aptece. Wysypka bostońska w większości przypadków przebiega łagodnie. Bardzo rzadko zdarzają się powikłania w postaci zapalenia opon mózgowych.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.