1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

24 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko. Ruchy i waga dziecka w 24 tygodniu

Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-01-31
24 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży to 6 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży.

W 24 tygodniu ciąży u dziecka pojawiają się cebulki włosów i brwi, a waga wzrasta nawet do 0,5 kg! W 24 tygodniu ciąży mogą się pojawić różne krwawienia, które powinny cię zaniepokoić. Jeśli nie znasz ich konkretnej przyczyny niezwłocznie zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego. 24 tydzień ciąży to 6 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży.

24 tydzień ciąży: który to miesiąc?

24 tydzień ciąży to 6 miesiąc ciąży, a 2 trymestr ciąży. To czas, kiedy może towarzyszyć ci bardzo duże podekscytowanie nadchodzącymi zmianami, ale też sporo obaw związanych z przyszłością. Rzadziej doskwierać Ci będą zmiany nastrojów, ale wciąż utrzymywać się będzie roztargnienie.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

24 tydzień ciąży: brzuch

W 24 tygodniu ciąży w twojej macicy (wyczuwalnej ok. 5 cm nad pępkiem) jest już około 500 ml płynu owodniowego, który chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy, zapewnia stałą temperaturę, a także tworzy środowisko, w którym małemu człowiekowi łatwiej się poruszać. Brzuszek jest już zgrabnie zaokrąglony.

Przebarwienia w ciąży

24 tydzień ciąży to czas, kiedy zmienia się twoja skóra: mogą pojawić się na niej plamy i przebarwienia - to wszystko za sprawą hormonów ciążowych. Charakterystyczna jest ciemna obwódka wokół ust, a także linia pod pępkiem. Zapobiegaj plamom, stosując kremy z wysokim filtrem UVA i unikając słońca, a zwłaszcza opalania. Pamiętaj o witaminach w 24 tygodniu ciąży! Dbaj o wzbogacanie diety w pokarmy z dużą zawartością żelaza i wapnia.

>> Jakie suplementy w ciąży powinno się przyjmować?

24 tydzień ciąży: dolegliwości

W 24 tygodniu ciąży spora już macica uciska różne narządy i połączenia nerwowe. Stąd kłopoty z kręgosłupem, częstsze oddawanie moczu, zaparcia czy zgaga. Jeśli w 24 tygodniu ciąży dokuczają ci nieżyty i krwawienie z nosa stosuj w domu nawilżacz powietrza.

W 24 tygodniu ciąży rozciągaj mięśnie nóg, żeby zapobiegać skurczom i kilka razy dziennie kołysz miednicą, jeśli odczuwasz bóle w dolnej części pleców. Znakomitym relaksem dla mięśni jest także pływanie.

24 tydzień ciąży: waga dziecka

W 24 tygodniu ciąży dziecko waży niewiele ponad 1/2 kg, zwinięte w kłębek mierzy ok. 21 cm, a jednak powoli w macicy robi mu się już ciasno.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

24 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?

Chociaż do 24 tygodnia ciąży wszystkie narządy dziecka bardzo się rozwinęły, ich funkcje wypełnia łożysko. Dba o prawidłowe odżywianie dziecka, przekazuje tlen z twojej krwi i dba o zdrowie, zatrzymując większość szkodliwych dla niego substancji.

W 24 tygodniu ciąży twarz dziecka jest prawie ukształtowana. Dziecko ma już brwi i rzęsy a na główce białe włoski (bez pigmentu). W 24 tygodniu ciąży dziecko czuje smaki, twoje emocje, słyszy dźwięki. Nie lubi nagłych hałasów, głośnej muzyki, lubi natomiast głosy mamy i taty.

>> Muzyka w ciąży: czy warto puszczać muzykę dziecku w brzuchu?

Znacznie mocniej rozpycha się, boksuje, kopie i tupie. Dziecko chronione jest przed urazami dzięki temu, że w 24 tygodniu ciąży w macicy jest już pół litra płynu owodniowego. Płyn ma też za zadanie utrzymanie właściwej temperatury, łagodzenie wstrząsów.

Poród w 24 tygodniu ciąży

Jeśli dziecko przyszło by w tej chwili na świat medycyna poszła na tyle do przodu, że potrafiłaby utrzymać je przy życiu. Niestety szanse wynoszą tylko 25 procent.

24 tydzień ciąży to 22 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki - ćwiczę oddychanie!

Organizm dziecka zaczyna produkować białe krwinki, które zwalczają infekcje. W płucach rozwijają się naczynia krwionośne i pęcherzyki, które po urodzeniu wypełnią się powietrzem. Na razie pociecha ćwiczy oddychanie, wciągając do nich płyn owodniowy.

W tym czasie nie przybywa zbytnio wzrostu dziecku, ale za to waga robi się naprawdę imponująca, bo jest to już ok. 700 g. Ponadto pociecha ma już też cebulki włosków na głowie i brwiach.

Polecamy wideo: 24 tydzień ciąży

Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.