Katar u niemowlaka. Co na katar u noworodka?

Niemowlę ma katar. Jak sobie radzić z katarem u niemowlaka
fot.: photos.com
Niemowlę ma katar. Jak sobie radzić z katarem u niemowlaka

Katar u niemowlaka jest uciążliwy i dla dziecka, i dla rodziców. Jakie są objawy kataru u noworodka? Jak go leczyć? Co podawać dziecku? Jaki lek na katar jest bezpieczny dla niemowlaka - krople, sól morska, inhalacje czy może maść majerankowa? O to, co robić, gdy niemowlę ma katar i jak go zwalczyć, zapytaliśmy pediatrę.

Katar u niemowlaka - co robić?

Katar u niemowlaka to częsta dolegliwość. To wyjątkowo zaraźliwa infekcja wirusowa, która przenosi się drogą kropelkową. Katar nie ominie żadnego dziecka. Nawet, jeśli nie wpuścisz do domu żadnego zakatarzonego gościa, sama możesz przecież zarazić malca. Katar u niemowląt najczęściej przebiega bez gorączki, jednak pozostałe objawy kataru wystarczą, by niedoświadczeni rodzice wpadli w panikę. Dlatego warto zawczasu wiedzieć, jak postępować, gdy niemowlę ma katar. 

Problem w tym, że wokół kataru u niemowląt narosło wiele nieprawdziwych opinii. Ale które z nich są prawdziwe, a o których lepiej zapomnieć? Prezentujemy prawdy i mity na temat kataru u niemowlaka. Zobacz, jak postępować i jak się pozbyć kataru? Jak zwalczyć katar u noworodka domowymi sposobami?

Jakie są objawy kataru u niemowląt?

Niestety, gdy dziecko ma katar, jego samopoczucie jest fatalne. Pierwszym objawem kataru jest zazwyczaj rozdrażnienie. Dziecko boli główka, może być niespokojne, odmawiać ssania piersi. Dopiero potem z nosa zaczyna cieknąć przezroczysta, gęsta wydzielina, która oznacza, że niemowlę ma katar.

Co zrobić, żeby dziecko dobrze spało?

Ile trwa katar u niemowlaka?

Katar u niemowlaka nieleczony trwa tydzień, a leczony - siedem dni. Dlatego nie warto się nim przejmować. 

Banalny katar u niemowlaka może wywołać bolesną infekcję uszu – jest tak, gdyż u niemowląt nos, gardło i ucho środkowe znajdują się bardzo blisko siebie. Wydzielina, nieusunięta w porę z noska, spływa do uszu, gdzie zasycha, tworząc pożywkę dla bakterii. Może to doprowadzić nawet do zapalenia ucha. Dlatego kataru u niemowląt nigdy nie należy bagatelizować, zwłaszcza gdy jest nasilony i towarzyszą mu jeszcze inne objawy. To zawsze jest powód, by iść z dzieckiem do lekarza.

Czy katar u niemowlaka można leczyć antybiotykami?

Kataru u niemowlaka nie leczy się antybiotykami. 

Zresztą kataru u dorosłych też to dotyczy. Antybiotyki leczą choroby bakteryjne, zaś katar jest wywoływany przez wirusy. Sposób leczenia kataru u małych dzieci zawsze ustala pediatra. Może zalecić witaminy, które pomogą zwalczyć infekcję, oraz silniejsze leki, jeśli katar jest wyjątkowo dokuczliwy.

Czy przewlekły katar u niemowlaka jest objawem alergii?

Przewlekły katar u niemowlaka może być jednym z objawów alergii, dlatego w takim przypadku warto skonsultować się z alergologiem. To PRAWDA!

Napady kichania, sapka czy przezroczysta wydzielina sącząca się z noska niemowlaka mogą świadczyć o tym, że malec jest uczulony np. na roztocza kurzu domowego. Testy skórne mają jednak sens dopiero po skończeniu przez dziecko 3. roku życia.

Dowiedz się też: >> Ból gardła u niemowlaka - co robić?

Zdaniem eksperta
dr Jacek Jankowski
dr Jacek Jankowski

Szpitalny Oddział ratunkowy Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie

pediatra

Najczęstszą przyczyną wywołującą katar u niemowlaka są infekcje wirusowe lub zanieczyszczenie powietrza, rzadziej alergeny. Sposoby na katar: najważniejszym i pierwszym elementem postępowania w przypadku kataru u niemowlaka jest próba udrożnienia nosa, aby ułatwić dziecku oddychanie. W tym celu można zastosować roztwór soli morskiej podawany wprost do nosa, maść majerankową, którą smarujemy skórę nad górną wargą, pod nosem i w okolicach nozdrzy, a jeśli katar jest bardzo rzadki i lejący, można przez 2–3 dni wpuszczać po 1–2 krople preparatu z ksylometazoliną, zmniejszającego obrzęk i przekrwienie (w aptece bez recepty).

Czyszczenie nosa: można spróbować oczyścić przewody nosowe u niemowlaka gumową gruszką lub tzw. aspiratorem do noska, a na pewno warto zastosować poklepywanie pleców przy ułożeniu dziecka na brzuchu lub wyższe ułożenie główki do snu. Należy pamiętać, że nie zaleca się wkładania dziecku poduszki pod głowę, natomiast dobrym pomysłem jest podłożenie np. dwóch książek pod nogi łóżka od strony głowy dziecka, ewentualnie zwiniętego w wałek ręcznika pod materac.

Katar nie niemowlaka: kiedy do lekarza? Gdyby katar u niemowlaka nie przechodził po przysłowiowym tygodniu lub chorobie towarzyszyła gorączka, niepokój lub przeciągający się płacz dziecka, sugerujące zapalenie ucha środkowego czy też duszność, dziecko powinien zbadać pediatra lub lekarz pierwszego kontaktu.

Czy inhalacja na katar pomoże niemowlęciu?

Gdy niemowlak ma katar, możesz zrobić inhalacje.

Inhalacje udrażniają zatkany nosek, bo zmniejszają obrzęk błon śluzowych i ułatwiają odpływanie wydzieliny. Sposoby na katar: jak zrobić w domu inhalacje. Jeśli nie masz specjalnego inhalatora, wlej do płaskiego garnka z gorącą wodą napar z rumianku, szałwii czy olejek eteryczny polecony przez lekarza. Potem posadź sobie dziecko na kolanach (jeśli nie potrafi jeszcze siedzieć samodzielnie, przytrzymaj je tak, by było wyprostowane) i podstaw mu pod nosek naczynie. Powinno być w takiej odległości, by unosząca się para nie oparzyła malca. Preparaty do inhalacji można też rozpylać za pomocą nawilżacza powietrza, pod warunkiem że producent urządzenia dopuszcza taką możliwość (sprawdź w instrukcji).

Czy można wychodzić z zakatarzonym niemowlęciem na spacer?

Gdy niemowlę ma katar, wolno wychodzić z nim na dwór. 

Zakatarzone dziecko (pod warunkiem, że nie ma gorączki) na spacerze lepiej się poczuje – chłodne powietrze obkurcza błonę śluzową zatkanego noska, a więc niemowlakowi lżej się oddycha. Ważne jednak, by na dworze była w miarę ładna, bezwietrzna pogoda i by nie padało.

Czy zatkany nosek to powód do cieplejszego ubrania niemowlaka?

Katar u niemowlaka nie jest powodem, by ubrać dziecko dużo cieplej. Nawet podczas infekcji trzeba ubierać niemowlaka stosownie do pogody – nie za ciepło, gdyż przegrzewanie malucha osłabia jego układ odpornościowy. By sprawdzić, czy dziecku nie jest za ciepło ani za zimno, nie dotykaj jego dłoni czy nóżek (to, że są chłodne, jest zupełnie normalne), lecz przyłóż rękę do jego karku. Jeśli będzie chłodny, załóż niemowlakowi dodatkowe ubranko lub okryj go kocem, jeśli spocony – rozbierz go.

Czy katar u noworodka wpływa na karmienie piersią?

Zakatarzone dziecko nadal można karmić piersią. 

Nie ma powodu, by katar u niemowlaka był przeszkodą w karmieniu piersią. W mleku mamy znajdują się bowiem przeciwciała, które pomogą niemowlakowi szybciej zwalczyć przeziębienie. Niemowlę, zwłaszcza jeśli ma temperaturę, należy przystawiać do piersi częściej - po to, by mogło się napić (na początku karmienia mleko jest rzadsze, dzięki czemu zaspokaja pragnienie). Tuż przed karmieniem trzeba oczyścić dziecku zatkany nosek z zalegającej w nim wydzieliny. Inaczej niemowlę może mieć kłopoty ze ssaniem, gdyż oddychania ustami nie da się pogodzić ze ssaniem. Jeśli dziecko zdecydowanie odmawia ssania piersi, odciągaj pokarm i podawaj mu go łyżeczką.

Czy można używać patyczków do czyszczenia nosa noworodka?

Wydzieliny z noska nie wolno usuwać patyczkami. 

W ten sposób można bowiem uszkodzić delikatną błonę śluzową noska. Do czyszcenia nosa niemowlaka i usuwania wydzieliny służą specjalne aspiratory – takie aparaty można kupić w aptekach. Zwykle w zestawie jest plastikowy pojemniczek w kształcie tulejki i gumowa rurka z ustnikiem. Koniec pojemniczka, który jest węższy, wsuwa się do noska niemowlaka. Nie ma niebezpieczeństwa, że uszkodzi śluzówkę, gdyż jest tak wyprofilowany, że do dziurki wsuwa się tylko jego niewielki fragment, który nie dotyka ścianek nosa. Na drugi, szerszy, zakłada się specjalną rurkę, przez którą rodzic zasysa powietrze. Silny ciąg powietrza wysysa zalegającą w zatkanym nosku niemowlaka wydzielinę. Do aspiratora zakłada się filtry z gąbki lub waty, które uniemożliwiają przedostanie się wydzieliny do rurki zasysającej powietrze. Testowany klinicznie aspirator do usuwania wydzieliny kataralnej u dzieci od pierwszego dnia życia skutecznie oczyszcza nosek, a co za tym idzie, ułatwia swobodne oddychanie, jedzenie i sen.

Czy można kąpać niemowlaka, gdy ma katar?

Kichającego i przeziębionego niemowlaka, który ma katar nie wolno kąpać. 

Jeśli niemowlę nie ma wysokiej temperatury, nie ma żadnych przeciwwskazań aby nie kąpać dziecka. W łazience podczas kąpieli panuje bowiem wilgoć, która rozrzedza wydzielinę w nosku, dzięki czemu łatwiej ją usunąć. Kąpiel niemowlaka nie powinna trwać jednak dłużej niż pięć, dziesięć minut, a w łazience powinno być ciepło.

Przeczytaj: >> Kąpiel niemowlaka od A do Z

Czy sól fizjologiczna i woda morska są dobre na katar niemowlaka?

Dobrym sposobem na katar u niemowlaka i czyszczenie nosa z wydzieliny jest aplikacja soli fizjologicznej lub morskiej wody w sprayu. 

Obie rozpuszczają gęsty katar, co udrażnia i oczyszcza nos niemowlaka i ułatwia oddychanie. W aptece można kupić małe, jednorazowe pojemniczki z solą. Sposób aplikacji jest prosty. Z chusteczki higienicznej zrób kilka malutkich ruloników. Potem do każdej dziurki zatkanego nosa niemowlaka wlej dwie krople soli i wysusz ją przygotowanym uprzednio rulonikiem.

Inaczej aplikuje się niemowlakom morską wodę w sprayu. Jest ona zamknięta w próżniowym opakowaniu i rozpylana pod ciśnieniem. Taki preparat podczas jednej aplikacji wpuszcza się do każdej dziurki tylko raz. Podczas zabiegu główka niemowlęcia powinna być wyżej niż reszta ciała, bo nadmiar wody spłynie do gardła – jeśli dziecko będzie leżeć, może się zadławić. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, pamiętaj, by zapuszczać preparat delikatnie, by dziecko pozwoliło na kolejne zapuszczenie soli.

Czy większa wilgotność powietrza to dobry sposób na katar?

W pokoju, w którym przebywa niemowlę, które ma katar, trzeba nawilżać powietrze.

Zbyt suche powietrze w pokoju niemowlaka wysusza śluzówki w nosku i gardle dziecka, co może nasilać dolegliwości. Powietrze możesz nawilżać na kilka sposobów. Najłatwiej położyć na grzejniku wilgotny ręcznik bądź ustawić tuż przy nim miskę z wodą. Skuteczniejszy będzie jednak specjalny nawilżacz powietrza. Takie urządzenia można kupić w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Tańsze nawilżacze mają ograniczony zasięg, dlatego przed zakupem zmierz pokój, w którym zamierzasz
go ustawić.

Czy niemowlaka z zatkanym nosem można układać na brzuszku?

Na katar u niemowlaka i na zatkany nosek dobrze robi układanie dziecka na brzuchu. 

Nie zlikwiduje to kataru, ale w tej pozycji wydzielina łatwiej spływa z zatkanego noska. Na brzuszku układaj niemowlę, kiedy nie śpi. Pamiętaj jednak, że niemowlaka nie można zostawiać w tej pozycji bez opieki!

Czym dopajać niemowlaka, gdy ma katar?

Gdy zakatarzone niemowlę jest karmione mieszanką, trzeba je dopajać. 

Niemowlęta karmione sztucznie trzeba dopajać nawet wtedy, gdy są zdrowe. Dziecku najlepiej jest podawać do picia wodę źródlaną, przeznaczoną dla niemowląt (większość ze sprzedawanych w sklepach wód trzeba przegotować). Starszym niemowlętom można dawać do picia soki owocowe, dostosowane do wieku (są one słodkie, dlatego dziecko nie powinno ich wypijać więcej niż 150 ml dziennie).

Polecamy: >> Dopajanie niemowląt - fakty i mity

Obejrzyj wideo, jak używać aspiratora do noska niemowlaka

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-03-14 Publikacja: 2014-09-25
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.