Eksperci doradzają on-line
Anna Osiecka
Anna Osiecka
dietetyczka Natural Medical

Jest dietetykiem nie tylko z wykształcenia, ale przede wszystkim z pasji. Wiedzę zdobywała na jednej z najlepszych polskich uczelni – Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doświadczenie uzyskała dzięki praktykom na wielu oddziałach szpitalnych podczas bezpośredniej pracy z pacjentami. Jej profesjonalne podejście do tematu żywienia skutkuje znaczną poprawą zdrowia i samopoczucia w różnych chorobach oraz uzyskaniem prawidłowej masy ciała. Obecnie pracuje w Natural Medical. 

Zakres tematyczny pytań: rozszerzanie diety u dzieci, alergie pokarmowe, problemy z apetytem, pomysły na posiłki i sposób ich przygotowania itd. 
Ekspert czeka na wasze pytania w dniach8-12 maja

UWAGA: Aby otrzymać odpowiedź, w formularzu wpisz hasło z miesięcznika "M jak mama" 6/2017

Rozszerzanie diety - gluten i produkty mleczne

Szanowni Państwo, Piszę do Państwa w związku z alergią mojego synka. Obecnie ma 5 miesięcy i 7 dni. Synek jest karmiony piersią, a ja jestem na diecie bezmlecznej (od 3 miesięcy) i bezglutenowej (od 3 tygodni). Produkty mleczne wyłączyłam po konsultacji z pediatrą. Natomiast gluten sama wykluczyłam z diety mojego synka, gdyż miał "niezdrową" kupkę, tzn. ciemnozieloną, galaretowatą, śmierdzącą z nitkami krwi i dużą ilością śluzu. Obecnie ma kupkę żółto-pomarańczową albo pomarańczową jednak dalej galaretowatą i czasem ze śluzem. Czy powinnam zabrać synka na badania kału, moczu i krwi? Do tej pory tego nie robiłam. Do trzech tygodni wprowadziłam mu produkty stałe. Na początku 2-3 łyżeczki, a teraz 4-5 łyżeczek dziennie. Chciałabym wiedzieć, jak zwiększać mu ilość posiłku? Kupuję produkty firmy Gerber i Bobovita adekwatne do wieku malca z nastawieniem na warzywka i obiadki. Mój mały wg mnie jest dosyć chudym niemowlęciem, waży 7,4 kg. Od ostatniego miesiąca przybrał 0,5 kg. Jednak na masie przybiera powoli, a piersią karmię go bardzo często. W nocy sam budzi się do karmienia np. o 1.00, 4.00, później 5.00, 6.00 i już co godzinę jest przy piersi. Czasem possie efektywnie, a czasem wisi tylko przy piersi i zasypia. Logopeda oglądał malca i twierdzi, że napięcie mięśniowe ma prawidłowe. Dodam, że jest on bardzo ruchliwym dzieckiem. Mimo to i tak z mężem martwimy się, że on mało waży. Zdecydowałam się na wprowadzenie mu kaszki zbożowej bezglutenowej fimy Bebilon. Porcja liczy 120 ml wody + 35 gram produktu. Czy taka dawka jest odpowiednia? W3 tygodnie temu wypróżniał się bardzo często, prawie po każdym karmieniu. A teraz po tej kaszce i diecie bezglutenowej wypróżnia się co 1 - 2 dni. Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa, czy najpierw podać np do południa dania z Gerbera, a po południu kaszkę zbożową, czy na odrwót. Oraz czy najpierw powinnam dziecko nakarmić piersią i później podać produkt stały, czy też na odwrót? Wiele obaw i pytań wynikają z tego, że jest to moje pierwsze dziecko, więc proszę o poradę. Z poważaniem Grażyna

Z powyższymi pytaniami powinna się Pani zgłosić do lekarza. Zadecyduje on czy trzeba wykonać dodatkowe badania. Wyłączanie produktów glutenowych bez konsultacji lekarskiej nie jest najlepszym pomysłem. Poza tym odradzałabym pośpieszne wprowadzanie produktów stałych. Według aktualnego stanu wiedzy rozszerzać diete malucha powinno się dopiero PO UKOŃCZENIU 6 m.ż. Do tego czasu dziecko spożywa tylko i wyłącznie pokarm matki. Następnie można wprowadzać produkty stałe metodą BLW. Etap papek można ominąć, nie jest on konieczny. Podajemy dziecku pokrojone na małe kawałki warzywa, owoce, ugotowane na lepko kasze, makarony, wszystko w takiej formie, aby łatwo było wziąć do rączki. Jeżeli jednak zdecydowała się Pani na wcześniejsze wprowadzenie pokarmów to podane przez Panią porcję są odpowiednie dla 5-miesięcznego niemowlęcia. Produkty stałe włączamy do jadłospisu dziecku w porze II śniadania (ok. godz. 11-12), po posiłku mlecznym. Z czasem możemy zmienić schemat żywienia i podawać np. najpierw zupkę, a dopiero później posiłek mleczny. Zalecam uważne obserwowanie dziecka i dobranie odpowiedniego schematu indywidualnie dla niego.

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: Adele
Adele

Uważajcie dziewczyny, takie myśli źle wpływają na zdrowie :) Ja przez ciągły stres i znużenie miałam poważne problemy z sercem i dopiero u [URL="http://www.kariochirurgpoznan.pl"]http://www.kariochirurgpoznan.pl[/URL] znalazłam pomoc :)

Forum

uzytkownik

[QUOTE=aaga;3093041]Cześć dziewczyny. Witaj NemoNi. Marynarka ja też uwielbiam stan błogosławiony mimo, że już nie te lata i gorsza sprawność, a ...

uzytkownik

figa, moja córa też często (choć nie zawsze) przy piersi zasypia, też to lubię bo jest to, tak jak piszesz, ...

uzytkownik

Asia ja też się zastanawiam czy tę ciążę też przenoszę. Patryk urodził się 8 dni po terminie.

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.