Rodzina 500 plus: zasady przyznawania świadczenia

rodzina 500 plus
fot.: Thinkstock
W ramach programu rodzina 500 plus rodzice otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dzieci bez względu na kryteria dochodowe.

Rodzina 500 plus - o tym programie mówi się już od kilku miesięcy, co jakiś czas wprowadzano do niego nowe zmiany. 1 lutego 2016 rząd przyjął ostateczną wersję rodziny 500 plus. Przeczytajcie, na jakich zasadach rodzice będą mogli otrzymać świadczenie na pierwsze, drugie i kolejne dzieci.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, przedstawiła 2 lutego 2016 szczegóły programu rodzina 500 plus. Zaznaczyła, że "dziecko nie jest kosztem, a inwestycją", dlatego należy wspierać polskich rodziców. Przeczytajcie, na czym to wsparcie będzie polegać i kiedy rodziny mogą się spodziewać pierwszych wypłat świadczeń.

>> Urlop macierzyński 2016 - poznaj zasady jego przyznawania>>

Rodzina 500 plus: kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

Program rodzina 500 plus zakłada, że 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dzieci rodzice będą otrzymywać bez względu na to, ile wynosi dochód w rodzinie. Wsparcie będzie przyznawane aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Jeśli jednak najstarsze dziecko w rodzinie skończy 18 lat, a ma młodsze rodzeństwo, wypłacanie świadczenia na nie będzie kontynuowane tylko w przypadku, gdy dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł (1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym).

W ramach programu rodzina 500 plus istnieje również możliwość uzyskania świadczenia 500 zł na dziecko pierwsze. W tym przypadku trzeba jednak spełnić warunki w kwestii dochodu na jedną osobę w rodzinie: nie może on przekraczać 800 zł lub, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością, 1200 zł.

Rodzina 500 plus: jak otrzymać świadczenie?

By uzyskać 500 zł na drugie i kolejne dziecko, wystarczy złożyć wniosek. Wniosek składa się w urzędzie miasta, gminy lub ośrodku pomocy społecznej i centrum do obsługi świadczeń. Można go również złożyć przez internet. Jeśli rodzice chcą skorzystać z programu rodzina 500 plus i otrzymać wsparcie na pierwsze dziecko, oprócz wniosku muszą również przedstawić zaświadczenie o dochodach. Istnieje możliwość, że gmina zbierze takie informacje sama.

Wniosek może złożyć matka lub ojciec dziecka bądź jego opiekun prawny lub fizyczny. Warto dodać, że świadczenie w ramach programu rodzina 500 plus jest przyznawane jednej osobie, np. jeśli wniosek złożyła matka, ona otrzyma świadczenie, ojciec nie może składać kolejnego i odwrotnie.

>>Przeczytaj również: Becikowe 2016 - na jakich zasadach będzie przyznawane?>>

Świadczenie będzie przyznawane na rok - od 1 pażdziernika do 30 września danego roku. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia danego roku. Co roku trzeba więc składać nowy wniosek.

Świadczenia będą wypłacane w najwygodniejszej dla rodziców formie, np. przelewu na konto bądź za pomocą przekazu pocztowego.

>>Przeczytaj również: Mama w pracy - czy zabierać ze sobą do pracy dziecko?>>

Rodzina 500 plus: od kiedy świadczenia będą przyznawane?

Choć świadczenia w ramach rodziny 500 plus będą przyznawane od 1 pażdziernika danego roku, w przypadku roku 2016, kiedy ustalenia wchodzą w życie w II kwartale roku, będzie to wyglądało inaczej. Okres przyznawania świadczenia będzie więc dłuższy - od dnia wejścia w życie ustawy do 30 września 2017 roku.  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje początek wypłacania świadczeń na kwiecień 2016. Gminy otrzymają trzy miesiące na wypłacenie go. Jeśli rodzice złożą wniosek w ciągu pierwszych trzech miesięcy programu rodzina 500 plus, otrzymają wyrównanie za poprzednie miesiące.

Rodzina 500 plus: co jeszcze warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że wypłacanie świadczenia rodzina 500 plus może zostać wstrzymane. Stanie się tak, jeśli rodzina w ciągu 3 miesięcy go nie odbierze. Urząd gminy trzeba też informować o zmianach w kwestii jego przyznawania - np. gdy zmieni się liczba osób w rodzinie. Świadczenie rodzina 500 plus jest niezależne od wszystkich innych, czyli nie utrudnia otrzymania żadnego z nich, nie jest brane pod uwagę podczas decyzji o ich przyznaniu.

W przypadku rodziców, którzy się rozwodzą, świadczenie będzie przysługiwało temu, z którym dziecko mieszka i który je utrzymuje. Rodzice, którzy tworzą rodzinę patchworkową i mają dzieci z poprzednich związków, otrzymają świadczenie, jeśli mają jedno dziecko wspólne. Świadczenie rodzina 500 plus przysługuje również rodzicom adopcyjnym. Świadczenia będą waloryzowane, a kryteria dochodowe weryfikowane co trzy lata - najbliższa weryfikacja będzie miała miejsce 1 pażdziernika 2019 roku.

Aktualizacja: 2017-02-10 Publikacja: 2016-03-30
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.