Wniosek 500+: złóż wniosek na kolejny rok świadczenia wychowawczego

wniosek 500+
od 1 sierpnia wniosek 500 + można składać elektronicznie

Jeśli chcesz nadal otrzymywać świadczenie wychowawcze 500+, musisz ponownie złożyć wniosek. 500+ gwarantuje regularne wsparcie rodzicom wychowującym dzieci. Już można składać wnioski, nowością jest możliwość złożenia ich w rormie elektronicznej.

Od 1 sierpnia można składać wnioski o świadczenie 500+ na kolejny rok. Osoby, które złożą wniosek jeszcze w sierpniu, zachowają ciągłość wypłat świadczenia. Jeśli zostanie on złożony we wrześniu, świadczenie za październik i listopad będzie wypłacone do 30 listopada. Jeżeli wniosek złożymy od 1 do 31 października, pieniądze za październik, listopad i grudzień zostana wypłacone do końca roku.

Jak złożyć wniosek: 500+?

Do programu Rodzina 500+ można dołączyć w każdej chwili - wystarczy złożyć wniosek. Świadczenie przyznawane jest od 1 października do 30 września następnego roku, a pieniądze wypłacane są nie później niż ostatniego dnia każdego miesiąca. 30 września 2017 r. kończy się zatem pierwszy cykl programu. Wnioski na kolejny rok można składać od 1 sierpnia 2017 r. 

Wniosek 500+ będzie można złożyć w gminie lub w urzędzie miasta, za pośrednictwem Poczty Polskiej, a także przez internet:

  • poprzez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • portal informacyjno-usługowy: empatia.mpips.gov.pl,
  • Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej: epuap.gov.pl,
  • oraz za pośrednictwem bankowości internetowej.

Do wniosku należy dołączyć dodatkowe zaświadczenia oraz oświadczenia, które można pobrać wraz ze wzorem wniosku o świadczenie wychowawcze.

E-wniosek: 500+ przez internet

Od 1 sierpnia wnioski o 500+ można składać poprzez stronę www.obywatel.gov.pl. Elektroniczny wniosek ułatwi i przyspieszy realizację, aby go wypełnić wystarczy dostęp do internetu i aktywny profil zaufany. Część danych z rejestru PESEL i ePUAP zostanie wypełniona w systemie automatycznie - formuła wniosku jest bardzo uproszczona.

Sprawdź, jak wypełnić wniosek o świadczenie wychowawcze.

Dobrze wiedzieć

Osoby, które nie były do tej pory beneficjentami programu, ale chcą zacząć z niego korzystać jeszcze w obecnym okresie świadczeniowym, powinny złożyć dwa wnioski: jeden – dotyczący bieżącego okresu, drugi – dotyczący przyszłego.

Rodzina 500: dla kogo?

Program Rodzina 500+ gwarantuje regularne wsparcie dla rodziców wychowujących dzieci. Kwota 500 zł co miesiąc dla drugiego i każdego kolejnego dziecka w rodzinie wypłacana będzie aż do uzyskania przez dziecko pełnoletności. Wsparcie zostanie przyznane bez względu na wysokość dochodów rodziny czy stan cywilny rodziców. Otrzymają je także rodzice i opiekunowie samotnie wychowujący dzieci, niezależnie od kwoty świadczeń alimentacyjnych. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze i jedyne dziecko, jeśli spełniają kryterium dochodowe. (źródło: rodzina500plus.gov.pl)

Warto przypomnieć, że w przypadku pierwszego i jedynego dziecka,  dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 800 zł. Ponadto, jeśli w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne, dochód nie może być wyższy niż 1200 zł na osobę. W innych przypadkach, świadczenie przyznawane jest bez względu na osiągany dochód. 

Zobacz też: >> 500+ na pierwsze dziecko

Polecamy wideo: Jak skorzystać z programu 500+

 

 

Aktualizacja: 2017-08-03 Publikacja: 2017-06-26
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.