Macica jednorożna

Macica jednorożna to wada rozwojowa macicy polegająca na tym, że wykształcony został tylko jeden róg macicy połączony z jajowodem. O tym, czy wada jest bardzo poważna świadczy m.in. wielkość jamy macicy – od tego zależy płodność kobiety.

Macica jednorożna a ciąża

Macica jednorożna może zagrażać utrzymaniu ciąży. Bardziej ryzykowne są jednak powikłania ciąży wynikające z nieprawidłowego ułożenia płodu oraz jego wolniejszego wzrastania i rozwoju. Poza tym macica jednorożna niesie ze sobą niebezpieczeństwo niewydolności szyjki macicy, powodujące m.in. samoistne rozwieranie się szyjki macicy oraz brak skurczy.

Macica jednorożna: diagnoza

Macicę jednorożna można zaobserwować podczas badania USG. Co ciekawe, wiele kobiet dowiaduje się o tym, że mam macicę jednorożną dopiero w czasie trwania ciąży.

Macica jednorożna: leczenie

Jeśli macica utrudnia zajście w ciąże i nie pozwala na jej utrzymanie lub powoduje utratę płodu, zaleca się operację.

Macica jednorożna - artykuły

Macica jednorożna

Macica jednorożna: objawy, leczenie, szanse na ciążę

Macica jednorożna to przypadłość, którą miewa tylko 1 procent kobiet, ale ze względu na trudną diagnostykę, wiele pań nawet może nie wiedzieć, że ich macica jest jednorożna. Choć wada może nie być przez kobietę odczuwalna na co dzień, może...
Interesujesz się macica jednorożna? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. macica jednorożna
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.