Prolaktyna

Prolaktyna (PRL) jest hormonem peptydowym. Wytwarzają ją laktotrofy znajdujące się w przysadce mózgowej. Prolaktyna pobudza rozwój gruczołów mlecznych i odpowiada za tworzenie się mleka, to ten hormon jest również odpowiedzialny za to, że dziewczętom w okresie dojrzewania rosną piersi. Gdy kobieta jest w ciąży, prolaktyna odpowiada za właściwą pracę ciałka żółtego. Z kolei dzięki ciałku żółtemu organizm produkuje właściwe ilości progesteronu.

Poziom prolaktyny we krwi cały czas się zmienia. Najwyższy jest późno w nocy i nad ranem, a później jego poziom stopniowo się obniża. Podwyższony poziom prolaktyny obecny jest równiez u kobiet spodziewających się dziecka i karmiących piersią.

>>Przeczytaj również, jakie badania są niezbędne w ciąży>>

Prolaktyna a problemy z zajściem w ciążę

Poziom prolaktyny w organizmie jest szczególnie ważny dla kobiet, które chciałyby zostać matkami. Okresla się go na podstawie badania krwi. Nadmiar hormonu w organizmie może być bowiem jedną z przyczyn kłopotów z zajściem w ciążę. Objawami zbyt wysokiego stężenia prolaktyny we krwi są: zbyt długie lub zbyt krótkie cykle miesiączkowe: trwające mniej niż 25 dni lub więcej niż 33 dni. Cykle bywają również bezowulacyjne. U kobiety z podwyższoną prolaktyną występuje również suchość pochwy, powodująca ból podczas stosunku. Do zbyt wysokiego poziomu hormonu we krwi może się przyczynić niedoczynność tarczycy, choroby wątroby, przewlekły stres, przyjmowanie przez dłuższy czas leków, które obniżają ciśnienie i środków antydepresyjnych oraz narażenie na długotrwały stres. Wysoki poziom prolaktyny towarzyszy również zespołowi policystycznych jajników.

Prolaktyna powinna się utrzymywać na poziomie 5-25 ng/ml - wtedy wynik jest w normie. Poziom powyżej 25 ng/ml oznacza, że pojawiają się nieregularne miesiączki i bezowulacyjne cykle menstruacyjne, w przypadku 50 ng/ml możliwe jest całkowite zatrzymanie menstruacji, a gdy poziom prolaktyny wynosi powyżej 100 ng/ml, może to oznaczać obecność guza przysadki mózgowej.

>>Przeczytaj również, które hormony zbadać przed zajściem w ciążę>>

Prolaktyna: leczenie podwyższonego stężenia

Lekarz najpierw zleca badanie krwi, a później, jeśli okaże się, że poziom prolaktyny jest zbyt wysoki, także badanie hormonów tarczycy. Jeśli wyjdą w granicach normy, badanie krwi powtarza się, jednak pacjent przyjmuje wcześniej specjalny preparat, który pomaga wykluczyć lub potwierdzić, że przyczyną podwyższonego poziomu prolaktyny jest gruczolak przysadki mózgowej. Jeśli przyczyną nie jest nowotwór, wdrożone zostanie odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Prolaktyna - artykuły

hiperprolaktynemia choroba mlodych kobiet coraz czestsza przyczyna nieplodnosci

HIPERPROLAKTYNEMIA: choroba młodych kobiet. Coraz częstsza przyczyna NIEPŁODNOŚCI

Hiperprolaktynemia to stan odznaczający się nadmiarem prolaktyny. Coraz częściej jest ona przyczyną niepłodności. Już u 30 proc. kobiet mających problemy z zajściem w ciążę diagnozuje się hiperprolaktynemię.
Hormony niezbędne byś zaszła w ciążę

Hormony a ciąża - 5 hormonów potrzebnych do zajścia w ciążę

Do zajścia w ciążę potrzebne są nie tylko jajeczko i plemnik. Muszą współgrać ze sobą hormony, które podczas cyklu owulacyjnego tworzą warunki sprzyjające zajściu w ciążę. Do wielkiej piątki należą: progesteron, prolaktyna,...
Interesujesz się prolaktyna? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. prolaktyna
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.