Gorączka w ciąży: sposoby na gorączkę w ciąży?

Goraczka w ciazy jak pokonac goraczke w ciazy?
fot.: photos.com
Gorączka w ciąży: jak pokonać gorączkę w ciąży?

Czy gorączka w ciąży zawsze powinna niepokoić? Podwyższona temperatura w ciąży nie zawsze jest objawem choroby. Temperatura ciała zależy od wielu czynników i nie tylko 36,6ºC jest wskazaniem prawidłowym. Na wysokość temperatury ma wpływ stan zdrowia, ale także zmiany hormonalne, wiek, a nawet twoje emocje i to, czy nie za ciepło się ubrałaś. Zarazem prawdziwa gorączka w ciąży to sygnał, którego nie wolno lekceważyć. Gdy czujesz, że jesteś rozpalona i możesz mieć gorączkę, działaj. Najlepiej zacząć od zmierzenia temperatury. Ocena sytuacji na oko to kiepski pomysł.

Gorączka w ciąży zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Jednak wiele kobiet nie wie, od ilu stopni Celsjusza mówi się o gorączce. Wyjaśnijmy sobie więc na początku, że prawidłowa temperatura ciała u osoby dorosłej mieści się w przedziale 36–37ºC. U przyszłych mam zmiany hormonalne podnoszą ją często o ok. 0,5 stopnia w stosunku do wcześniejszego poziomu. Zatem norma dla kobiet ciężarnych to temperatura do 37,5ºC. Przedział 37,6–38,5ºC to stan podgorączkowy, a dopiero przy pomiarze powyżej 38,5ºC mówimy o gorączce w ciąży.

Jak mierzyć gorączkę w ciąży?

Od wysokości gorączki zależy dalsze postępowanie, dlatego istotna jest precyzja pomiaru. Jesteś dorosła, w miarę cierpliwa i nie wiercisz się podczas mierzenia temperatury, więc nie ma problemu, byś temperaturę skontrolowała po prostu pod pachą. Pamiętaj jednak, że termometr, jak każde urządzenie, bywa zawodny, dlatego, gdy wynik wyraźnie odbiega od twojego samopoczucia, warto przetestować termometr jeszcze na drugiej osobie. Za najmniej awaryjne i najbardziej precyzyjne uchodzą klasyczne termometry rtęciowe, które pod pachą trzeba trzymać ok. 5 minut (niestety, zgodnie z dyrektywą UE, już nie są wprowadzane do obrotu), a także termometry na podczerwień, douszne. Te drugie są znacznie droższe (zwykle od 100 zł wzwyż), ale za to bardzo wygodne: wynik uzyskasz już po kilku sekundach. Takie urządzenie przyda się szczególnie, gdy w niedługiej przecież przyszłości będziesz chciała zmierzyć temperaturę małemu dziecku. Oczywiście, każdy termometr elektroniczny, także tańszy, do pomiarów pod pachą, powinien spełnić swoją funkcję i skontrolować twoją ciepłotę ciała.

Dobrze wiedzieć

Gorączka często jest objawem infekcji. Stany zapalne, zarówno wywołane przez wirusy, jak i bakterie, są szczególnie groźne w pierwszym trymestrze ciąży, bo mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

Jakie mogą być przyczyny gorączki w ciąży?

Podwyższona temperatura może być objawem przegrzania. Dochodzi do niego, gdy zbyt ciepło się ubierzesz albo przesadzisz z wysiłkiem. Zatem, zanim zaczniesz podejrzewać poważniejsze problemy, zdejmij jedną warstwę ubrania (ale nie na dworze, żeby cię nie zawiało), odpocznij, weź chłodniejszą kąpiel. Zwykle to wystarczy, by poczuć się lepiej. Gorączka często jest objawem infekcji. Stany zapalne, zarówno wywołane przez wirusy, jak i bakterie, są szczególnie groźne w pierwszym trymestrze ciąży, bo mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Leczenie infekcji w bardziej zaawansowanej ciąży zazwyczaj nie jest trudne. Istnieje wiele bezpiecznych leków, w tym i antybiotyków, odpowiednich dla ciężarnych. Ważne jednak, by właściwe leczenie rozpocząć jak najszybciej, dlatego obserwując – poza gorączką – objawy infekcji, nie unikaj wizyty u lekarza (może to być położnik, ale również lekarz pierwszego kontaktu). W ten sposób możesz uniknąć groźnych powikłań.

Kiedy do lekarza z gorączką w ciąży?

Gdy temperatura przekracza 39ºC, pomoc lekarska jest konieczna natychmiast, gdyż sama gorączka, niezależnie od przyczyny, może wywołać skurcze macicy i przedwczesny poród. Jeśli jest niższa – wystarczy skontaktować się z lekarzem w ciągu 24 godzin. Oczywiście, jeśli twoje samopoczucie wyraźnie się pogarsza, zrób to wcześniej. Jeśli chcesz zażyć paracetamol, powinnaś zachować szczególną ostrożność! Naukowcy z Uniwersytetu Oslo, Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Szpitala Dziecięcego w Toronto przeprowadzili badania z których wynika, że długotrwałe stosowanie paracetamolu w ciąży może się przyczynić do wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Okazjonalne stosowanie paracetamolu w ciąży prawdopodobnie nie jest szkodliwe dla potomstwa. Gdy wysoka temperatura już nie wróci, możesz sobie darować odwiedziny u lekarza. Jedź natychmiast do szpitala, gdy gorączce towarzyszy krwawienie z dróg rodnych, trudności z oddychaniem lub oddawaniem moczu, drętwienie szyi, bardzo intensywne wymioty, światłowstręt czy wyjątkowo silny (nieporównywalny z wcześniej doświadczonym) ból głowy. Przyczyna gorączki może być niezwiązana z ciążą i wymagać dokładnych badań. Nie lekceważ też stanu podgorączkowego. Gdy utrzymuje się trzy doby – nawet bez innych niepokojących objawów – czas iść do lekarza. Zapewne to tylko skutek ciążowego szaleństwa hormonów, ale lepiej to sprawdzić.

Gorączka w ciąży - jak zbijać gorączkę?

Pilnuj, by gorączka nie wymykała się spod kontroli. Raczej nie stosuj metod popularnych wśród dorosłych, czyli napotnych herbatek i owijania się w pierzynę. Wprawdzie solidne wypocenie docelowo prowadzi do obniżenia temperatury, ale z początku na moment ją podnosi. W twoim stanie to niekorzystne. Dodatkowo pot lubią mikroby i z jego pomocą szybko się namnażają, a to grozi wtórnym zakażeniem. Skutecznie obniżysz temperaturę za pomocą chłodnego prysznica. Schładzaj i nawilżaj powietrze w pomieszczeniu, przykręcając kaloryfer i kładąc na nim mokre ręczniki. Jeśli używasz nawilżacza, wybieraj taki, który można odkażać, by sam w sobie nie stał się źródłem zakażenia zarodnikami grzybów. Dużo pij, najlepiej czystą, niegazowaną wodę, ewentualnie soki z owoców tropikalnych (zawierają substancje obniżające temperaturę ciała). Unikaj ich jednak, gdy masz skłonność do uczuleń. Alergia na dany owoc może niespodziewanie pojawić się w ciąży.

konsultacja: Jacek Jankowski, pediatra, Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Warszawie źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-07-31 Publikacja: 2012-09-28
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.