Padaczka i ciąża – jak epilepsja mamy wpływa na dziecko?

2015-08-28 11:44 Anna Kuliberda
Planowanie ciąży, padaczka w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Padaczka w ciąży nie zagraża dziecku, jeśli przyszła mama jest pod opieką lekarza.

Padaczka nie jest przeciwwskazaniem dla ciąży. Kobiety, które mierzą się z epilepsją też mogą być mamami i cieszyć się zdrowymi dziećmi. Pod warunkiem, że ich ciąża będzie dobrze zaplanowana i kontrolowana przez lekarzy specjalistów. Padaczka i ciąża nie wykluczają się.

Większość kobiet z padaczką obawia się ciąży i ewentualnych komplikacji. Choć kiedyś rzeczywiście osobom z padaczką odradzano ciążę, dziś możliwości leczenia padaczki jest więcej. Według statystyk, 90 proc. urodzonych przez chore na epilepsję kobiet dzieci jest zdrowych. Jedynym problemem, jaki może stać na przeszkodzie przed zajściem w ciążę, jest ograniczona płodność kobiety chorej na epilepsję. Wiąże się to głównie z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego czy innymi ginekologicznymi dolegliwościami, często powodowanymi przez przyjmowane na padaczkę leki.

>> Astma w ciąży: jak wygląda leczenie? >>

Jak padaczka w ciąży wpływa na dziecko?

Najistotniejszą kwestią w przygotowaniu do macierzyństwa ma w tym przypadku konsultacja z lekarzami – neurologiem i położnikiem. To oni podpowiadają przyszłej mamie, jak powinna przygotować się do ciąży, by zminimalizować ryzyko ewentualnych komplikacji. Przygotowania warto rozpocząć jeszcze na kilka tygodni przed poczęciem. Podczas całej ciąży kobieta musi ponadto być kontrolowana przez lekarzy, a w poważniejszych przypadkach monitorowana na oddziale szpitalnym.  Ciąża nie wpływa na samą chorobę. Nie ma żadnej reguły, według której w ciąży ataki epileptyczne by się nasilały. Jeśli kobieta w ciąży nadal przyjmuje leki, takie ryzyko jest minimalne.

A jak padaczka wpływa na ciążę? Jeśli kobieta bierze leki i jest pod kontrolą lekarzy specjalistów, przebieg ciąży zwykle jest spokojny. Padaczka w ciąży nie jest także jednoznacznym wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie.

>> Co o przyjmowaniu leków w ciąży sądzą mamy na forum Mjakmama24.pl?

Leki na padaczkę a ciąża

Najwięcej pytań o bezpieczeństwo dziecka pojawia się w odniesieniu do lekarstw na padaczkę. Rzeczywiście, niosą one małe ryzyko dla płodu (tylko 2-3 proc. dzieci rodzi się z jakimiś defektami), dlatego zwykle w ciąży kobietom zmniejsza się ich dawkowanie do niezbędnego minimum. Nie można całkowicie odstawić lekarstw, gdyż grozi to nasilonymi atakami, a te są jeszcze bardziej niebezpieczne dla dziecka niż same lekarstwa.

Komplikacje, jakie mogą się pojawić u ciężarnych chorych na epilepsję to m.in. przedwczesne odklejenie się łożyska, stan przedrzucawkowy, nadciśnienie czy poród przedwczesny. Jeśli chodzi o samo dziecko, przyjmowanie leków na epilepsję może wiązać się z ryzykiem niskiej wagi urodzeniowej dziecka, rozszczepieniem podniebienia, wadami szkieletu i cewy nerwowej, niewydolnością serca czy chorobami dróg moczowych. Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia tych chorób  może zapewnić właściwe przygotowanie się do ciąży. Podstawą jest przyjmowanie zwiększonej dawki kwasu foliowego i witamin, rezygnacja z używek, zdrowe odżywianie się i wypoczynek.

Polecamy wideo: Wszystko o karcie ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE