7 miesiąc ciąży: dolegliwości, rozwój płodu i ruchy dziecka w 7 miesiącu

Brzuch ciążowy
fot.: thinkstockphotos.com
W 7 miesiącu ciąży masz już 2/3 drogi za sobą!

7 miesiąc ciąży trwa od 28 do tygodnia ciąży do 31 tygodnia ciąży. To początek 3 trymestru ciąży. W 7 miesiącu ciąży jesteś coraz większa i coraz bardziej podekscytowana zmianami, jakie cię czekają. Nasilają się również ciążowe dolegliwości. Zastanawiasz się jak wygląda dziecko i jaka jest waga płodu w tych tygodniach ciąży.

7 miesiąc ciąży - które to tygodnie ciąży

7 miesiąc ciąży trwa od 28 do tygodnia ciąży do 31 tygodnia ciąży. Dotrwałaś już do 3 trymestru ciąży, co oznacza, że już niedługo przytulisz swoje dziecko. W końcu to już ostatni etap przed wielkim finałem.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

7 miesiąc ciąży: dolegliwości

Po całkiem łagodnym 2 trymestrze ciąży, w 7 miesiącu ciąży dolegliwości znów mogą ci się dawać we znaki. Na pewno będziesz się czuła po prostu ciężko. W 7 miesiącu ciąży brzuch jest już naprawdę pokaźny, dziecko rozpycha się w macicy, uciskając narządy wewnętrzne. Coraz większą trudność sprawia oddychanie i poruszanie się, a także sen w ciąży. Z tego powodu poziom energii może się nieco obniżyć. Narastające w 7 miesiącu ciąży zmęczenie jest zupełnie normalnym stanem.

>> KTG – wiesz, że możesz wykonywać to badanie samodzielnie w domu?

Ciąża to czas huśtawek – nie tylko nastrojów czy libido, ale także poziomu energii. Tym bardziej, że poczucie zmęczenia mogą pogłębiać również inne dolegliwości fizyczne. Konieczne zwiększenie objętości płynów w organizmie skutkuje niestety niedogodnościami: buty w ciąży stają się nagle za ciasne, podobnie jak bransoletka czy zegarek, nie mówiąc już o obrączce, z której lepiej w tym czasie zrezygnować. Dopóki możesz ją zdjąć. Aż 75 proc. kobiet ciężarnych doskwierają obrzęki stóp, stawów skokowych i nadgarstków w 7 miesiącu ciąży.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu!

Dobrze wiedzieć

W 7 miesiącu:

 • WYBIERZ SZPITAL DO PORODU

Zrób rekonesans, jak wygląda opieka i przestrzeganie standardów porodowych w okolicznych szpitalach, by wybrać ten, który najbardziej ci odpowiada. Pomyśl, na czym ci najbardziej zależy podczas porodu (np. możliwość poruszania się, znieczulenia, ochrona krocza), a potem dowiedz się, jak to wygląda w poszczególnych placówkach: pytaj znajome, czytaj opinie w internecie, odwiedź szpital, by go zobaczyć i wypytać o wszystko, co cię interesuje.

Jeśli jednak obrzęki nie będą ustępować po nocnym wypoczynku lub zaczną obejmować całe ciało, zgłoś się koniecznie do lekarza, gdyż jest to jeden z objawów stanu przedrzucawkowego. Jeśli obrzękom towarzyszy nagły przyrost masy ciała i bóle głowy nie zwlekaj z konsultacją.

W 7 miesiącu ciąży mogą ci doskwierać swędzące wykwity skórne pojawiające się w miejscach występowania rozstępów. To polimorficzna wysypka ciążowa, nie dodaje ci atrakcyjności, ale nie jest groźna dla dziecka i zniknie po porodzie.

7 miesiąc ciąży to również czas, kiedy dziecko może ci zacząć "działać na nerwy"... w sensie dosłownym. Dziecko, które układa się już powoli w pozycji do porodu może uciskać nerw kulszowy, co przejawia się ostrym bólem i drętwieniem w okolicach lędźwi. Aby złagodzić ból i ulżyć sobie w nim nieco można spróbować kilku metod.

7 miesiąc ciąży: sposoby na obrzęki:

 • często zmieniaj pozycje; dużo spaceruj
 • gdy siedzisz połóż stopy na czymś, aby były lekko uniesione;
 • odpoczywaj, leżąc na boku, wtedy nerki pracują najefektywniej;
 • noś wygodnie, nie uciskające buty i rajstopy uciskowe;
 • pij dużo wody, soli używaj z umiarem.

7 miesiąc ciąży: sposoby na rwę kulszową

 • zmień pozycję, znajdź taką, która jest dla ciebie najwygodniejsza;
 • zrób ciepły okład lub weź ciepłą kąpiel w ciąży;
 • kołysz biodrami;
 • wybierz się na basen, pływanie odciąża kręgosłup;
 • zafunduj sobie masaż, ale tylko u osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje.

7 miesiąc ciąży: emocje i sny w ciąży

W 7 miesiącu ciąży prawdopodobnie czujesz się dobrze pod względem emocjonalnym. Doceniasz zmiany, jakie zachodzą w twoim ciele, mimo, że coraz trudniej ci się poruszać. Wiele kobiet w 7 miesiącu ciąży zaczyna odczuwać swego rodzaju euforię i czerpie przyjemność z tego stanu, niekiedy zupełnie zapominając o całym świecie i skupiając się jedynie na sobie i dziecku.

Zaczynasz mieć bardzo intensywne i realistyczne sny w ciąży? Do tego jeszcze dość dziwne i zazwyczaj związane z dzieckiem. To zupełnie normalny objaw w 7 miesiącu ciąży, podobnie jak marzenia na jawie. Twoja psychika przygotowuje się do wielkiej zmiany, porządkuje odczucia i emocje. W ten sposób twoja podświadomość radzi sobie z natłokiem myśli, emocji i obaw.

Dobrze wiedzieć

7 miesiąc ciąży: badania

W 7 miesiącu ciąży, podczas wizyty kontrolnej możesz spodziewać się:
·    pomiaru ciężaru ciała;
·    pomiaru ciśnienia tętniczego;
·    badania stężenia cukru i białka we krwi;
·    określenia wielkości i położenia płodu poprzez badanie zewnętrzne;
·    określenie wysokości dna macicy;
·    badanie rąk i nóg pod kątem występowania obrzęków;
·    test obciążenia glukozą;
·    morfologia krwi pod kątem niedokrwistości.

7 miesiąc ciąży: waga dziecka

Pod koniec 7 miesiąca ciąży dziecko waży ok. 1300-1600 g i mierzy 40-50 cm. Intensywnie przybiera na wadze, gdyż płyn owodniowy dostarcza mu ok. 40 kalorii dziennie. Pod skóra odkłada się coraz więcej tkanki tłuszczowej, a meszek płodowy zaczyna znikać.

7 miesiąc ciąży: jak wygląda dziecko

Przez skórę nie widać już siateczki naczyń krwionośnych. Dziecko ma już dość ciasno w macicy. Dla wygody kuli się i krzyżuje rączki oraz nóżki.

7 miesiąc ciąży: ruchy dziecka

Jego ruchy w 7 miesiącu ciąży nie są już tak gwałtownie przez ciebie odczuwane, chociaż aktywny płód wierci się niemal bez przerwy. Wiele kobiet zauważa, że ich dzieci są najbardziej ruchliwe około północy.

7 miesiąc ciąży: rozwój dziecka

W 7 miesiącu ciąży zmysły dziecka są już dobrze rozwinięte: otwiera już oczy i wyraźnie widzi natężenie światła, słyszy dźwięki i czuje smaki oraz zapachy. W mózgu kształtuje się sieć połączeń pomiędzy neuronami, osłonka białkowo-lipidowa, nazywana mieliną, przyspiesza przesyłanie impulsów nerwowych, dzięki czemu dziecko potrafi przetwarzać informacje. W 7 miesiącu ciąży wyczuwa nastrój w głosie twoim i innych osób, a także reaguje na te emocje. Dziecko odczuwa też ból i potrafi płakać. W 7 miesiącu ciąży dziecko ma już swoje preferencje muzyczne – przy niektórych gatunkach muzyki porusza się spokojnie, przy innych – gwałtownie, może nawet odwracać się od źródła dźwięku. Raczej nie przykładaj słuchawek z włączoną muzyką do brzucha. Może to zakłócać jego sen, a w efekcie rozwój. Dziecko i tak słyszy włączoną muzykę.

Polecamy film: Jak rozwinięte jest dziecko pod koniec 7 miesiąca?

"Dziecko pod koniec 7 miesiąca już wyraźnie widzi i wyraźnie czuje, nie tylko ruchy swojej mamy, ale również jej nastój. Pije także płyn owodniowy i siusia tym co wypije. Nie można powiedzieć, że dziecko na tym etapie rozwoju jest autonomicznym bytem, ale z całą pewnością dużymi krokami sie do tego momentu zbliża" - wyjaśnia Ewa Kurowska-Mroczek, ginekolog-położnik ze Szpitala Medicover

Sprawdź, co wiesz o porodzie!
Aktualizacja: 2016-12-09 Publikacja: 2016-06-20
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.