10 sposobów na zaparcia w ciąży, które przyniosą ci ulgę

2022-03-10 14:00

Zaparcia w ciąży dokuczają ponad połowie przyszłych mam, a potrafią mocno dać się we znaki. Możesz się uporać z zaparciami w ciąży, ale musisz być konsekwentna i zastosować kilka metod walki naraz. Zobacz co robić, by pożegnać się z zatwardzeniem w ciąży.

10 sposobów na zaparcia w ciąży, które przyniosą ci ulgę
Autor: Getty images 10 sposobów na zaparcia w ciąży, które przyniosą ci ulgę

Problem zaparć w ciąży występuje wtedy, gdy wypróżnienia są rzadkie (mniej niż trzy razy w tygodniu) i trudne: stolec ma gęstą konsystencję, trudno się go pozbyć z jelit, jest to nieprzyjemne, a często bolesne.

Choć główną przyczyną zaparć w ciąży jest wysoki poziom progesteronu i ucisk macicy na jelita, to sprzyja im również niewłaściwy sposób odżywiania. I jeśli masz problem z zatwardzeniem  w ciąży, przede wszystkim będziesz musiała skupić się na zmodyfikowaniu swojej diety.

Spis treści

  1. Sposoby na zaparcia w ciąży
  2. Tego nie jedz! Zwiększysz ryzyko zaparć
  3. Żelazo w ciąży - powoduje zatwardzenie
Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Sposoby na zaparcia w ciąży

Jest kilka zasad ogólnych, których trzeba przestrzegać, a także kilka konkretnych produktów o sprawdzonym działaniu przeciwzaparciowym – wszystkie je wymieniamy z dokładnym opisem, co robić, by metoda była skuteczna.

Oprócz tego warto też czasami wspomóc się środkami z apteki, ale nie wszystkie są w ciąży bezpieczne i polecane – czytaj więc uważnie, które z nich możesz teraz stosować.

Aby kampania przeciwko zatwardzeniom była skuteczna, warto zastosować kilka metod jednocześnie. Jeśli będziesz konsekwentna w tych działaniach, na pewno doczekasz się nagrody. Oto sposoby na zaparcia w ciąży.

Zobacz: Dieta na mdłości w ciąży. Co jeść, żeby zwalczyć nudności?

8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Lewatywa w domu: z kawy, z cytryny... 5 sposobów

1. Dieta bogata w błonnika na zaparcia w ciąży

Swój codzienny jadłospis powinnaś wzbogacić w produkty będące źródłem błonnika. Jest on nazywany „miotłą przewodu pokarmowego”, bo skutecznie usuwa z niego resztki pokarmowe. Błonnik, przechodząc przez jelita, wchłania wodę, dzięki czemu rozluźnia stolec i ułatwia wypróżnianie. Dietetycy zalecają, by w ciągu dnia dostarczać organizmowi 30–40 g błonnika.

Najlepszym jego źródłem są otręby zbożowe (w 100 g są aż 42 g błonnika). Otręby można spożywać nawet 2–3 razy dziennie, dodając je do sałatek i koktajli. Ziemniaki zastąp kaszą gryczaną lub razowym makaronem, a zamiast białego ryżu sięgnij po brązowy lub dziki. Dużo błonnika zawierają również warzywa i owoce (surowe lub suszone).

Najbogatsze źródła to: karczochy, zielona sałata, kwaszona kapusta, buraki, pomidory, a z owoców – suszone: śliwki, figi, daktyle i morele oraz świeże: jeżyny, maliny, porzeczki, jabłka.

W aptekach można kupić gotowe preparaty z błonnikiem, bezpieczne dla kobiet w ciąży. Tabletki zawierają kilka typów błonnika oraz ekstrakt z liści malwy, wspomagający prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej jelit. Dzięki specjalnie dobranym składnikom (m.in. babka jajowata, celuloza) preparat działa w ten sposób, że absorbuje i zatrzymuje wodę w różnych częściach jelita, zwiększając objętość masy kałowej i ułatwiając pozbycie się jej.

Kapsułki Babka płesznik zawierają bogate w błonnik sproszkowane nasiona babki płesznika, które także poprawiają perystaltykę jelit i ułatwiają przesuwanie się masy kałowej w jelicie grubym.

Czytaj również:  4 rzeczy, które powinnaś wiedzieć na temat błonnika w ciąży

Skuteczne i bezpieczne zioła na lepsze trawienie

Warto wiedzieć

Źródła błonnika:

  • suszone jabłka: 100 g – 10,3g
  • czarne porzeczki: 100 g – 7,9 g
  • maliny: 100 g – 6,7 g
  • groszek zielony: 100 g – 6 g
  • bób: 100 g – 5,8 g
  • bułki grahamki: 1 szt. (90 g) – 4,9 g
  • suszone figi: 1 szt. (35 g) – 4,5 g
  • otręby pszenne: 1 łyżka (10 g) – 4,2 g
  • grejpfrut: 1 szt. (300 g) – 3,6 g
  • fasola szparagowa: 100 g – 3,9 g
  • migdały: garść (30 g) – 3,9 g
  • orzechy laskowe: garść (30 g) – 2,7 g
  • płatki owsiane: 30 g – 2 g
  • kapusta włoska: 100 g – 2,6 g
  • orzechy arachidowe: garść (30 g) – 2,2 g
  • rodzynki: garść (30 g) – 2 g
  • orzechy włoskie: garść (30 g) – 2 g
  • chleb graham: 1 kromka (33 g) – 1,7 g
  • śliwki suszone: 1 szt. (15 g) – 1,6 g
  • suszone morele: 1 szt. (10 g) – 1 g

2. Kuracja śliwkowa na zatwardzenie w ciąży

Wieczorem zalej 5– 6 suszonych śliwek szklanką gorącej wody i pozostaw na noc. Rano wypij wodę i zjedz namoczone śliwki, a dopiero po 20 –30 minutach zjedz śniadanie. Powtarzaj ten „zabieg” codziennie – kuracja powinna trwać ok. miesiąca. Zamiast wodą śliwki można również zalać kubeczkiem kefiru – i całość zjeść nazajutrz rano.

3. Kefir i maślanka na wypróżnianie

W zapobieganiu zaparciom w ciąży pomocne są mleczne napoje fermentowane: maślanka, kefir, jogurt naturalny, mleko acidofilne. Zawierają one bakterie kwasu mlekowego, które poprawiają tempo pracy jelit.

4. Siemię lniane na zaparcia

Starym, sprawdzonym sposobem jest picie kisielu z siemienia lnianego: 2 łyżki nasion lnu zalej szklanką wrzątku, poczekaj, aż przestygnie, a następnie wypij powstały w ten sposób śluzowaty płyn (najlepiej na noc), dodając ewentualnie trochę ciepłego mleka dla lepszego smaku.

5. Picie dużej ilości płynów

Zaparcia często są spowodowane niedostateczną ilością płynów. Pij zatem dużo wody (6–8 szklanek dziennie), najlepiej między posiłkami. Wodę możesz lekko podgrzać – ciepła jest lepsza dla perystaltyki. Wielu osobom pomaga też codzienne wypijanie na czczo (20–30 minut przed śniadaniem) szklanki ciepłej wody z dodatkiem łyżeczki miodu i soku z cytryny. Poza tym możesz pić herbaty owocowe, świeżo wyciskane soki i słabą kawę z mlekiem.

6. Preparaty z apteki na zaparcia w ciąży

Bez recepty możesz kupić w aptece preparat z laktulozą, która jest dobrze tolerowana i nie wchodzi w reakcje z innymi lekami. Laktuloza jest fizjologicznym regulatorem czynności jelit – wchłania się z przewodu pokarmowego i nie ulega trawieniu, a w jelicie grubym ulega rozkładowi na kwas octowy i mlekowy, które pobudzają perystaltykę jelita i powodują przenikanie wody do treści kałowej, rozrzedzając ją.

W aptece są też bezpieczne dla kobiet ciężarnych czopki Eva/qu. Działają łagodnie, wywołując naturalne reakcje organizmu. Dają szybki efekt – już po 15 minutach. Warto stosować także gotowe probiotyki, które regulują pracę jelit.

7. Aktywność fizyczna na zaparcia w ciąży

Ruch wspomaga perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom. Poprawę przyniesie ci już codzienny energiczny półgodzinny spacer, a jeszcze lepiej, jeśli to będzie regularna, niezbyt forsowna gimnastyka. Pomocne są też ćwiczenia mięśni dna miednicy mniejszej (czyli mięśni Kegla), które wzmacniają mięśnie kontrolujące opróżnianie jelit.

8. Zioła na zaparcia w ciąży

Warto też wypróbować zioła, ale nie wszystkie. Nie stosuj w ciąży przeczyszczających tabletek z kłączem rzewienia, herbatek z senesem lub korą kruszyny – mogą one bowiem wywołać skurcze macicy. Bezpiecznie możesz natomiast popijać poprawiające trawienie napary z rumianku, kopru włoskiego i mniszka lekarskiego.

A jeśli chcesz zrobić coś specjalnego, oto przepis: wieczorem wsyp do naczynia łyżkę kwiatów śliwy, łyżkę pączków brzozy i 2 łyżki mielonych nasion pietruszki. Zalej to 2 szklankami wrzątku i zostaw pod przykryciem do rana. Jedną szklankę naparu wypij przed śniadaniem, a drugą wieczorem, przed snem. Kurację taką stosuj przez 28–30 dni.

Czytaj również: Przewodnik po ziołach dla kobiet w ciąży

Zatrucie pokarmowe w ciąży: przyczyny, objawy i leczenie

Sport w ciąży: jaki wysiłek fizyczny w ciąży jest zdrowy?

9. Owoce kiwi

Doskonale nadają się do walki z zaparciami, bo – co udowodniono naukowo! – bardzo korzystnie wpływają na perystaltykę jelit i działają delikatnie przeczyszczająco. Warto zjadać 1–2 owoce kiwi przed każdym głównym posiłkiem: śniadaniem, obiadem i kolacją.

10. Dobre nawyki żywieniowe

  • Posiłki jedz powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs i nie połykając przy tym powietrza.
  • Staraj się wypróżniać codziennie o tej samej porze – najlepiej rano, wkrótce po przebudzeniu, bo wtedy jelito grube jest najaktywniejsze.
  • Nie powstrzymuj wypróżnienia, gdy poczujesz taką potrzebę – osłabia to mięśnie odpowiedzialne za kontrolowanie tej czynności, utrudniając ją w przyszłości.

Tego nie jedz! Zwiększysz ryzyko zaparć

Z pewnych produktów musisz teraz zrezygnować, jeśli nie chcesz pogarszać sytuacji. Nie jedz:

  • cukru (białego i brązowego)
  • produktów z białej mąki
  • czekolady, kakao
  • napojów gazowanych, soków z kartonu, czarnej kawy i herbaty
  • produktów wysokoprzetworzonych (gotowe dania typu fix, sosy w proszku, przyprawy typu vegeta)
  • bananów.

Żelazo w ciąży - powoduje zatwardzenie

Zaparcia może nasilać suplementacja żelaza. Jeśli przyjmujesz preparaty z tym pierwiastkiem i zauważyłaś, że trudniej ci się po nich wypróżniać, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, bo warto rozważyć zmianę preparatu albo nawet zaprzestanie przyjmowania tabletek na jakiś czas.

TEST: Czy dobrze odżywiasz się w ciąży?

Pytanie 1 z 9
SZYKUJESZ SOBIE JEDZENIE DO PRACY. CO WKŁADASZ DO PUDEŁKA?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza