Etapy rozwoju dziecka
Etapy rozwoju dziecka 0-18 miesięcy 19-24 miesiące 2-5 lat 6-12 lat

Encyklopedia ciąży

Wyłyżeczkowanie jamy macicy

Wyłyżeczkowanie jamy macicy (abrazja, skrobanka, łac. abrasio – zeskrobywanie) to zabieg polegający na rozszerzeniu szyjki macicy i usunięciu tkanek z jamy macicy. Wyłyżeczkowanie jamy macicy wykonuje się w celach diagnostycznych i leczniczych. Wyłyżeczkowanie jamy macicy polega na usunięciu, specjalną łyżką, z jamy macicy zmienionych chorobowo tkanek, jaja płodowego lub jego resztek po poronieniu, a także fragmentów błony śluzowej. Jako metoda aborcji łyżeczkowanie jamy macicy jest rzadko stosowane.

Wyłyżeczkowanie jamy macicy: wskazania

Wyłyżeczkowanie jamy macicywykonuje się w przypadku nieprawidłowych krwawień z macicy, krwawień w okresie pomenopauzalnym, niekompletnego poronienia, w celach diagnostyki niepłodności i ciąży pozamacicznej.

Wyłyżeczkowanie jamy macicy: powikłania

Najczęstszym powikłaniem wyłyżeczkowania jamy macicy jest zespół Ashermana (powstanie zrostów w obrębie macicy); ryzyko wynosi 30,9 procent po wykonaniu łyżeczkowania w przypadku poronienia, a 25 procent po wykonaniu łyżeczkowania 1–4 tygodnie po porodzie.

  • regeneracja endometrium po wyłyżeczkowaniu może trwać do 5 dni

Newsletter

Blog

autor bloga: juice
juice

Due to hongxing iron and steel industry has developed rapidly in recent years, coke demand, pull the coking industry is developing rapidly, emerge a batch of large independent coking enterprises. Backed by the rapid development of iron and steel industry demand for coke coke demand in China is mainly embodied in five aspects, respectively is the iron and steel industry,...

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Do nas na święta przywędrowała choroba. Niestety, Julia coś podłapała przed świętami, myślałam na początku że to zatrucie od loda ...

uzytkownik

Nauka chodzenia wg mnie to nauka bez butów. Buciki swoim córeczkom założyłam dopiero, gdy zaczęły już samodzielnie chodzić, bez żadnej ...

uzytkownik

Blabla nie bylam. Bo nawet nie wiem do ktorego mialabym isc...zwyklego? Do mojego ginka? Natuska podpajeczynowkowe to tez w kregoslup:)

facebook
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.