1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

26 tydzień ciąży - brzuch, waga i dolegliwości w 26 tygodniu

Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-01-31
26 tydzień ciąży

W 26 tygodniu ciąży czyli pod koniec 6 miesiąca ciąży możesz zauważyć pewne zmiany w swoich piersiach, które są już przygotowane do karmienia. 26 tydzień ciąży to już koniec 2 trymestru i koniec 6 miesiąca ciąży - często pojawia się w tym czasie anemia w ciąży. Przestrzegając odpowiedniej diety możesz jej skutecznie zapobiec.

26 tydzień ciąży: który to miesiąc?

To już 6 miesiąc ciąży. 26 tydzień ciąży, to ostatni tydzień 2 trymestru ciąży. W 26 tygodniu ciąży dziecko potrzebuje bardzo dużo wapnia, bo proces kostnienia jest teraz na najwyższym poziomie. Dlatego warto zadbać o prawidłową dietę i suplementy w ciąży.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

26 tydzień ciąży: brzuch

Brzuch jest już zaokrąglony i dość dobrze widoczny. Ważne jest w 26 tygodniu ciąży zadbanie o skórę i jej odpowiednia pielęgnacja, która pozwoli uniknąć rozstępów. Pielęgnuj napiętą skórę na brzuchu stosując kremy nawilżające oraz środki przeciwko rozstępom.

  • Siara: 26 tydzień ciąży

Zauważyłaś gęstą żółtawą wydzielinę z piersi? Choć trudno w to uwierzyć, to już 26 tydzień ciąży i masz już pokarm. Tak się czasem zdarza, że pierwsze mleko, nazywane siarą lub młodziwem, pojawia się na długo przed porodem. Tak twój organizm przygotowuje się do karmienia dziecka. Jednak jeśli nie zaobserwujesz u siebie siary, nie przejmuj się – nie ma to znaczenia dla przyszłego karmienia piersią. Jego brak nie jest powodem do obaw. Będzie na czas.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

W 26 tygodniu ciąży w piersiach mogą także pojawić się niewielkie, twarde, zaczerwienione i dość bolesne grudki. Są one wynikiem zatkania przewodów mlecznych i mogą się pojawić już we wcześniejszym okresie ciąży. Na zatkane przewody mleczne najlepiej jest zastosować ciepłe okłady i masaż piersi w ciąży. Podobnie działa strumień ciepłej wody pod prysznicem.

26 tydzień ciąży: dolegliwości

W 26 tygodniu ciąży możesz już zacząć odczuwać typowe ciążowe dolegliwości, jak żylaki na nogach i w okolicach odbytu (hemoroidy), zaparcia, obrzęki nóg.

Anemia w 26 tygodniu ciąży

W 26 tygodniu ciąży może także pojawić się niedokrwistość, wynikająca z tego, że organizm cały czas przygotowuje się do utraty krwi w czasie porodu. Dlatego zwiększa się objętość krwi, a szpik produkuje zwiększoną liczbę czerwonych krwinek. Z niedokrwistością w ciąży trzeba walczyć, ponieważ utrudnia ona gojenie się tkanek po porodzie. Jeśli lekarz ją u ciebie stwierdzi, zaleci dietę bogatą w żelazo, a także suplementację w ciąży preparatem witaminowym lub żelazem w tabletkach.

Dobrze wiedzieć

W 26 tygodniu ciąży dziecko otwiera oczy

Heidi Murkoff - autorka bestsellerowych poradników o ciąży i macierzyństwie tak opisuje 26 tydzień ciąży w swojej książce:

"Przez kilka miesięcy powieki pozostawały zamknięte, aby siatkówka, czyli ta część oka, która odpowiada za ostrość widzenia, mogła się rozwijać. Tęczówka nadal jest słabo wybarwiona, nie można więc jeszcze powiedzieć jaki będzie kolor oczu. Dziecko może już widzieć, choć niewiele ma do oglądania w ciemnościach, jakie panują w jego "domku". Jednak wyczulony zmysł wzroku i słuchu sprawia, że odbiera ostre światło i słyszy głośne dźwięki, co być może uda Ci się zauważyć. Jeśli w  pobliżu twojego brzucha rozlegnie się głośny, wibrujący dźwięk, płód zareaguje na niego mruganiem i drżeniem"

Heidi Murkoff, Sharon Mazel: "W oczekiwaniu na dziecko", Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2012

26 tydzień ciąży: waga dziecka

Dziecko w 26 tygodniu ciąży waży 900 g i mierzy 23 cm. W 26 tygodniu ciąży rozwijające się dziecko coraz szybciej przybiera na wadze, a w macicy robi się ciasno. Płód przybiera pozycję embrionalną z główką skierowaną w dół. Co prawda do porodu jeszcze daleko, ale z czasem coraz trudniej byłoby mu się obrócić w prawidłowym kierunku.

Jak wygląda dziecko w 26 tygodniu?

26 tydzień ciąży to mały-wielki przełom w rozwoju psychomotorycznym płodu. Wreszcie otwiera oczy. Wcześniej powieki były ciągle zaciśnięte. Są momenty, gdy w „domku” dziecka robi się jaśniej - zależy to od grubości twojego ubrania i oświetlenia pomieszczenia. Dziecko nie lubi jasnego światła, dlatego odwraca główkę od jego źródła, a nawet potrafi zasłonić oczy rączkami.

>> Rozwój płodu: co widzi dziecko w brzuchu? Jak rozwijają się zmysły?

W 26 tygodniu ciąży w ramach ćwiczeń oddechowych dziecko wciąga wody płodowe nosem i z jego pomocą je „wydmuchuje” lub wypuszcza je ustami. Płuca wytwarzają surfaktant. To substancja, która jest niezbędna do prawidłowego oddychania po porodzie, gdyż zapobiega sklejaniu się i zapadaniu pęcherzyków płucnych.

26 tydzień ciąży to 24 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki:

W 26 tygodniu ciąży pociechy uwielbiają się przeciągać. Coraz częściej też kopią, rozpychają się łokciami i oczywiście fikają koziołki, choć to już niełatwe. Może dla mamy nie jest to najprzyjemniejsza rozrywka, ale przynajmniej wie, że z dzieckiem wszystko jest w najlepszym porządku. Jeśli chcesz możesz czasami nawet pobawić się z nim – gdy poczujesz uderzenie, przyłóż do brzucha dłoń i przyjemnie go pogłaszcz albo leciutko w niego puknij.

>> Ruchy dziecka: 10 najważniejszych informacji

Pamiętaj, jednak, że dziecko też musi czasem odpocząć. To, że przez jakiś czas nie poczujesz żadnych ruchów, wcale nie znaczy, że coś się dzieje. Co poza tym? Gdy dziecko ma 24 tygodnie, w jego płucach odbywa się prawdziwa rewolucja! Zaczynają one wytwarzać tzw. surfaktant. Jest to substancja, która wypełnia pęcherzyki płucne od wewnątrz. Bo na razie nie ma w nich powietrza, mogłyby więc zapadać się jak przebita piłka. Ale właśnie dzięki temu surfaktantowi pęcherzyki nie zapadają się ani nie zlepiają i – w razie gdyby dziecko urodziło się już teraz – płuca będą przygotowane do oddychania. A to często duży problem przy przedwczesnym porodzie.

Polecamy wideo: 26 tydzień ciąży

Jaką będziesz mamą?
Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.