Eksperci doradzają on-line
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
Specjalista pedagog

Doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w szkole jak i w przedszkolu. Chętnie odpowie więc na pytania dotyczące młodszych dzieci, ale także uczniów.

Adaptacja w żlobku

Moja córka 13 miesięcy od 3 tygodni chodzi do żłobka. Od tego czasu w żłobku i w domu chce być noszona na rękach i próbuje to wymuszać, bo gdy ją wezmę przestaje płakać. Nie chce nawet siedzieć na kolanach i bawić się na podłodze, tylko chce aby trzymać ją na rękach i chodzić. Jednocześnie jest niespokojna, bo rosną jej ząbki. Jak mogę jej pomóc?

Witam, przyczyną płaczliwości Pani córeczki może być rzeczywiście to, że rosną jej zęby. Dlatego jest niespokojna i potrzebuje więcej niż zwykle bliskości. Jeśli podobna sytuacja ma miejsce w żłobku, to z pewnością panie zajmujące się dzieckiem też starają się dać mu więcej ciepła. Najprościej zrobić to nosząc dziecko na ręku. Wtedy uspokaja się, czuje bliskość drugiej osoby. Myślę, że warto zapytać opiekunkę, jak zachowuje się Pani córeczka podczas pobytu w żłobku. Jeśli płacze tylko z powodu bólu, można zastosować żel znieczulający na dziąsła. Jeśli okaże się, że dziecko płacze, bo nie zaadaptowało się w żłobku - trzeba przejść proces adaptacji. Może on potrwać ok. tygodnia. W adaptacji chodzi o to, by dziecko poczuło się dobrze przy innych osobach niż rodzice. Potem chętnie będzie zostawało z innymi paniami i z dziećmi. Ciągłe noszenie na rękach nie prowadzi do niczego. Może Pani spróbować zająć wtedy czymś innym dziecko. Na pewno spotka się Pani z oporem i płaczem. Jeśli wykluczona zostanie przyczyna ząbkowania, może to oznaczać, że dziecko już przyzwyczaiło się do noszenia. Wtedy trzeba z córeczką spędzać czas, ale zdecydowanie ograniczyć noszenie na rękach. Można przytulić dziecko siedząc na kanapie podczas wspólnego oglądania jakiegoś programu, wtedy z czasem córeczka zobaczy, że mama jest obecna i bliska, ale nie będzie ciągle gotowa do noszenia na rękach. Córeczka zrozumie, że czas z mamą to nie tylko przebywanie w jej ramionach, ale mimo to, mama jest zawsze blisko i zawsze można się do niej przytulić.

Więcej: adaptacja w żłobku >>>

 

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: Adele
Adele

Uważajcie dziewczyny, takie myśli źle wpływają na zdrowie :) Ja przez ciągły stres i znużenie miałam poważne problemy z sercem i dopiero u [URL="http://www.kariochirurgpoznan.pl"]http://www.kariochirurgpoznan.pl[/URL] znalazłam pomoc :)

Forum

uzytkownik

[QUOTE=asiafaj;3092163]Zgadzam się z Mirą, NIFTY jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań, bo daje właśnie pewny wynik. To po prostu badania ...

uzytkownik

[QUOTE=luśka425;3092150]Hej, ja już smigam do pracy. Ciężko po takiej przerwie i Lucje w żłobku tez ciężko zostawić, a dzisiaj jeszcze ...

uzytkownik

U mnie to różnie bo ja nie mam regularnie ale albo dziś albo za 2 dni. Dawniej tak miałam 24 ...

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.