Eksperci doradzają on-line
Marta Bazarnik
Marta Bazarnik
Prawnik

BBP Kancelaria Adwokacka

Szanowni Państwo, dziękujemy za wszystkie pytania i ogromne zainteresowanie. Na wszystkie pytania nasza ekspertaka odpowie, najszybciej, jak to  będzie możliwe.

UWAGA: Aby otrzymać odpowiedź, w formularzu wpisz hasło z miesięcznika "M jak mama" 3/2017. Hasło znajdziesz na stronie 19.

Zasiłek macierzyński

PORADY MJM witam serdecznie. Generalnie chciałabym uściślić. Pracuje na pół etatu pensji dostaje 739zł netto. Umowe mam do marca 2017. W tej chwili jestem na zwolnieniu lekarskim. Rozumiem, że umowa z automatu sie przedłuża do porodu. I tu zaczynają sie schody.... Czyli po porodzie mam się udać do pracodawcy po zasiłek macierzyński czy do jakiegoś urzędu... i jak to sie ma do tego , że kobiety nieubezpieczone dostają 1000 zł przez 52 tygodnie, a ja tylko 739 choć opłacam składki. Gdzies czytałam, że można się zgłosić o wyrównanie do tej kwoty, czy to prawda?

Szanowna Pani, W celu wypłaty zasiłku przez ZUS należy złożyć u pracodawcy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, oświadczenie dla celów ustalenia obowiązku ubezpieczeń społecznych osoby pobierającej zasiłek macierzyński (celem ustalenia, czy podlega Pani ubezpieczeniom z innego tytuł., niż nabyliśmy prawa do zasiłku), a pracodawca dołącza do niego zaświadczenie płatnika składek na odpowiednim druku, wraz ze świadectwem pracy. Dokumenty te po ustaniu stosunku pracy to Pracodawca powinien przekazać do ZUSu. Warto jednak uzyskać od pracodawcy informację czy przekazał dokumenty, a jeśli tak, to kiedy, bowiem ZUS ma 30 dni na to, aby po otrzymaniu wszystkich dokumentów wypłacić Pani świadczenie, więc jeżeli Pani pracodawca nie złoży dokumentów niezwłocznie, będzie Pani musiała dłużej poczekać na wypłatę zasiłku. Co do ostatniego pytania - osoby, którym przysługuje zasiłek macierzyński niższy niż 1.000 zł netto, mogą od stycznia 2016 roku otrzymywać podwyższenie zasiłku do tej kwoty. Zasada ta dotyczy m.in. pracowników, uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu do ubezpieczeń. Pozdrawiam Marta Bazarnik adwokat

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: Gosc12
Gosc12

Hej laski mam pytanie. Miałam objawy ciąży bol brzucha bol pleców poranne wymioty piersi się zmieniły brzuch boli . dziś dostalam taki jak by okres chociaż do mojego okresu zostało 2 dni a mam regularny. Okres jest koloru jasno różowego i jest go bardzo malo teraz kochałam sie z moim chłopakiem doszło do wytrysku w pochwie nagle okresu nie ma ani plamien. Mogę być w ciazy?...

Forum

uzytkownik

Hej dziewczyny W końcu mam czas zeby nadrobić zaległości. Kurczę wraz z początkiem 3 trym zaczęłam wstawać do łazienki 2-3 ...

uzytkownik

Famirabelka nie ma co płakać nad głupotą facetów :) pocieszam Cię lepiej nie będzie :D Haha Tak na serio mutsy ...

uzytkownik

Ja tych terminów mam co wizytę wcześniejszy? Lada moment okaże się, że majowa będę ;p Haha boooo z OM mam ...

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.