9 miesiąc ciąży: Jak przetrwać ostatnie tygodnie ciąży?

9 miesiąc ciąży
fot.: photos.com

Kalendarz ciąży: 9 miesiąc ciąży trwa od 36 tygodnia ciąży do 40 tygodnia ciąży. To końcówka 3 trymestru ciąży. W 9 miesiącu ciąży z jednej strony odczuwasz przyjemne podekscytowanie związane ze zbliżającym się terminem porodu, z drugiej – nasilające się dolegliwości ciążowe. Zobacz w jaki sposób wykorzystać 9 miesiąc ciąży, by jak najlepiej przygotować się do jej zakończenia - porodu i przywitania dziecka na świecie.

Kalendarz ciąży: 9 miesiąc ciąży trwa od 36 tygodnia ciąży do 40 tygodnia ciąży. To końcówka 3 trymestru ciąży.

Każda ciężarna z radością wita 9 miesiąc ciąży. W końcu to już ostatni etap przed wielkim finałem. W ostatnich tygodniach dziecko jest już w pełni rozwinięte i zdolne do samodzielnego życia, więc przyszła mama już nie boi się powikłań. Wizja bliskiego spotkania ze swoim dzieckiem, przytulenia go, przystawienia do piersi wywołuje morze pozytywnych emocji. Mimo to 9 miesiąc ciąży nie do końca jest sielanką. Samopoczucie przyszłej mamy skutecznie potrafią popsuć ciążowe dolegliwości, które w tych ostatnich dniach stają jeszcze bardziej uciążliwe.

>> KTG – wiesz, że możesz wykonywać to badanie samodzielnie w domu?

9 miesiąc ciąży: dolegliwości w ciąży

Nadwyrężony ostatnimi miesiącami organizm daje o sobie w 9 miesiacu ciąży wyraźnie znać. Przyszła mama dźwiga już spory ciężar, więc bóle kręgosłupa stają się częstsze i silniejsze. Czasem ten ból jest tak mocny, że mimo zmęczenia masz problemy ze snem. W 9 miesiacu ciąży w nocy często atakują również skurcze łydek. Prawdopodobnie wywołują je niedobory magnezu, wapnia, potasu albo płynów. Skurcze są krótkie, ale za to bolesne i mogą pojawiać się nawet kilkakrotnie w ciągu jednej nocy. W końcowym etapie ciąży bolesność mogą powodować zwykłe ruchy dziecka. W 9 miesiacu ciąży jest ono na tyle duże i silne, że każde jego kopnięcie może sprawiać ból. To już nie jest dotyk skrzydeł motyla, tylko porządne uderzenie. Trafienie dziecięcą nogą w żebro albo – co gorsza – w pęcherz mamy jest bardzo nieprzyjemne. Z pęcherzem wiąże się zresztą jeszcze jedna dolegliwość – częste oddawanie moczu. Ucisk rosnącej macicy sprawia, że potrzeba załatwienia się nasila się w 9 miesiacu ciąży i zmusza do coraz częstszych wizyt w toalecie. Na skutek uciskania żołądka i jelit przez macicę, a także wskutek działania progesteronu następuje zaburzenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego i nasila się zgaga. Na szczęście, silne pieczenie w przełyku często mija przed samym porodem, gdy macica jest już niżej i przestaje uciskać żołądek. W 9 miesiącu ciąży kobieta dochodzi do najwyższej wagi. Te parę kilogramów więcej powoduje, że wykonywanie zwykłych czynności zaczyna sprawiać trudności. Przyszła mama w 9 miesiacu ciąży czuje się po prostu zmęczona. Na domiar złego dochodzą problemy z oddychaniem, spowodowane uciskiem przepony przez rosnący brzuch, a także obrzęki nóg i rąk.

Nie przegap

9 miesiąc ciąży: emocje w ciąży

9 miesiąc ciąży nie jest już tak radosny, jak te wcześniejsze. Zamiast spokoju i błogości pojawia się nerwowe oczekiwanie na zbliżający się finał. Termin porodu nie jest już tak odległy, zaczyna być coraz bardziej realny. Przyszłe mamy w 9 miesiącu ciąży ogarnia niepokój o to, jak będzie wyglądać przyszłość. Pojawia się strach przed samym porodem, ale również i obawy o to, co będzie później. Czy wszystko przebiegnie pomyślnie, czy sobie poradzę, jak bardzo zmieni się moje życie... Na kiepskie samopoczucie ciężarnej wpływa też to, że nie czuje się atrakcyjna. Dodatkowe kilogramy, zmęczenie, nabrzmiałe piersi, częste zaparcia odbierają nie tylko radość ze stanu odmiennego, ale i pewność siebie. Krytycyzm, z jakim kobieta na siebie patrzy, osiąga w 9 miesiącu ciąży apogeum. Nierzadko więc w tym czasie ciężarne unikają seksu. Na poprawę nastroju nie wpływają również dłużące się dni. Zaczyna być nudno, bo ostatnie tygodnie to prawie tylko czekanie. Niektóre kobiety, by zapełnić czymś czas, piorą po kilka razy ubranka, prasują je i znowu piorą albo na zmianę pakują i rozpakowują torbę przygotowaną do szpitala.

Dobrze wiedzieć

9 miesiąc ciąży: aktywność w ciąży

Wszystkie wyżej opisane niedogodności nie napawają optymizmem, ale warto wiedzieć, że są sposoby, by 9 miesiąc ciąży był łatwiejszy i radośniejszy. Wystarczy dostosować się do kilku rad, a 9 miesiąc ciąży nie tylko minie ci szybciej, lecz także natchnie pozytywną energią potrzebną na ostatniej prostej.

  • Dużo odpoczynku. Nie forsuj się, nie przemęczaj. Niech dźwigają, sprzątają, prasują za ciebie inni. Ty się jeszcze namęczysz, a teraz należy ci się bezkarne lenistwo.
  • Relaks na miarę. Dobra książka, dobry film (najlepiej komedie, musicale) i muzyka, a także wszystko, co lubisz – puzzle, robótki ręczne, gry komputerowe. Teatr, kino – też, zwłaszcza gdy są to małe, kameralne miejsca. Realizuj swoje pasje, bo potem możesz nie mieć na nie czasu.
  • Trochę ćwiczeń. Jeśli chodziłaś do szkoły rodzenia, wiesz, jakie ćwiczenia mogą sprawić ci ulgę. Jeśli nie, zapytaj o nie lekarza prowadzącego lub przynajmniej codziennie wybierz się na 30-minutowy spacer. Ruch w ciąży może zdziałać cuda – przynosi ulgę w dolegliwościach i redukuje napięcie, poprawia nastrój.
  • Dużo snu. Nie wyśpisz się na zapas, ale teraz potrzebujesz tego snu więcej. Jeśli dokuczają ci puchnące nogi lub skurcze, podkładaj pod nogi poduszkę, by leżały wyżej niż reszta ciała. Śpij na lewym boku, bo wtedy ucisk na żyłę główną dolną jest mniejszy. Możesz też przykładać do nóg chłodzące kompresy.
  • Zdrowe odżywianie. Owoce, warzywa, ryby, drób, nabiał – tak. Słodycze, chipsy – nie, bo nie służą ani tobie, ani twojemu dziecku. Zawierają puste kalorie, nadmiar cukru i soli. Pij dużo wody.
  • Trochę przyjemności. Odwiedź kosmetyczkę i fryzjera. Kup sobie parę nowych ubrań, nawet w mniejszych rozmiarach – zmotywują cię do szybkiego powrotu do formy po porodzie. A poza tym później nie od razu znajdziesz czas na buszowanie po sklepach.
  • Coś na pamiątkę. Uwiecznij swój brzuszek za pomocą gipsowego odlewu (materiały można kupić przez internet), zrób sobie ciążową sesję zdjęciową. Choć teraz trudno ci w to uwierzyć, kiedyś z nostalgią i wzruszeniem będziesz wspominała ten czas i siebie z dużym brzuszkiem.

9 miesiąc ciąży: wizyty kontrolne

W 9 miesiącu ciąży kontrolne wizytu u lekarza ginekologa odbywają się co tydzień i mogą być coraz bardziej interesujące, gdyż lekarz poda ci w tym czasie dużo informacji na temat dziecka. Oszacuje jego wielkość i poda ile czasu będziesz jeszcze czekać na przytulenie dziecka (ile w przybliżeniu czasu zostało do porodu). Dowiesz się wtedy, ile w przybliżeniu dziecko waży i mierzy, jakie jest ułożenie płodu (główką do dołu, twarzą ku przodowi czy też do tyłu). Określi też wysokość usytuowania płodu. Lekarz będzie sprawdzał tętno dziecka, wysokość dna macicy oraz stopień rozwarcia i miękkość szyjki macicy. Warto również napisać – z pomocą lekarza lub położnej – swój plan porodu.

Ponieważ w 9 miesiącu ciąży może już nastąpić zwolnienie lub zatrzymanie przyrostu masy ciała, lub nawet jej nieznaczny spadek, lekarz podczas wizyty kontrolnej na pewno cię zważy. Zmierzy także ciśnienie krwi i oceni obrzęki na stopach i rękach. Może również zbadac szyjkę macicy i określić wysokość dna miednicy. Przed wizytami przygotuj sobie pytania, jakie masz do lekarza. Wyczerpująca odpowiedź rozwije twoje obawy i zmniejszy stres, który pewnie ci z ich powodu towarzyszy.

9 miesiąc ciąży: rozwój dziecka

Dziecko przybiera na wadze ok. 220 g tygodniowo. Dziecko jest już w pełni rozwinięte, w jego organizmie nie zachodzą już żadne poważne zmiany. Wytwarza się głównie tkanka tłuszczowa, która zapewni mu odpowiednią ciepłotę ciała, gdy opuści macicę.  Buzia dziecka jest już całkiem gładka i pucułowata. Skóra dziecka zmienia kolor z różowej na biały (pigmentacja nastąpi po porodzie). Organizm gromadzi tkankę tłuszczową, tworząc fałdki i dołeczki.  Pod koniec 9 miesiąca ciąży dziecko ma już bardzo ciasno, jest mu niewygodnie. Ma ograniczone ruchy. Możesz zauważyć zmiany w jego aktywności: mniej kopie, a więcej wierci się. Przed nim wielka przygoda. Także stres i wysiłek. Powoli zanika maź płodowa (jeszcze tylko trochę jej zostaje w fałdach skóry i na plecach), meszek jest śladowy. Dziecko połyka zrzucony meszek i martwe komórki mazi, które osadzą się w jelitach i zostaną wydalone w postaci smółki. Łożysko się już starzeje, powstają w nim skrzepy i bryłki wapnia, nie dostarcza już tyle krwi dziecku.

Dziecko ćwiczy niezbędne umiejętności: wdycha i wydycha wody płodowe, aby płuca były przygotowane na pierwszy oddech i ssie kciuk, przygotowując się do ssania pokarmu. Nadnercza wytwarzają kortyzol, hormon, który ma wpływ na pracę płuc, są one już w pełni przygotowane do oddychania powietrzem atmosferycznym. Dziecko ceni sobie spokój, który panuje w macicy. Unika bodźców, które go niepokoją lub stresują. Swoje potrzeby dziecko próbuje już przekazywać mamie za pomocą zróżnicowanych ruchów, a ty, intuicyjnie, zazwyczaj potrafisz ocenić jego nastrój (niepokój, zadowolenie, złość z powodu hałasu). Naukowcy nazywają to komunikacją prenatalną. Nastrój dziecka wciąż zależy przede wszystkim od ciebie? Dostarczasz mu bowiem wraz z krwią hormony. Są one intensywnie wydzielane w chwili lęku, napięcia czy agresji, ale i w euforii, momencie rozluźnienia czy radości. Dziecko więc bezwolnie towarzyszy Ci w przeżyciach. Kiedy niespodziewanie dziecko zacznie się energicznie wiercić, jakby starając się przeciągnąć, dzień porodu bliski. Podobno do końca życia dziecko ma w podświadomości zapisane pierwsze chwile po urodzeniu. Powitaj go zatem uśmiechem i ciepłymi slowami, bo dziecko już rozpoznaje twój głos, podobnie jak głos ojca. Dostałaś przecież od losu najcenniejszy skarb.

Warto wiedzieć

Przed tobą ostatni miesiąc ciąży. Właściwie to możesz teraz urodzić w każdej chwili, dlatego wykorzystaj te tygodnie na wypoczynek i końcowe przygotowania do porodu.

  • Spakuj torbę do szpitala. Miesiąc przed porodem w twoim pokoju powinna znaleźć się torba, wypełniona rzeczami dla ciebie i noworodka, które będą potrzebne na porodówce i później. Oprócz ubrań i kosmetyków nie zapomnij o artykułach higienicznych (podkłady, wkładki laktacyjne) oraz o dokumentach, które będziesz musiała przedstawić na izbie przyjęć.
  • Idź na zwolnienie. Zrezygnuj już z pracy, jeśli tylko możesz, bo prawdopodobnie jest ci trudno się poruszać, a także siedzieć przy biurku. Należy ci się też wypoczynek przed narodzinami dziecka, dlatego poproś swojego lekarza o wypisanie zwolnienia. Jeśli odmówi, pamiętaj, że masz prawo do rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego już sześć tygodni przed planowanym terminem porodu.
  • Pij herbatki laktacyjne. Pod koniec ciąży możesz zacząć wspierać swój organizm preparatami stymulującymi produkcję pokarmu. Mogą to być ziołowe herbatki (z kopru włoskiego, anyżku itd.) lub preparaty na bazie słodu jęczmiennego. Stymulacja laktacji poprawi jakość karmienia w pierwszych dniach życia maluszka.
źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-07-10 Publikacja: 2011-09-29
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.